1 jaar corona in Nederland Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe minder de aandacht voor de levens die het virus eiste. Andere problemen vochten om voorrang. ,,Het is bijna alsof het leven van een kwetsbare oudere niet meer telt." 'Ouderen krijgen een bordje om gehangen: voldoende van het leven gehad' 14 aten we beginnen met een kleine en, toegegeven, enigszins morbide quiz. In welke Nederlandse gemeente vie len per hoofd van de bevolking de meeste dodelijke coronaslachtoffers? De antwoordopties: A. Uden, B. Zandvoort, C. Peel en Maas, D. Heerde. En vraag 2: in welke provincie sloeg het virus qua dodelijkheid het hardste toe, opnieuw per hoofd van de bevolking? A. Noord-Brabant, B. Limburg, C. Zuid-Holland, D. Overijssel. De kans is groot dat u, als u de afgelopen 365 dagen het coronanieuws een beetje ge volgd hebt, twee keer A invulde op uw denk beeldige antwoordformulier. Durfals gingen misschien voor C en A, of D en A. Dat het juiste antwoord twee keer B is - Zandvoort en Limburg - zal niemand serieus hebben gedacht. En toch is het waar. Om met Zandvoort te beginnen: daar stier ven tot nu toe 41 mensen aan corona, volgens de officiële registratie van het RIVM. Dat zijn er omgerekend 240 per 100.000 inwoners, en daarmee laat de badplaats de Brabantse ge meenten Bernheze en Cranendonck achter zich. Zelfs de mensen in de badplaats zelf had den het antwoord vermoedelijk fout gehad. Telefoontjes naar de gemeente en naar GGD Kennemerland, waar Zandvoort onder valt, leveren verraste en zelfs enigszins verbouwe reerde reacties op. ,,Dat is niet een lijstje waarin je bovenaan wilt staan'', zegt een woordvoerder van de gemeente. Het dorp met 17.000 inwoners kreeg te maken met twee uit braken in verzorgingstehuizen, waarbij in to taal 34 bewoners stierven. Die cijfers hebben het gemiddelde sterk omhoog gehaald, ver moedt de woordvoerder. De koppositie voor Limburg in het provin cieklassement is misschien nog opvallender. In de beeldvorming was Noord-Brabant van begin af aan namelijk dé coronabrandhaard van Nederland. Op de dag van de eerste Ne derlandse besmetting zag Loon op Zand zwart van de media. Toen in Erp vijf mensen overleden, werden de inwoners van het dorp zo vaak benaderd door de pers, dat ze er ture luurs van werden. En toen begin dit jaar ein delijk een eerste prik gezet kon worden, kwam die terecht in de arm van een Brabantse verpleegster, in Veghel. Want dat lag mid denin de zwaarst getroffen provincie, niet waar? Niet waar, inderdaad. Per 100.000 inwoners vielen 126 Limburgse coronadoden, tegenover 111 Brabanders. Het landelijk gemiddelde is 88, ook Zuid-Holland zit daar fors boven. Beeldvorming Christian Hoebe, infectie-arts bij de GGD Limburg-Zuid en hoogleraar sociale genees kunde aan de universiteit van Maastricht, ver baast zich al langer over de minieme rol die de provincie in de beeldvorming heeft. ,,Het gaat altijd over Brabant, terwijl Limburg in de eer ste golf relatief al meer slachtoffers telde.'' Net als bij de buren begon het met carnaval. ,,Het kwam eigenlijk van twee kanten. Vanuit de wintersportgebieden, en van vlak over de grens, in de regio Heinsberg in Duitsland, waar een grote hotspot was. We hebben ach teraf geconstateerd dat het virus van daaruit flink om zich heen gegrepen heeft.'' Waar Noord-Brabant in de tweede golf uit de top drie van zwaarstgetroffen regio's tui melde, stond Limburg daar wederom in, ach ter Zuid-Holland en Overijssel. ,,We hebben eigenlijk twee keer een grote golf gehad, ook qua doden'', zegt Hoebe. Hoe het kan dat Limburg zo hard getroffen is, zal de komende jaren aangetoond worden in dikke stapels onderzoeksrapporten. De hoge gemiddelde leeftijd speelt mogelijk een rol, vaak wordt ook gewezen op de grote vee stapel en de luchtkwaliteit. Maar dSt we eigenlijk helemaal niet weten waar in Nederland in de tweede golf de doden vielen, legt iets anders bloot. Coronadoden Oversterfte Nederland Ziekenhuisopnames coronapatiënten hebben hun gezicht verloren, en misschien verloren ze daardoor ook wel aan betekenis in het debat. Aan het begin van de crisis was elke dode een verhaal. Het eerste officiële Nederlandse slachtoffer, een 86-jarige man uit Oud-Beijer- land, was een 'ontzettend lieve en vrolijke man', tekende deze krant op. Hij ging meer dere keren per week bridgen, en deed nog zelf zijn boodschappen. Beelden van een rouw stoet in Brabant, omzoomd door een erehaag van dorpsbewoners, bezorgden half Neder land tranen in de ogen. Nu worden de dodencijfers vaak niet eens meer vermeld. Dagelijks zijn het er nog steeds zestig tot negentig. Dagelijks zijn er dus ook zestig tot negentig coronabegrafenissen. De tweede golf eiste - officieel - ruim 9300 doden, drieduizend meer dan de eerste. Maar de focus ligt nu elders. De grote vraag is of we weer naar school en naar de kroeg kunnen, en vooral: hoe snel. ,,De aandacht gaat nu heel sterk naar andere groepen die er ook heel miserabel aan toe zijn'', zegt Theo Boer, hoogleraar medische ethiek aan de Protestantse Theologische Uni versiteit in Groningen. ,,Dat is terecht: je moet je aandacht verdelen. Het redden van oude, zieke mensen is een groot goed, maar het red den van een samenleving die naar de galle- miezen dreigt te gaan is óók een opdracht.'' Bovendien, zegt Boer, de medemenselijkheid in de eerste golf moet ook weer niet overdre- ZATERDAG 27 FEBRUARI 2021 GO De doden worden kille cijfers SANDER VAN MERSBERGEN In één jaar corana stierven er bijna 18.000 mensen méér dan verwacht 5000 Aanta overledenen 4000 3000 2000 Verwacht aantal overledenen 1000 O Bron: CBS 2020 2021 700 600 500 400 300 200 100 23 mrt Verscherping maatregelen (intelligente lockdown) 15 mrt Sluiting scholen, horeca 27feb Eerste officiële Covid- geval Feb Mrt Apr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62