II O O) CD O 12 ZEELAND Het moet haast wel uniek zijn: drie gezinsleden die binnen dezelfde sport voor Nederland mogen uitkomen. Rugbyster Liza de Wild (25) uit Wemeldinge treedt in de voetsporen van haar broers Veron en Noah. RUGBY INTERNATIONALS Dressuur Dammen Liza de Wild gaat haar twee broers achterna. De 25-jarige rugbyster uit Wemeldinge - een echte laatbloeier - maakt vandaag in het Spaanse Guadalajara haar debuut in Oranje. Ze weet al dat ze een ba sisplaats heeft. ,,Ik vind het heel bijzonder dat ik de derde ben uit één gezin die voor Nederland gaat uitkomen", zegt ze. ,,Eerst had je Veron, toen Noah en nu ben ik aan de beurt. Toen ik hoorde dat ik bij de selectie zat, was ik echt heel blij. Ik had een mondkapje op, dus kon helaas niemand mijn grote glim lach zien." De bondscoach, Sylke Haver- korn, maakte zeven dagen geleden op het Nationaal Rugby Centrum in Amsterdam de 23-koppige ploeg voor het uitduel met Spanje be kend. Het voorlezen van de namen werd live via Instagram uitgezon den, zodat familieleden en vrien den er vanuit huis toch nog een beetje bij konden zijn. Meteen daarna stroomde de telefoon van De Wild vol met berichtjes, onder meer van haar ouders en broers. ,,Iedereen bij ons thuis is super supportive", vertelt De Wild. „Ie dereen heeft veel met rugby en leeft met de ander mee. Voorheen waren we helemaal geen rugbyge- zin, maar dat zijn we wel gewor den." Europees kampioen Veron, de net ietsje jongere twee lingbroer van Liza, was de eerste rugbyende De Wild. Via het Goese Tovaal kwam hij bij het Middel burgse Oemoemenoe terecht. En in 2013, na een aanloop van drieën- halfjaar, mocht de Wemeldinge- naar zich al melden bij het Neder lands team onder 18 jaar, waarmee hij in Frankrijk Europees kampi oen werd in de B-divisie. Daarna kwam Noah, die vier jaar jonger is. Hij begon eveneens bij Tovaal en zit nu in Engeland, waar hij eerst bij London Scottish zijn opwachting maakte en nu bij Bury St Edmunds RFC speelt. In 2018 zat hij bij Oranje onder 18 jaar en een jaar later deed hij met Oranje on der 20 jaar mee aan het EK in Por tugal. Liza is nummer drie. Zij begon enigszins weifelend met rugbyen, maar vervolgens raakte ze er ver slingerd aan. ,,Ik heb zelf altijd het idee gehad dat ik een drempel over moest", vertelt ze. ,,Rugby, is dat wel voor een meisje? Ik had altijd paardgereden. Op een gegeven moment - ik was achttien - ben ik het toch maar een keer gaan probe ren. Ik ben bij Oemoemenoe gaan meetrainen en was meteen ver kocht. Achteraf heb ik spijt dat ik niet eerder ben begonnen. Als ik bijvoorbeeld op mijn dertiende al naar een club was toe gestapt, had ik vijfjaar extra ervaring kunnen opbouwen en had ik ook nog een tijdje tussen de jongens gespeeld, waar je toch meteen al iets harder van wordt. Ik had een mondkapje op, dus kon helaas niemand mijn grote glimlach zien - Liza de Wild Na tweeënhalf seizoen in Mid delburg verkaste De Wild naar Bredase RC. Daarmee ging ze van de tweede naar de eerste klasse. ,,Ik was toch toe aan een iets hoger ni veau. En dan moet je iets zoeken buiten Zeeland..." En na vier Bra bantse jaren vervolgde ze haar car rière bij de Utrechtse ereklasser RUS. Daar heeft de Zeeuwse echter pas één duel kunnen spelen, omdat alles werd stilgelegd vanwege het coronavirus. Schoorvoetend Nog in haar Bredase tijd meldde De Wild zich aan voor een proef- training van het Nederlands vrou wenteam. Haast net zo schoorvoe tend als ze destijds bij Oemoeme- noe aan de slag was gegaan. ,,Er was toen net een nieuwe bonds coach en zij hield open trainingen. Ik ging er heen met het idee: ik kan het proberen, maar ik weet niet of ik er wel thuishoor. Dat is Zeeuwse nuchterheid, denk ik. Bovendien ben ik altijd wel heel kritisch op mezelf. Ik wist toen echt niet of ik me wel met de anderen kon me ten." Haverkorn nam De Wild echter op in de trainingsselectie van 45 vrouwen, waaruit ze steeds 23 speelsters pikt voor de wedstrij den. Toen Oranje eind 2019 een oe fenwedstrijd speelde tegen Hong Kong en in maart 2020 een officiële interland afwerkte tegen Rusland, zat de Zeeuwse er nog niet bij. Nu, voor het duel met Spanje, is ze wel geselecteerd. ,,Waardoor ik het nu wel heb gered? Door hard te wer ken en door nog meer te laten zien waartoe ik in staat ben. Ik denk ook dat ik gegroeid ben in mijn skills." De Wild speelt op de posities 6 en 7. Daarmee is ze een 'flanker' en staat ze achter in de scrum. ,,Het is een leuke, populaire plek", zegt ze. ,,Je bent lekker veel in het spel be trokken. Je mag tackelen, je bent zaterdag 27 februari 2021 72 Paradressuur- amazone Tessa Baaijens-Van de Vrie uit 's Heer Hendriks kinderen ging gisteren in Doha met Happy Grace door de grens van 72 procent. Op muziek van Madonna haalde ze 72,967 procent. Ze werd er derde mee. Vandaag rijdt ze de afslui tende kür op muziek van Coldplay. Het NK dam men voor vrou wen, dat eind maart in Zoute- lande zou wor den gehouden, gaat wegens de corona maatregelen niet door. Het is al de derde keer dat de Stichting Dam- evenementen Zeeland een streep moet zetten door het toernooi, dat oorspronkelijk in maart 2020 zou worden ge speeld. LIZA De derde De Wild in Oranje Roeland van Vliet Rotterdam Veron de Wild viert in 2013 de Europese titel met Oranje onder 18 jaar. a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40