Mediterrane bomen zijn dé slachtoffers van de vorst EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DER KAA 'De accu's moeten efficiënter en lichter worden en de prijs moet nog flink zakken' een kleine moeite. Het is aangenamer om hem in een hoek van de loods aan het stopcontact te zetten dan dat ik in de kou moet tanken: sinds ik elektrisch rij, besef ik pas hoeveel gedoe dat tanken is voor een motorrijder." Van der Laan past volgens motor journalist Enghardt perfect in het plaatje van de elektrische motorrij der van dit moment. ,,Het gros van de mensen die overstappen op elek trische motorfietsen, zijn waar schijnlijk mensen die anders een motorscooter hadden gekozen. Voor hen is het een praktisch vervoermid del, maar veel andere motorrijders doen juist niet aan praktisch. Zij wil len dat zo'n ding herrie maakt. Het moet schudden en beleving geven.'' Wanneer elektrische motoren echt doorbreken, is volgend Enghardt lastig te voorspellen. ,,Eerst moeten ze nog beter rijden, de accu's moeten efficiënter en lichter worden en de prijs moet nog flink zakken. Dat is namelijk nóg een heikel punt bij elektrische modellen: ze zijn schreeuwend duur. Voor de prijs van een beetje aangeklede Energica, zo'n 30.000 euro, kun je ook de allerdikste Ducati toermotorfiets kopen met elektrische vering, adaptieve cruisecontrol en een 21 liter benzine tank waarmee je zo 400 kilometer van huis komt. Dat is voor menig motorrijder nog altijd een snel gemaakte keuze.'' Olijfwilg orst doet wat met je tuin. Het kleurt de blaadjes van de Camellia bruin en de takjes van de olijfbomen zijn overgevoelig voor winterse kou. Al de geur van een to- verhazelaar geroken? Waarschijnlijk niet, want die geur bestaat uit vluch tige moleculen die pas vrijkomen als de temperatuur een flink stuk boven nul ligt. Dat is meestal niet het geval in de tijd waarin een toverhazelaar bloeit. Je ontdekt pas dat de bloemen geuren als je een paar takjes afknipt en in een vaasje in de warme huis kamer zet. Wat me tijdens de vorst deze winter opviel, was dat de bloemen van een toverhazelaar zich niets aantrekken van een temperatuur van vijftien graden onder nul. Dat kun je niet van al onze tuinplanten zeggen. Bloem bollen en vaste planten hebben wei nig geleden, die zaten veilig onder een deken van sneeuw. Maar strui ken die in de winter bloeien hadden het zwaar. Neem de camellia, een populair struikje dat je in bijna elke voortuin tegenkomt. Het bloeit midden in de winter met grote rode, witte of roze bloemen. De struik zelf kan heel wat vorst hebben, maar de bloemen kunnen dat niet. Die bevriezen al bij een paar graden vorst; ze worden dan bruin. Een rode bloem met een bruin randje valt nog te verdragen; bij een roze bloem is dat al lastiger, maar een witte bloem met de kleur van pruimtabak is afzichtelijk. rood- dan witbloeiende camellia's. De struik zelf kan aardig wat vorst hebben, maar min vijf tien is wel de grens. Ook hier speelt het sneeuwdek een rol: zolang de grond maar niet bevriest kunnen de wortels water blijven opne men. In bevroren grond kan dat niet; het blad blijft wel water verdampen maar de wortels kunnen dit niet aanvullen en de struik sterft aan uitdroging. De echte slachtoffers van de re cente winterkou zijn de mediterrane bomen en struiken waarmee we onze tuinen steeds vaker opsieren. De eerste bevroren palmboom is al gesignaleerd. Nu is dat in mijn ogen geen ramp. Palmen zijn mooi als ze jong zijn, maar naarmate ze ouder worden krijgen ze steeds vaker het model van een pleeborstel of plu- meau: een lange kale stam met bo venin een pruikje van blad. Als het dan een palm moet zijn, plant dan de dwergpalm, Chamaerops humilis, die redelijk winterhard is en die door zijn geringe formaat 's winters in elk geval gemakkelijk kan worden afge dekt. Een tweede slacht offer is de olijf boom, die meestal als miniboompje wordt verkocht maar tot een flinke boom kan uit groeien. Als hij de kans krijgt, want de dunne stammetjes zijn nogal vorstge- voelig. Ik heb niks tegen olijfbomen, maar zie toch liever de vorstbestendige olijfwilg, Eleagnus angustifolia, met blad dat nog zilveri ger is dan dat van de olijf, en met onop vallende bloemen in juni. Die bloe men mogen dan niet in het oog vallen, maar de sterke geur van vanille is van verre te ruiken. GO ZATERDAG 27 FEBRUARI 2021 fluisterfiets - NICK ENGHARDT Dwergpalm Camellia De moraal: plant liever V Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71