Fluistervroem 'Jij bent leuk' Ouder worden is niet erg, zie het als een kunst die je later nog moet leren, zegt hoogleraar ethiek Frits de Lange (65) in zijn nieuwe boek. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES O Een besmeurd bakje van de wasmachine, een stoffig en muf matras en acht andere dingen in huis om één keer per jaar grondig schoon te maken. Zo doe je dat. pagina 24 Het motorseizoen is weer begonnen. Wil je een écht snelle, dan moet je een elektrische hebben. pagina 22 Complimenten geven vinden we lastig en in ontvangen zijn we ook al geen ster. Waarom is dat zo? En hoe geef je een oprecht compliment? pagina 27 TIPS VAN DE EXPERT „Onvermijdelijk komen daar kwalen en ziekten bij kijken. Anderen zien je minder staan en je verliest je schoon heid. Veel mensen zien daar tegenop. Als hoogleraar ethiek aan de Protes tantse Theologische Universiteit in Groningen houd ik me al jaren bezig met vraagstukken over de vergrijzing van de samenleving en ouderenzorg. Nu ik met pensioen ga, stel ik me zelf de vraag: hoe worden we goed oud? Ons ideaal is succesful aging: je moet op je tachtigste nog de marathon kunnen rennen. Maar veel succesver halen hebben te maken met goede genen. Als het op dit vlak toevallig tegenzit, is niet alles verloren. Ik pleit voor een positiever script voor de tweede levenshelft. De levensavond moet meer zijn dan een jammerlijke verlenging van de ochtend.'' ,,We moeten leren omgaan met de beperkingen die in de tweede levens helft komen. In de eerste helft zijn we bezig met het opbouwen van een car rière, druk met een gezin, we verwer ven een plekje in de samenleving. Dat is goed, maar tijdens de tweede helft moet de focus ergens anders op liggen. Sommige mensen zijn tot hun dood bezig met zichzelf neerzetten. Wijs worden is een beter ideaal.'' ,,In de tweede levenshelft leer je jezelf beter kennen en relativeren. Dat gaat vanzelf, maar je kunt er ook moeite voor doen door jezelf in ruimer per spectief te zien en uit te zoomen. Over twintig jaar weten veel mensen waar schijnlijk niet meer wie ik was. Dat 'Over twintig jaar weten veel mensen niet meer wie ik was. Dat inzicht is heilzaam' inzicht is heilzaam. Je leert dat grotere verbanden belangrijker zijn dan jouw ego. Je gaat denken aan volgende ge neraties. Je richt je meer op je kinde ren of kleinkinderen, of wordt bij voorbeeld actief in de buurt of in de milieubeweging. Wijsheid bestaat er ook uit dat je nederig wordt. Dat wil niet zeggen dat je bij de bakker anderen voor laat ZO WORD JE OUDEREN WIJZER »Wie wil je zijn? gaan, het is een houding waarbij niet meer alles om jou draait en die je een aangenamer mens maakt." Ga je anders denken over de dood? ,,Je kunt jezelf helpen door je af te vra gen waarom je bang bent voor de dood. Omdat je je kinderen achterlaat? Ben je gefrustreerd omdat iets nooit gelukt is? Als je weet wat erachter zit, ben je minder bang." ,,We kunnen allemaal wijs worden, of je nu krakkemikkig bent of kernge zond. Maar de maatschappij moet er ook voor gaan. In onze samenleving is alles gericht op kennis en techniek, niet op het verwerven van wijsheid. In veel Aziatische culturen worden mensen gewaardeerd om hun ouder- dom en wijsheid. We moeten af van dat ideaal van forever young. Oud zijn kan dan gezien worden als een kunst die je later in je leven nog moet leren.'' Spiegel jezelf Hoe wil je herinnerd worden? Blijf nieuwsgierig GO ZATERDAG 27 FEBRUARI 2021 'Jong willen blijven is onzin' CARIN RÖST Waarom hebben we moeite met ouder worden? Hoe zouden we dan ouder moeten worden? Hoe word je wijs? Vind jezelf na je pensioen nog een keer opnieuw uit. Wat je vroeger was en deed doet er niet echt meer toe. Vraag je nu liever af: wie wil ik de komende iaren ziin? Is zo oud worden voor iedereen weggelegd? Eindelijk volwassen, de wijsheid van de tweede levenshelft is verschenen bij Ten Have (€21). Kies iemand in je omgeving die je een wijs oud mens vindt. Spiegel je aan hem of haar in hoe je zelf ouder wordt. Bedenk hoe je later als oudere herinnerd wilt worden en ge draag je ernaar. Zo heb je een doel voor ogen dat je kan moti veren om bepaalde dingen te doen of juist te laten. Zeker als je ouder wordt is het belangrijk om je te blijven ont wikkelen en om niet te blijven hangen in hoe de dingen vroe ger waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69