JEAN-LUC MURK (45) 13 'Twee weken later besefte ik pas dat het goed mis was. Ik dacht o nee, het gaat helemaal los' de luchtvaartmaatschappij willen bellen: wie zat er op die stoel naast mij? Laten we hem maar gewoon aanwijzen'', zegt hij met een knipoog. Zoals er vorig jaar ook naar hém gewezen werd. Hij heeft het grotendeels langs zich heen laten gaan, vrijwel niets gelezen van de (sociale) mediastorm die raasde. Hij was de paria, de man die het virus naar Nederland bracht. ,,Er is veel op me afgekomen, maar ik heb er nooit recht ingekeken. Ik heb mijn ge zicht ervoor weggedraaid. Daar is niks van blijven hangen, echt niet. Mijn vrouw en kin deren hebben wel het een en ander gelezen en er meer last van gehad.'' Boons denkt we- leens bij zichzelf: het was maar goed dat ik de eerste was. ,,Ik kon ermee omgaan, met die hype. Iemand anders was er misschien aan onderdoor gegaan.'' De aandacht verstomde redelijk snel. Pa tiënt nul kreeg gezelschap, (te) veel gezel schap. Wel bleef Boons op z'n hoede. In die laatste van twee quarantaineweken voelde hij best eens de drang om de straat al op te gaan. Ziek waren ze niet meer in huize Boons. Maar: ,,Ik had wel het gevoel dat iedereen ons in de gaten hield. Dus we zeiden wel tegen el kaar: we gaan echt niet naar buiten. Wij wa ren wel het eerste echte voorbeeld.'' Die eerste stappen op straat voelden nog wat onwennig. Boons moest 'zijn plek weer een beetje vinden'. Hij voelde zich vaak beke ken. ,,Niet per se op een vervelende manier. Maar dat gevoel dat je soms hebt: hé, die ken ik ergens van, dat hadden veel mensen bij mij." Ergens gaf die vroege besmetting hem ook wel rust het afgelopen coronajaar. Bang om nog een keer te ziek te worden, was en is hij niet. ,,Ik heb nog een keertje gehad dat ie mand in een supermarkt mij recht in het ge zicht nieste. Mijn eerste gedachte was: lekker danMaar daarna gelijk: ik heb het al gehad. Mocht ik het toch nog een keer krijgen, denk ik dat mijn lichaam er beter tegen bestand is.'' Aan de andere kant weet hij ook: die anti stoffen zullen mij niet voor eeuwig bescher men. Dus ook patiënt nul laat zich vaccine ren. ,,Toen ik in het ziekenhuis lag, gingen er allerlei middelen in. Toen vroeg ik ook niet: zullen we het daar eerst nog een tijdje over hebben?'' Het tekent zijn nuchterheid. Al zal het stickertje van 'patiënt nul' toch altijd een beetje aan hem blijven kleven. En sinds de Britse variant in opkomst is, komen de grap pen: 'Goh Joost, ben je nou ook weer in Enge land geweest?'. Hij berust in zijn lot. ,,Ik ben nou eenmaal die patiënt nul, dat kan ik niet uitwissen.'' woord die hij kent. Z'n telefoon telt honder den ongelezen berichten. Hij laat het maar. Heeft andere dingen aan z'n hoofd. Wittens heeft geen klachten. Ze test vijf dagen lang negatief. Ze gaat weer aan het werk en stapt in de auto. 'Dertien mensen met corona in het ziekenhuis', hoort ze op de radio. Joost Boons is dan net thuis in Loon op Zand. Vijf dagen ziekenhuis was voldoende voor hem. Hij is koortsvrij en voelt zich steeds beter. Twee weken lang blijft hij nog verplicht binnen, met vrouw en dochter. Buiten die Loonse voordeur ziet de wereld er iedere dag een beetje anders uit. Corona grijpt om zich heen. Hij is midden maart al lang geen bijzonder geval meer. Patiënt nul is vergeten. Patiënt 164 meldt zich. Terugkijkend op die roerige maand februari 2020 weet J ean-Luc Murk nu: een van de 'problemen' was patiënt nul. Joost Boons was in vergelijk met latere gevallen niet heel erg ziek en de herkomst van zijn be smetting was te verklaren. Daardoor gingen niet meteen alle alarmbellen af. ,,Joost Boons was eigenlijk de verkeerde patiënt nul. Ik be sefte pas twee weken later dat het goed mis was toen het Beatrixziekenhuis (in Gorin- chem, red.) een hele afdeling sloot.'' Een vrouw had er een week doorgebracht. Eerst op de verpleegafdeling, later op de ic. Het ging niet. Dus werd ze overgeplaatst naar het Erasmus in Rotterdam. Murk: ,,Daar werd pas bekend dat ze corona had. Een grote schok. Want zij was het land niet uit geweest. Ze moest het in Nederland hebben opgelo pen. Toen dacht ik wel, o nee. Het gaat hele maal los.'' Murk is inmiddels een bekende Nederlan der. Wat begon met een eerste persconferen tie in Tilburg mondde uit in een bijna weke lijks optreden bij Opi, Beau of Jinek. Neder land vroeg Murk om uitleg, en kreeg altijd een helder antwoord. Toch was het voor de arts-microbioloog moeilijk om alles bij te houden. ,,Iedereen zag mij als die expert, maar tegelijkertijd werd het veld zo groot en complex dat ik het niet altijd meer kon over zien. Op een gegeven moment kwamen er wel duizend coronastudies per dag binnen.'' Het maakte Murk onzeker. ,,Als ik me een paar dagen niet had kunnen inlezen, wist ik dat ik achter liep. Een vreselijk gevoel.'' Ook Sabine Wittens kijkt voorzichtig naar de toekomst. Naar een ziekenhuis dat niet langer overspoeld wordt met corona. Maar ze is somber. ,,Als het virus onder controle is, kampen we nog altijd met de gevolgen.'' Vermoeid Joost Boons, de eerste officiële coronapatiënt van het land, heeft helemaal geen last meer van zijn besmetting. Ja, de ondernemer is soms wel wat vermoeid, maar dat wijt hij toch vooral aan zijn leeftijd, hij is 57. Hij zit aan dezelfde tafel waaraan hij in maart 2020 voor de eerste (en tot nu ook laatste) keer zijn verhaal deed. Voor deze krant maakt hij op nieuw dezelfde uitzondering. Zijn gedachten gaan eerst nog maar eens te rug naar twaalf maanden geleden. Naar de film die hij in zijn hoofd al zo vaak afspeelde, op zoek naar een antwoord op die ene vraag: waar heb ik 'het' opgelopen? Of beter: van wie? ,,Ik hou het op die vervelende Italiaan.'' Dat komt, met de kennis van nu, ook precies overeen met de incubatietij d van het virus. ,,J e zou eigenlijk MICRyiVIDA GO ZATERDAG 27 FEBRUARI 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61