Woods (45) naar ander ziekenhuis Eis: excuus misbruik 23 WIELRENNEN OMLOOP HET NIEUWSBLAD Limietpoging Foppen faalt Met Omloop Het Nieuwsblad, de eerste koers in Vlaanderen, begint het wielerseizoen 2021 vandaag écht. Voor de Nederlandse renners gloort genoeg succes, maar er zijn vooral ook veel vraagtekens. De voormalig nummer i van de wereld gaat daar verder herstel len van de operatie die hij on derging in het Harbor-UCLA Medical Center van Los Angeles. ,,Het was een voorrecht dat wij de eerste hulp mochten bieden aan een van de grootste atleten van deze generatie'', zo liet het ziekenhuis weten. ,,Voor de re validatie is het nu van belang dat hij naar een andere zorgorgani satie gaat.'' Woods raakte zwaar gewond bij een eenzijdig onge val in zijn SUV, waarbij hij meerdere keren over de kop sloeg en door de brandweer uit zijn voertuig moest worden ge red. Hij werd met spoed geope reerd aan enkele open breuken in zijn rechterbeen en een ver brijzelde enkel. TURNEN Een groep van zeven tien Britse turnsters, onder wie drie olympiërs, ondernemen ju ridische stappen tegen de bond wegens vermeend 'systematisch fysiek en psychologisch mis bruik' door coaches met kinde ren vanaf 6 jaar als slachtoffer. Volgens de turnsters duurt het onderzoek dat door de Britse gymnastiekbond wordt gedaan te lang. Ze eisen in een brief ant woorden, excuses, een compen satie en verbeterde richtlijnen voor coaches. Jennifer Pinches, een turnster die de Britse ploeg hielp bij het bereiken van de lan- denfinale op de Olympische Spe len van Londen 2012, zegt dat British Gymnastics te lang 'podi ums belangrijker heeft gevonden dan mensen.' Jasper Stuyven wint de Omloop en duizenden Vlaamse wielerfans jui chen. Op het podium een winnaar zonder mondkap. Corona is precies een jaar geleden een virus dat gevoels matig alleen ergens in China rond waart. 's Ochtends struinen hordes fans nog rond bij wielerpiste 't Kuipke in Gent voor de ploegenpresentatie. Het voelt in de huidige wereld als een ander universum. De start in Gent zal er nu één zijn zoals we die de laatste tijd juist wél ge wend zijn. Sober, afgesloten voor pu bliek, renners die tijdens de presenta tie zwaaien naar de leegte, naar de mensen thuis in de huiskamers. Maar gekoerst wórdt er. Daar doen ze alles voor in Vlaanderen. Toch rijdt corona altijd mee. In Spanje ging al een streep door veel koersen, de vrees voor een positieve test hangt dagelijks boven de renners. Ook een besmet staflid kan al funest zijn, zo ondervond Mathieu van der Poel in de UAE Tour. Hup, heel de ploeg uit koers. Maar als in Gent de renners zich op maken voor de eerste kasseistroken van het jaar zal het toch vooral om de sport zélf gaan. Geen duel Van der Poel versus Wout van Aert nog, dat staat volgend weekend gepland in Toscane tijdens Strade Bianche. Van der Poel rijdt zondag wél Kuurne-Brussel- Kuurne, het tweede (op voorhand minder zware) deel van het traditio nele openingsweekend. De beste op bouw richting de grote klassiekers, meent zijn ploeg na de vroege aftocht in de woestijn. Nu Tom Dumoulin voorlopig geen wielrenner meer is, rust de druk nog meer dan normaal op de schouders van 'VDP' in het wielerjaar 2021. Met de klassiekers, de Tour en daarna met de mountainbike op de Olympische Spelen. Zijn enige koersdag voorlopig, rit 1 in UAE, won hij maar meteen. Voor Kuurne tempert hij de verwach tingen: ,,Ik kan van waarde zijn voor ploeggenoot Tim Merlier.'' Met een handige toevoeging: ,,We kunnen nu op twee paarden wedden.'' Bij afwezigheid van Van der Poel is de kans op Nederlands succes in de Omloop klein. Zeker omdat Mike Teu nissen na een val tijdens het trainings kamp heel zijn voorjaar moet schrap pen. Tien jaar geleden won met Sebas tian Langeveld de laatste landgenoot. Hij is er, met zijn 36 jaar inmiddels, nog steeds. Maar uitkijken wordt het vooral naar leeftijdsgenoot Niki Terp stra, voormalig winnaar van de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix. Uitgewoond Grote vraag is of hij nog één keer alles uit de kast kan halen voor een monu mentale zege de komende weken. Ze ker na die afgrijselijke val van vorig jaar, toen Terpstra wakker werd op de intensive care. Hij werkte keihard om dit voorjaar terug te komen. Beklij vend is het beeld van oktober vorig jaar toen Terpstra in de 'Ronde' letter lijk als laatste en volledig uitgewoond over de finish kwam in Oudenaarde. In november sleepte hij zich tijdens de Vuelta over al die steile bergen. Steeds in het achterhoofd: dit hoort bij mijn comeback. Wonderen kun je niet ver wachten, al blijft Terpstra een aparte vogel. Zijn naam is al genoemd: Tom Du- moulin. Achter die naam staat voor het Nederlandse wielerjaar 2021 het grootste vraagteken. Tijdelijk gestopt omdat hij ongelukkig werd van het bestaan als prof. Zien we hem dit jaar nog op de fiets? Keert hij überhaupt terug als beroepswielrenner? Voor een antwoord is het nog te vroeg. Dus kijken we voor het rondewerk vooral naar Steven Kruijswijk, Wilco Kelderman en misschien nog Bauke Mollema. Voor Kruijswijk was 2020 een sportief rampjaar met de gemiste Tour (na een val in de Dauphiné) en zijn positieve coronatest in de Giro. Dit moet, in de Tour en Vuelta, het jaar van de revanche worden. Terwijl Kel derman met een derde plek in de Giro juist voelde dat hij toch echt een grote ronde kan winnen. Al was de start bij zijn nieuwe ploeg Bora vals met een zware aanrijding op trainingskamp. En Mollema? Hij fietst alweer tamelijk zorgeloos en winnend (etappe in Haut Var) in de rondte, zich klaarmakend voor Giro en Tour. En 2021 moet voor het Nederlandse wielrennen toch ook echt het jaar zijn van twee belangrijke en zware come backs: topsprinters Fabio Jakobsen en Dylan Groenewegen, na hun horror- crash in Polen. Groenewegen, ge schorst tot mei, zal dit jaar alleen kleine koersen in de relatieve luwte rijden. Jakobsen, die gestaag herstelt van die ongekende val, hoopt ook langzaam maar zeker weer wielrenner te worden. Als dat lukt, is 2021 eigen lijk sowieso geslaagd. zaterdag 27 februari 2021 GO Veel vraagtekens, weinig zekerheidjes GOLF Tiger Woods (45) is en kele dagen na zijn auto-onge luk verplaatst naar een ander ziekenhuis. ATLETIEK Mike Foppen is er in het Franse Toulon niet in geslaagd te voldoen aan de limiet voor deelname aan de Spelen van Tokio. Foppen sloot de 5000 meter in de open lucht gis teren af als derde in 13.20.05. Daarmee bleef hij boven de vereiste tijd van 13.13.50. Foppen is samen met Kamiel Maase Neder lands recordhouder op deze afstand: 13.13.06. De atleet uit Nijmegen liep eerder dit jaar een natio naal indoorrecord op de 3000 meter: 7.42,55. Daar mee is hij volgende week medaillekandidaat op de EK indoor in het Poolse Torun. Daniel Dwarswaard Rotterdam/Gent Beeld van nog maar een jaar geleden. Mike Teunissen, nu geblesseerd, tussen het publiek in de Omloop Het Nieuwsblad. foto cor vos Jakobsen Dumoulin Kruijswijk Terpstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23