Britse mossels voor de reis naar Zeeland gewassen II 4 Oostappen vecht woonverbod arbeidsmigranten op Marina Beach aan De advocaten van de Oostappen Groep en die van de gemeente Ter neuzen stonden gisteren weer te genover elkaar in de Middelburgse rechtbank. De zitting zou eigenlijk 24 maart al dienen, maar werd uit gesteld vanwege corona. Al heel lang hangt er een dwang som boven de hoofden van de Oos- tappen Groep en huisvester Habi- toflex. De laatste is een bedrijf dat huisvesting biedt op vakantiepar ken. De enige aandeelhouder van Habitoflex is Oostappen. Terneuzen stelt dat het park be doeld is voor vakantievierders en wist met een dreigende dwangsom in oktober 2018 een eind te maken aan het bewonen van de blauwe chalets door honderden arbeidsmi granten. Oostappen stelt dat er heel wat mankeert aan de definitie die de gemeente hanteert en meent dat die discrimineert. Ron Lensen, advocaat van de Oostappen Groep maakte een ver gelijking tussen een Axelse vakan- tievierder en een Poolse arbeidsmi grant. „Beiden recreëren in het park, maar van Terneuzen mag de Axelaar blijven en moet de Pool weg. Alleen omdat het een Oost Europeaan is." Rechtbankvoorzit ter Dick Peters vond de vergelijking mank gaan. ,,Als er bejaarden zou den wonen die weggestuurd wer den, was dat ook niet omdat bejaar den gediscrimineerd werden, maar omdat er gewoon geen mensen mogen wonen. Het is dan niet ge richt tegen bejaarden." Ook de begrippen wonen en rec reëren waren voor de raadsman van Oostappen voor meerdere uitleg vatbaar. ,,De mensen zaten daar ze ker ook deels recreatief, niet puur om te wonen. De gemeente rede- Beiden recreëren in het park, maar van Terneuzen mag de Axelaar blijven en moet de Pool weg. Alleen omdat het een Oost-Europeaan is neert dat het puur recreatief moet zijn. Wat houdt dat in? Mag je dan ook je werkmail niet controleren?" Voor Ad Schreijenberg, die de zaak voor Terneuzen verdedigde, was het onderscheid helder. ,,In een recreatiewoning verblijven mensen die familie zijn, of iets vergelijk baars. Deze mensen zeggen dat ze collega's zijn van elkaar. Het hoofd doel is duidelijk werk." De raads man van Oostappen pareerde dat er dan dus ook geen collega's meer sa men op vakantie mogen. De zaak is niet uniek. De Oostap- pen Groep heeft het ook juridisch aan de stok met de gemeente Asten, Valkenswaard en Peel en Maas die stellen dat het huisvesten van ar beidsmigranten op vakantieparken niet geoorloofd is. Sinds de brexit kwam geen Britse mossel of oester meer levend de EU binnen. De oesters van Falcatch zijn de eerste schelpdieren die het Ka naal oversteken sinds het Verenigd Koninkrijk de EU heeft verlaten, meldde de regionale website Corn wall Live afgelopen week. Falcatch doet sinds een paar weken het zelfde als in Zeeland al jaren ge beurt. In Yerseke worden levende mossels schoongespoeld voordat ze gezuiverd in de mosselpercelen in de Oosterschelde worden neergela ten. Sinds de brexit komen ongewas sen Britse schelpdieren de EU niet meer binnen. Europa heeft ooit be paald dat levende mossels, kokkels of oesters uit zogenaamde B-wate ren van buiten de EU niet geïmpor teerd mogen worden. Een regel die destijds door de Britten werd on dersteund. Maar sinds de brexit is het Verenigd Koninkrijk zelf een niet-EU-land. Dus ligt sinds 1 ja nuari de invoer van Britse mossels stil. Grote stapel dossiers Dat is een groot probleem voor de Zeeuwse schelpdiersector. Niet doordat de Britten over het jaar ge nomen een groot aandeel hebben. Het gaat om nog geen 5 procent van de totale handel. Maar de Britse mossels vullen het gat aan het einde van het seizoen, als de aan voer uit andere gebieden stokt. ,,Let wel, het gaat om tientallen miljoenen", zegt Wouter van Zand- brink van de Vereniging van Schelpdierhandelaren. Van Zand- brink heeft niet de illusie dat het snel weer business as usual wordt. De mossels en oesters belanden op een grote stapel dossiers van nog op te lossen handelskwesties veroor zaakt door de brexit. ,,Dus zijn we op zoek naar allerlei geitenpaadjes", zegt Van Zandbrink. De gevolgen van de brexit zorgen niet alleen in het hart van de Euro pese schaaldierhandel voor kopzor gen. In Cornwall, in het uiterste zuidwesten van Engeland, vrezen de lokale oestervissers en expor teurs voor hun voortbestaan. De Cornish flat oysters en Queen scal lops uit Fallmouth belandden tot 1 januari vooral in Franse magen. De export kwam stil te liggen. Tot Fal- catch op het idee kwam zelf de schelpdieren schoon te spoelen in een eigen zuiveringstank. Op 10 fe bruari ging de eerste zending fris gewassen oesters naar Frankrijk. Het uitvogelen van alle regels rond Elke behandeling gaat ten koste van de kwaliteit en kwantiteit. Je praat over levende dieren gezondheidscertificaten, vangstbe- wijzen en andere bureaucratische regels was het grootste probleem, zegt de baas van Falcatch tegen CornwallLive. Door de levende schelpdieren al in Groot-Brittannië in de voorwas te doen, spoelt de vervuiling van het 'B-water' van ze af. Zo zou de export naar de EU weer op gang kunnen komen. ,,Het is een van de mogelijkheden die we bestuderen", zegt Van Zandbrink. ,,Maar er kle ven bezwaren aan. Elke behande ling gaat ten koste van de kwaliteit en kwantiteit. Je praat over levende dieren. Tot 1 januari bracht een vrachtwagen de mossels naar Yer- seke, ze werden gezuiverd en ver volgens in de Oosterschelde gezet. Als je ze in Engeland spoelt, gaan ze eerst in een vrachtwagen, dan daar in de zuiveringstank en vervolgens weer in een vrachtwagen naar Ne derland. Hier moeten ze die behan deling nog een keer ondergaan. De zwakkere dieren kunnen daar niet tegen." De vraag is ook wie toezicht houdt op het zuiveren van de mos sels in Engeland. Wie investeert in de apparatuur om de schelpdieren te zuiveren? Brussel en Londen moeten het eens worden over eisen van voedselveiligheid, douanefor maliteiten op orde worden ge bracht. Van Zandbrink: ,,Het econo misch belang van de schelpdiersec tor is voor de EU groter dan voor de Britten. Met opslag, verwerking, transport en verkoop van mosselen zijn aan deze kant van de Noordzee veel meer banen gemoeid dan in Groot-Brittannië. Van Zandbrink vreest dat er nog heel wat tijd over heen gaat voor de stroom Britse mossels, oesters en kokkels naar de EU weer op gang komt. ,,Dit is niet zomaar een dingetje." zaterdag 27 februari 2021 'Terneuzen discrimineert' De gemeente Terneuzen discri mineert door Oost-Europeanen te verbieden op vakantiepark Marina Beach te wonen, stelt ei genaar Oostappen Groep. Het vakantiepark bij Hoek ligt al jaren in de clinch met de ge meente over het huisvesten van arbeidsmigranten. Guido van der Heijden Middelburg - Ron Lensen, advocaat Oostappen Groep De rechtbank doet binnen zes tot acht weken uitspraak. Wijst een kleine Engelse oester handelaar uit Cornwall de grote Zeeuwse mosselbedrijven de weg? Een ondernemer uit Fal- mouth doet zijn oesters eerst in eigen land 'in de voorwas' voor dat ze op transport naar Frank rijk gaan. Theo Giele Brussel - Wouter van Zandbrink, Vereni ging van Schelpdierhandelaren t Mosselverwerkende bedrijven in Yerseke. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32