ZEELAND 11 IHoe Mooi zou H£T zijn 7f poewijMMg een AS7ZAZeNCCA en ik &ZAA& tm PuBBeLe PFizefZ! Toerist bleef weg dit najaar Geldkraan gaat eind dit jaar dicht Eis: Cel- en taakstraffen voor delicten m CORDEJONGE Buitenlandse toeristen zijn in de laatste drie maanden van 2020 weggebleven, zo blijkt uit cijfers van het CBS. In het vierde kwar taal liep het aantal buitenlandse gasten in Zeeland ten opzichte van 2019 met 70 procent terug tot 83.000. Het aantal Nederlandse toeristen op de Zeeuwse vakan tieparken, hotels en B&B's daalde met 11 procent tot 212.000. De Nederlandse gasten bleven gemiddeld wel langer. Binnen landse gasten waren in oktober, november en december goed voor 734.000 overnachtingen, een groei van ruim 3 procent. Buitenlanders waren goed voor 410.000 overnachtingen, een da ling van 60 procent. Na een verloren voorjaar, een uitstekend hoogseizoen en een ondermaats naseizoen kan de af rekening van het eerste corona jaar gemaakt worden. Er kwamen vorig jaar ruim een kwart minder mensen naar Zeeland dan in 2019. Het aantal toeristische overnach tingen nam met bijna 20 procent af. Die afname is geheel toe te schrijven aan het wegblijven van buitenlandse toeristen. Het totaal aantal gasten in Zee land daalde voor het eerst sinds 2012 onder de twee miljoen. Het aantal overnachtingen vorig jaar was met negen miljoen sinds 2013 niet zo laag geweest. Frank Balkenende Sluiskil Dat laatste lijkt lastig. De provincie en de gemeente Terneuzen hebben bij hun tijdelijke subsidietoeken ning voor 2020 en 2021 een onder zoek geëist naar ombouw van de dieselpont tot een elektrisch veer. De Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil, die het veer sinds 2011 beheert, heeft dat uitgevoerd. Ook de aanschaf van een nieuwe elektrische pont is bekeken. Finan cieel lijkt het onhaalbaar. De pro vincie dacht dat 75.000 euro genoeg is voor een geëlektrificeerde pont. Volgens de stichting is het tienvou dige nodig: minimaal 750.000 euro voor een nieuwe en 300.000 euro voor ombouw van de dieselpont. Sinds 2018 ontvangt de stichting subsidies van de provincie, Rijks- waterstaat, de gemeente Terneuzen en het bedrijfsleven. Daarmee wa ren de kosten gedekt en kocht de stichting tijd om een toekomstbe- stendig plan te maken zonder bij dragen van overheden. Eind 2021 gaat de geldkraan echter dicht. Rijkswaterstaat doneert slechts zo lang de rijksdienst groot onderhoud uitvoert aan de brug bij Sluiskil. De provincie ziet de pont ook niet als haar verantwoordelijkheid. ,,Het in standhouden van een lo- kale vervoersvoorziening is geen taak van de provincie", antwoorden Het in stand houden van een lokale vervoersvoorziening is geen taak van de provincie Gedeputeerde Staten op vragen van de fracties van Forum voor Demo cratie en de Partij voor Zeeland. Een eenmalige bijdrage zit misschien wel in het vat als dat leidt tot een duurzamere veerpont. Varen op bi odiesel zien GS niet als een duur zame oplossing. De twee fracties willen weten of de veerpont Sluiskil nu in een sterf huisconstructie zit. Ze vinden het onrealistisch om enorme bedragen te steken in een elektrische veer pont in een gebied waar de indu strie en passerende vrachtschepen veel meer uitstoten. Ook GS vinden 750.000 tot 1,5 miljoen euro voor een elektrische pont die een puur lokale functie heeft buiten propor tie, temeer omdat die uitgaven via een gezonde exploitatie moeten worden gedekt. Dat lijkt een brug te ver. De dieselpont is technisch nog in prima staat en zou dus nog jaren kunnen doorvaren. De stichting moet dat financieel wel op eigen kracht zien te doen. Uitgangspunt is dat de veerdienst zonder over heidsbijdragen vaart, onderstrepen GS. Tegelijkertijd ijvert de provin cie voor duurzamer vervoer, ook in de scheepvaart. Tegen vijf inwoners van Walche ren zijn gisteren voor de recht bank in Middelburg celstraffen geëist van drie dagen tot twaalf maanden voor diverse delicten. Op 22 juni bedreef de 42-jarige M. de V. uit Veere betaalde seks in de woning van de 54-jarige M. L. in Vlissingen. Plots stormden L. en de 28-jarige F.B. uit Middel burg de kamer binnen. Ze eisten geld omdat de betaalde seks lan ger duurde dan afgesproken. Daarbij zou B. een brandende peuk dicht bij het gezicht van de klant hebben gehouden. B. ver trok met in totaal 450 euro. In juli zouden B. en zijn vriendin spul len hebben gestolen van mensen die hen onderdak boden. Het zou gaan om een laptop, geld, tele foon en pinpas. L. was hij ook in 2019 al in beeld. Hij zou toen in een hotel spullen hebben gestolen van een stel dat daar verbleef. Tegen M. de V. is 36 dagen cel geëist, tegen F. B. twaalf maan den waarvan drie voorwaardelijk. Tegen M. L. is in totaal negen maanden cel geëist. Tegen de 35- jarige J. van de S. uit Middelburg die ervan werd verdacht 'zwijg geld' te hebben geëist, is drie da gen celstraf, drie maanden voor waardelijke celstraf en 130 uur taakstraf geëist. Tegen M. de J. uit Veere is 36 dagen celstraf geëist. Uitspraak 12 maart. zaterdag 27 februari 2021 GO WMi üra Theo Giele Middelburg Blijft veerpont Sluiskil volgend jaar varen? De provincie steekt na 2021 geen geld in de veerpont Sluis kil. Maar als aanschaf van een elektrisch pontje voorfinancie ring behoeft, wil de provincie eventueel bijspringen. Dan moet de lokale veerverbinding de ko mende jaren wel gezond te ex ploiteren zijn. De veerpont van Sluiskil in 2019. foto boaz timmermans - Gedeputeerde Staten Ad Roos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39