Voetballers Ajax-coach bevestigt met nieuwe successen Ajax tegen Young Boys: weerzien met Sulejmani 18 Erik ten Hag maakt opnieuw naam en faam met Ajax. Na het Europese succes tegen Lille kan de coach morgen PSV de genadeklap geven in de titelstrijd. Waar ligt de toekomst van de alleskunner en begint die toekomst komende zomer al? COLUMN SJOERD MOSSOU Een boycot bevredigt toch vooral ons eigen morele kompas Wat zou Madhu Bollapally (43) hebben gewild, of Mohammad Shahid Miah (29)? Zouden ze willen dat we dat ver doemde WK in Qatar massaal boycotten, of juist niet? We zullen het nooit weten, want Madhu en Mohammad zijn er niet meer. Het zijn twee van de minimaal 6500 gastarbeiders die de afgelopen tien jaar stierven bij de bouw van de WK-stadions in Qatar, de ene uit Bangladesh, de andere uit India. Mohammad werd geëlektrocuteerd door een losliggende stroomkabel in zijn armoedige huisje, op kilometers van de bouwplaats. De dood van Madhu is nooit opgehelderd. Zijn familie werd af gescheept met een schadevergoeding en wat ach terstallig salaris, opgeteld iets meer dan duizend euro. De Britse krant The Guardian gaf ze deze week een gezicht, Madhu en Mohammad, omdat getal len weliswaar schokkend kunnen zijn, maar ook vaak abstract blijven. De foto's van deze twee mannen (en vele anderen) stemden niet alleen verdrietig, ze wierpen met een ook een duivels ethisch dilemma op. Want wat moeten we nou nog, met het WK in Qatar? Het eenvoudigste ant woord lijkt heel helder: boycotten. Het probleem is alleen dat we daar Madhu en Mohammad niet mee helpen - en hun families evenmin. Hartverscheu rende ironie: je zal maar ge storven zijn bij de bouw van een WK-stadion waarin nooit een WK wordt gespeeld. Hoe weerzinwekkend en cynisch wil je het hebben, dat er straks 6500 arbeiders zijn overleden voor een afgelast of massaal geboycot voetbaltoernooi. Maar dan nog: een boycot bevredigt toch vooral ons eigen morele kompas. Het voelt goed mis schien, maar het gaat al die honderdduizenden ar beidsmigranten niet helpen. Amnesty Internatio nal en Human Right Watch stellen dat een boycot meer kwaad doet dan goed voor de slaven zelf. Iro nisch maar waar, zo blijkt uit hun onafhankelijke rapporten: sinds de toewijzing van het WK zijn de arbeidsomstandigheden voor arme immigranten in Qatar verbeterd, in plaats van verslechterd. WK in Qatar zal altijd de grootste schande uit de voetbalgeschiedenis blijven. Bevredigend, eervol of glorieus wordt dit toernooi nooit meer. Het is om te kotsen. Het zou van lef en principes getuigen als de KNVB thuis blijft, zeker, maar zinvoller lijkt me dat Frenkie de Jong en Virgil van Dijk juist wél naar Qatar gaan. Dat al die wereldsterren niet zo zeer wegblijven, maar hardop pleiten voor royale schadevergoedingen voor de families, voor veran dering, voor genoegdoening. Dat voetballers op de zeepkist gaan staan voor Madhu, Mohammad en al die anderen, juist in Qatar zelf, voor het oog van alle klootzakken die verantwoordelijk zijn voor deze farce. Alles beter dan voor niets sterven. Koeman verlaat persco Van de Beek op weg terug Johan Inan Door een indrukwekkende tri omftocht langs elf haltes over drie verschillende wegen, kan Ajax in een week tijd naast het achtstefina- leticket in de Europa League ook de landstitel en een plek in de bekerfi nale veiligstellen. Kampioen? In de praktijk natuurlijk nog niet, maar met een zege in Eindhoven wordt het verschil in verliespunten naar twaalf getild. Hoewel we pas in fe bruari zitten, kan de koploper de champagne dan vast koud zetten. Met zo'n marge kan trainer Erik ten Hag zelfs besluiten de beste spelers niet langer voor de eredivisie, maar voor de bekertoernooien te sparen. Ja, daarvoor moet Ajax eerst nog wel zien af te rekenen met de groot ste concurrent en de weelde is niet onlogisch gezien het budget dat de titelfavoriet heeft en ook flink raad pleegde om de selectie dit seizoen op orde te brengen. Dat neemt niet weg dat Ajax na de jaarwisseling helemaal los is, hetgeen weer on mogelijk los gezien kan worden ge zien van de hand van de trainer. Ten Hag werd na de sublieme Eu ropese campagne en de dubbel in 2019 alom gezien als een trainer die was voorbestemd om snel de stap naar een gigant te maken. Daarover ontstonden vorig jaar flinke twij fels, omdat Ajax in beide Europese competities de verwachtingen niet waar wist te maken en ook in de eredivisie een flinke voorsprong verspeelde. Een jaar nadat het ere divisieseizoen werd afgebroken, zet hij zich opnieuw in de etalage. In het jaar 2021 manifesteert Ten EUROPALEAGUE Hij is een goede coach. Ik denk dat hij ook ooit actief zal zijn in de Bundesliga Hag zich - vanuit de Europese elite beredeneerd - namelijk in vrijwel alle wenselijke gedaantes. Als een voetbalprofessor, die met omzet tingen en wissels nagenoeg alle wedstrijden en punten naar zich toe trok. Als een winnaar, door met het inpassen van 'grinta'-spelers topduels in het voordeel van Ajax te beslechten. Als een tacticus, die het publiek met flitsend tempovoetbal - zij het vanuit huis - vermaakt. Als een manager en troubleshooter, die zaterdag 27 februari 2021 y @sjoerdmossou GO Begrijp me goed, bijna iedereen die een boycot bepleit heeft mijn sympathie, vooral als het men sen betreft die ook echt verantwoordelijkheid dra gen (en niet de politici of roeptoeters die wat ge makkelijke likes willen scoren). Dat is geen goedpraterij, verre van zelfs. Het VOETBAL Barcelona- trainer Ro nald Koeman (57, foto) ver liet de pers conferentie voor het uit- duel met Se- villa voortijdig, nadat hij een bloedneus kreeg. Vol gens de club is hij in orde. De oud- bondscoach nam het op voor Messi. ,,Hij heeft hulp nodig. Ook hij kan het niet al leen.'' VOETBAL Manchester United ver wacht dat Donny van de Beek (23, foto) morgen voor het Pre mier League duel tegen Chelsea weer beschikbaar is. Volgens trainer Ole Gunnar Solskjaer is de oud-Aja- cied bijna hersteld. Van de Beek zat de laatste weken langs de kant met een blessure. O a 0) Ten Hag weer Amsterdam Door de nieuwe reeks successen van Ajax bevestigt Erik ten Hag zijn goede re putatie in Eu ropa. FOTO PRO SHOTS t'Vvj - Davy Klaassen AMSTERDAM Met Young Boys treft Ajax in de achtste finales van de Europa League de ge doodverfde kampioen van Zwit serland. Bovendien betekent het voor de Amsterdammers een weerzien met voormalig recordaankoop Mi- ralem Sulejmani. De Serviër, in middels 32 jaar en in 2008 op voorspraak van toenmalig Ajax- trainer Marco van Basten voor 16,25 miljoen euro overgenomen van Heerenveen, pendelt bij Young Boys tussen bank en basis. Spits Jean-Pierre Nsame is de blikvanger bij Young Boys. Hij was dit seizoen in 26 wedstrijden al goed voor negentien doelpunten en zes assists. In de zes Euro pese duels die de 27-jarige Kame- roener speelde, trof hij vier keer doel en was hij twee keer aange ver. Young Boys maakt momen teel grote indruk in de Zwitserse Super League. Het staat na 21 speelrondes 18 punten voor op nummer 2 FC Basel. Met slechts vijftien tegendoelpunten heeft het team bovendien een zeer solide defensie. Dat Young Boys een te genstander is om rekening mee te houden, kan ook oud-Ajax-trainer Peter Bosz beamen. Diens Bayer Leverkusen sneuvelde donderdag tegen de Zwitsers. Na de 4-3 in Bern verloor Leverkusen thuis met 0-2. Ajax begint om 11 maart met een thuiswedstrijd, een week later is de return. De loting: Ajax-Young Boys, Dinamo Kiev-Villarreal, AS Roma - Sjachtar Donetsk, Olympi- akos (Gri)-Arsenal, Dinamo Za greb-Tottenham Hotspur, Man chester United-AC Milan, Slavia Praag-Rangers FC, Granada- Molde FK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18