MEDIA CULTUUR 25 11 mei Mail naar Hugo de Jonge. Dit kan toch niet waar zijn? We gaan toch niet in een hoekje wachten tot er wel of niet een vaccin komt en verder niets? Ge vraagd om een afspraak. ,,Ik ken Hugo uit de tijd dat hij wet houder in Rotterdam was, hij re ageerde dezelfde dag nog. Hij schreef: kom langs, ik wil jullie niet collectief in een depressie storten, maar wel eerlijk zijn over de verwachtingen." 14 mei Afspraak ministers De Jonge, Van Engelshoven en staatssecretaris Keijzer. Grapperhaus last-minute ver hinderd. Branche toegelicht. De Jonge gaf aan dat kleine experimenten voor september mogelijk moeten zijn. 10 juni Vervolg gesprek Grapperhaus, Van Rijn in plaats van De Jonge, Keijzer, Van Engelshoven. Inleiding gedaan. Kwartje valt dat wij als branche altijd gericht zijn op veiligheid. Eind juni Fieldlab-programma van start. 22 juli Samen met bioscoopbranche en MKB Nederland aangeschoven bij Grapperhaus. Aangegeven dat we in Ne derland toch ook moesten spreken over welk risico acceptabel is. 100 procent ri sicoloos leven bestaat niet. ,,Ik zei dit in heel bedekte termen, vooral om eens af te tasten hoe dat be zien werd. Aan de reactie van de mi nister en zijn ambtenaren merkte ik dat dit niet goed viel. We gingen snel door naar het volgende onderwerp.'' 20 augustus Aankondiging reorgani satie. Vergeet ik nooit meer. Collega's die er niet bij konden zijn via livestream. Emoties bij iedereen. „Iedereen bij ons voelde aan dat het zou komen. Mojo (concertorganisa tor, red.), Paradiso en de RAI waren ons bijvoorbeeld al voorgegaan. Ik kreeg het te kwaad in mijn toespraak, hoorde gesnik vanuit de zaal. Dat ze mijn brok in de keel hoorden, emoti- oneerde andere collega's weer. Cate ringdames die hier decennia werkten, kwamen al afscheid nemen, omdat ze zeker wisten dat het verhaal voor op roepkrachten zoals zij zeker stopte. En ik kon niemand vastpakken." 2 oktober Individuele gesprekken: blij ven versus ontslagen. Verdriet op de gangen. „Uiteindelijk hebben we van 40 pro cent van het personeel afscheid moe ten nemen, zo'n honderd mensen. Klassieke regel bij slechtnieuwsge- sprekken is 'begin daadwerkelijk met het slechte nieuws'. Iedereen kreeg een gesprek, of je nu weg moest of niet, en op alfabetische volgorde. Daar viel dus ook niets uit op te maken. Een coach had ons als managers nog getraind in de typen van reacties die we konden ver wachten. Dat gaf houvast. 3 december Gesprek met Rutte. Goed ge sprek; meer gas op Fieldlab. ,,We liepen telkens vast bij de individu ele departementen; over sneltesten, over een garantiefonds. Toen bleek Rutte toch echt een oliemannetje te zijn. Hij had her en der wat gemasseerd op ministeries, en er bleek plots toch wat mogelijk.'' 16 januari 2021 Livestream Vrienden van Amstel. Groot succes. Dubbel gevoel in lege zaal. Na afloop heerlijk met elkaar ouder wets een drankje. Daar teer ik weken op. 20 januari Aankondi ging avondklok EN fieldlabs. Eindelijk. Hoe bizar dat het al vanaf november uitge steld werd en nu wel mag. Anyway. 15 februari 1ste field lab (congres in Be atrix Theater in Utrecht, red.). Naast energie van iedereen om weer bij een evene ment te zijn ook voor zichtigheid, want we zijn nog nergens. ,,Ik kwam thuis en had een beetje keel pijn. Later bedacht ik 'dat is omdat ik eindelijk weer eens hard gepraat heb'. Want we stonden na afloop gewoon aan de bar boven een biertje in elkaars oor te tetteren. Net als vroeger, en het was he lemaal niet gek om zo dicht bij elkaar te staan. Dat is wel een opluchting voor me, dat het direct normaal voelt. We weten, er kan heel veel, zeker dankzij sneltests. Dat is de echte gamechanger. We zaten in oktober voor het eerst sa men met een sneltestwerkgroep. In middels is het bijna maart en nu mogen we pas echt plannen maken. Dit duurt wel heel erg lang, daar heb ik moeite mee. Nogmaals, we gaan toch niet lijd zaam afwachten? Dat kan toch niet de bedoeling zijn? Niet voor de maatschap pij en niet voor onze branche?" 23 februari Voor het eerst zegt Rutte in een persconferentie dat er meer risico's ge nomen moeten worden. We gaan nu ons tweede jaar in met corona... iaking va fatum vc ie Songf enden zonder shows en afspraken. Veel slaap, dus uitgerust. Dit is een crisis die een marathon en een sprint in één is. En de ma rathon heeft geen einddatum. ,,Op de fiets kom ik tot diepere inzich ten, weg van de stress. Rond deze tijd begon ik me ook af te vragen wie we proberen te redden, en tegen welke prijs. Dat was een taboe om uit te spre ken, en dat is het eigenlijk nog altijd. Ik wil in dit dagboek ook het goede benoe men: meer tijd voor elkaar, vroeger naar bed. Al denk ik inmiddels 'mag er alsje blieft weer een show komen'.'' 21 april Persconferentie van Rutte en De Jonge. Geen evenementen tot 1 september. Ook al was het verwacht, gebrek aan doel en perspectief maakt boos en machteloos. Voor het eerst echt verdrietig. Het glipt tus sen onze vingers vandaan. ,,Soms went het, het slechte nieuws in de persconferenties. een andere keer raakt het je enorm. Een vraag die al een tijdje opborrelde, werd alleen maar con creter: overleven we dit wel als sector en bedrijf? 1 mei 's Nachts slecht geslapen. Stress over mogelijk ontslaan personeel. ,,Ik ben altijd een goede slaper. Maar nu zag ik echt namen en gezichten van col- lega's langskomen, 's nachts. Je wilt niet te hard ingrijpen, maar ook voorkomen dat nog een tweede ronde zou moeten volgen. Kennis die we nodig hadden om straks weer op te schalen, wilden we behouden. We ke ken ook in welke func ties nog wel werk was en wie amper iets te doen had. Het leuke en het goede was wel dat we als evenementen branche elkaar meer begonnen op te zoeken en ook vrijuit konden praten over zorgen en dilemma's. Dat deden we voorheen nooit.'' 7 mei Brief Hugo de Jonge aan Tweede Ka mer: evenementen pas mogelijk met een vaccin. 'Ontploft' tijdens een call met wet houder Said Kasmi en de Rotterdamse cul tuursector. ,,Ik las over die Kamerbrief en werd echt gek. Het was nog heel onzeker of er ooit een vaccin zou komen. Weet je, het zit zo niet in mijn karakter en in het karak ter van deze branche om rustig in een hoekje af te wachten tot de boel opge klaard zal zijn. Wethouder Kasmi had een vergadering georganiseerd met al lerlei mensen uit de Rotterdamse cul tuursector, ook met de leiding van De Doelen en het Luxor. Zoals altijd in onze wereld was iedereen optimistisch, zo van 'laten we ons vooral richten op wat wel kan'. Toen kwam ik aan het woord en ontplofte ik. 'Hebben jullie die brief van De Jonge niet gelezen? La ten we ons dit echt gebeuren?' Kasmi begreep me en zei dat ik daar iets mee moest, richting politiek Den Haag. Te gelijkertijd hadden we als evenemen tenbranche zo'n goed overleg, dat ik ook gevraagd werd woordvoerder te worden van de nieuwe Alliantie van Evenemen tenbouwers. We huisvesten in Ahoy sport, cultuur en beurzen, dus we zitten niet in één bloedgroep.'' zaterdag 27 februari 2021 GO Zo vol kan Ahoy ook zitten: finale van het ABN Amro Tennistoernooi in 2018, FOTO ANP De Vrienden van Amstel LIVE in januari van dit jaar di gitaal vanuit Ahoy. FOTO BART HEEMSKERK HU Opbouw van een baan voor het komende ABN Amro Tennistoer nooi in Ahoy. FOTO JAN KOK 1. FOTO ANP 4 Bouw van het noodhospitaal in Ahoy. FOTO FRANK DE ROO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25