Oriana Pattinama, jongste schooldirecteur van Zeeland 6 Als Oriana Pattinama een bekertje chocomel drinkt met stoute kinderen, vertelt ze vaak dat ze zelf ook op de Leeuwenburch heeft gezeten. En dat als je goed je best doet, je dus zomaar directeur kan worden. De jongste van Zeeland, zelfs. uf Oriana?' De ogen van het kleine kleutertje lichten op. I Hij wenkt van 'kom maar I mee' en laat onderweg nog even de boekenkast zien en de knutselwerken, en kijk, da^r zit ze. ,,Dat is juf Oriana. Die is echt heel lief." Amper twintig jaar geleden zwierde Oriana Pattinama zelf nog als groepachter door de gangen van basisschool De Leeuwenburch in Middelburg. Vorig jaar zat ze ineens weer te genover haar oude juf, in de sollicitatiecom missie. Is het niet moeilijk om zo jong direc teur te zijn, werd haar gevraagd. Vindt het misschien moeilijk, slingerde Pattinama terug. Bam, aangenomen. ,,Ik ben directeur geworden toen de hele coro nacrisis net was losgebarsten, dus dat was wel even gek. Ik zat bij vergaderingen waar het al leen maar ging over de lockdown en de scho lensluiting. Gelukkig ben ik niet op mijn mondje gevallen. Als ik vragen heb, dan stel ik ze." ,,Een boef. Een echte kattenkop. Maar ik had een vader die me stimuleerde altijd goed mijn best te doen. Hij leerde me dat we, vanuit ons Moluks-zijn, misschien sowieso wel 10-0 ach ter staan. Zo was ik eigenlijk een mavist, maar mijn vader motiveerde me om de havo te doen. Ik heb de pabo gedaan, maar vond niet direct vast werk. Op het Scheldemond College zoch ten ze een onderwijsassistent. Ik keek eens rond en zei: dat lesgeven kan ik zelf ook wel. Met het salaris van een hbo'er." ,,Ja." Oriana Pattinama (1989) gaf al een paar jaar Ne derlands toen zij en haar collega's op uitwisse ling gingen naar een basisschool, De Raven- stein in Vlissingen. Een zogenaamde zwarte school. Ze was meteen, pats-boem, verkocht. ,,De manier waarop het onderwijs was vorm gegeven, hoe goed die juffen dat deden en hoe gedisciplineerd de kinderen waren. Ik kwam thuis en kon nergens anders over praten. Dit wilde ik ook. En je zult het niet geloven, maar twee dagen later stond er een vacature in de krant voor directeur van de Leeuwenburch. Een soortgelijke school. Mijn oude school." ,,Direct. Terwijl ik helemaal niet op zoek was naar iets anders. Ik had het nog steeds naar mijn zin op Scheldemond, al wist ik op den duur wel hoe je ze de d/t moest leren en al wist ik ook wel dat het niemand op het vmbo inte resseerde wat een persoonsvorm is. Maar toen ik die vacature zag, wist ik: dit is voor mij." Leek de school nog op je oude school? ,,De school is veranderd. Maar de wijk, Middel burg-Zuid, is ook veranderd. Ik denk dat de wijk nog complexer is geworden. Sommige kids hebben het echt moeilijk thuis. Ze zijn verantwoordelijk voor het huishouden of ze dienen als tolk voor hun ouders, omdat die geen Nederlands spreken. Dat is taai, hoor." ,,Ik ben sowieso groot voorstander van open baar onderwijs Ik vind dat een school een plek moet zijn waar iedereen elkaar kan ontmoeten. Dat moet niet gaan om geloof. Wat ik mooi vindt: we zijn een échte afspiegeling van de sa menleving. We hebben hier Charlotjes, maar ook Ahmedjes. Hoe mooi is het als je tegen je leerlingen kan zeggen: ik ben een van jullie, ik heb op jullie stoel gezeten en door hard te wer ken, ben ik hier nu directeur." ,,Ik ben een directeur die alle kinderen bij naam kent. Van groep 1 tot en met groep 8. Ik loop met ze te voetballen op het plein, maar ik haal ze ook naar mijn kantoor als ik zie dat het niet goed gaat. Kom, we gaan even chocomel drinken, zeg ik dan. Dan zie je ze glunderen, maar vervolgens leg ik ze uit wat hier de regels zijn en wat er gebeurt als je je daar niet aan houdt. Ik heb ook al weleens een kind ge schorst. Als het moet, dan moet het." ,,Elke ochtend om kwart over acht sta ik op het plein om iedereen te begroeten. Ook de ou ders. Als er iets is, komen ze bij mij. Vorige week ben ik nog met een gezin mee gaan kij ken op een andere school voor hun kind. Lukt het een moeder niet om haar kinderen op tijd op school te krijgen? Dan haal ik ze. Onlangs miste ik vier kinderen, uit één gezin. Ik ben er gelijk aan de deur gegaan." „Dat moet ook wel. We hebben hier kinderen die niet door de vingers mogen glippen. Aan de andere kant ben ik wel echt een control freak; ik kan weinig uit handen geven. Dat is echt iets wat ik moet leren. Maar voor nu is het goed dat ik doorpak. De juf van wie ik vroeger zelf les heb gehad, Corrie Padmoes, heeft me in het be gin veel geholpen. Tijdens haar afscheid, vorig jaar, zei ze dat ik zo hard werk. Ik geloof niet dat ik een groter compliment kan krijgen." „In het begin reed ik op zondag avond, als de kinderen op bed la gen, nog naar school. Ging ik me als een gek zitten inlezen. Alle verslagen van voor gaande jaren, hoe de orga nisatie in elkaar steekt, wie welke taak heeft enzo voort. Ik heb sterke teams achter me, zowel thuis als op school. Dat helpt. En als ik thuis ben, ben ik ook echt thuis." „Ik werkte op het Scheldemond en was 22 toen mijn teamleider vroeg wat ik wilde worden. Ik zei: moeder. Ik flapte het er gewoon uit. Het heeft even geduurd en toen was ik zwanger. Maar na twintig weken bleek er iets mis met het hartje. Ik moest naar Rotterdam en Dordrecht. Ons kindje bleek een hypoplastisch lin- kerhartsyndroom te hebben. Er was geen linkerhart. Er zouden heel veel operaties nodig zijn met een minimale slagings- kans." „Ik was heel strijdlustig, maar ik was ook rationeel genoeg om te beseffen dat onze doch- ZATERDAG 27 FEBRUARI 2021 GO 'We hebben Chariotj es, -j maar ook Ahmedjes. Mooi toch?!' WENDY WAGENMAKERS En, is het moeilijk? Wat voor leerling was je zelf? En dat lukte? Je bent gelijk in de pen geklommen? En toch wilde je er directeur van zijn. Wat voor directeur ben je? Je zit er dus bovenop. Hoe doe je dat, hard werken met ook nog twee kleine kinderen thuis? Koos je er bewust voor om jong moeder te worden? Je was 27 en je moest een onmense lijke keuze maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54