O \^m IRENE VAN DEN BERG 14 CORONA KANTOORWERK Werkend Nederland staat te popelen om terug te keren naar kantoor. Nog onduidelijk is hoe dat straks zal uitpakken. Telecombedrijf T-Mobile vraagt zijn medewerkers nu al daarover mee te denken en naar hun wensen daarbij. ^0 @ivandenberg Een meerderheid van de Tweede Kamer bestempelt de Chinese omgang met de Oei- goeren als genocide, zo bleek don derdag na een motie van D66 en ChristenUnie. Maandag conclu deerde het Canadese parlement al hetzelfde. China heeft naar schat ting een miljoen Oeigoeren, een moslimminderheid, opgesloten in concentratiekampen, die de Chine zen zelf heropvoedingskampen noemen. De getuigenissen van overleven den zijn afschuwelijk. Zij vertellen over gedwongen sterilisatie, marte lingen en groepsverkrachtingen. Er gebeurt nog iets anders met de Oei goeren: zij worden gedwongen mee te werken aan de productie van onze kleding. Daarom mogen wij als westerse consumenten niet ach teloos wegkijken, zeker niet wan neer er een 'made in China'-labeltje in onze nek kriebelt. Amerikaanse onderzoeksjourna listen van The New York Times en The Wall Street Journal en mensen rechtenorganisaties legden de afge lopen jaren een verband tussen grote modemerken als Adidas en H&M, en de Oeigoerse kampen. De Oeigoeren worden misbruikt als gratis werkkrachten. De Chinese regering dwingt hen om vanuit de kampen te werken in kledingfa brieken en katoenspinnerijen. Of ze worden op een katoenplantage aan het werk gezet. Heb je je wel eens verbaasd afgevraagd waarom dat leuke T-shirt bijna niets kost? Het uiterst wrange antwoord kan zijn: omdat het door iemand uit een concentratiekamp is gemaakt. Van het kabinet hoeven we waar schijnlijk niet heel veel te verwach ten. Demissionair minister Blok van Buitenlandse Zaken wil vanwege een gebrek aan bewijs (nog) niet van genocide spreken. Het kabinet heeft China herhaaldelijk opgeroe pen internationale waarnemers toe te laten. Maar China geeft daaraan - je verwacht het niet - geen gehoor. Sigrid Kaag van Buitenlandse Han del schuift de hete aardappel door naar de mode-industrie, die maar tegen de mensenrechtenschendin- gen moet optreden. Ze keerde zich eind vorig jaar tegen twee Kamer moties die de import van kleding gemaakt met Oeigoerse slavenar beid moesten inperken. Maar de kledingfabrikanten zeg gen niet te kunnen voorkomen dat ze bijdragen aan dwangarbeid. Van alle Chinese katoen komt 80 pro cent uit Xinjiang, de afgelegen regio waar de Oeigoerse kampen liggen. Hierdoor is de kans groot is dat ook buiten China kleding wordt ge maakt met het onder dwang gepro duceerde katoen, zo stelt de indu strie. Het komt erop neer dat de productieketens tegenwoordig zo lang en onoverzichtelijk zijn, dat fa brikanten niet kunnen overzien of Sigrid Kaag schuift de hete aardappel doornaarde mode-industrie er dwangarbeiders werken aan de kleding. Feit is wel dat ze ervan profiteren: door de goedkope arbeid kan de kleding hier voor een prik kie in de winkel liggen. En daarmee komen wij consu menten in beeld. Het is belangrijk dat wij gaan beseffen dat er bloed kan kleven aan onze goedkope kle ding. Stel jezelf eens de vraag 'als ik dit T-shirt bijna gratis meekrijg, wie betaalt dan wél de prijs'. Met onze ontembare honger naar als maar nieuwe kleding tegen een spotprijsje, werken we mee aan de onderdrukking van arbeiders elders ter wereld; en dus zelfs aan mo derne slavernij. AirFrance KLM Wolters Kluwer GrandVision De eigenaar van Pearle en Eye- Wish meldde een verlies van 45 miljoen over 2020. Shell ls we straks weer naar kantoor kun nen, dan gaan we er een feest van ma ken'', zegt HR-di- recteur Saskia Bek kers van T-Mobile blij. Over wanneer de ongeveer twee duizend medewerkers weer naar de kantoren in Den Haag, Diemen en Arnhem kunnen komen, valt nog geen zinnig woord te zeggen. Toch weerhoudt dat het telecombedrijf er niet van om alvast voorbereidingen te treffen. Op het hoofdkantoor in Den Haag is T-Mobile de boel al flink aan het opvrolijken. Zo is van het Atrium een ontmoetingsplek gemaakt met veel planten, en in midden staat sinds kort een podium dat gebruikt kan gaan worden voor optredens door ar tiesten en eigen personeelsleden. Bekkers: ,,Voor veel mensen is het een ingrijpend jaar geweest. We kun nen straks niet zeggen 'oké, en nu zijn we er weer allemaal, én door'. Het is belangrijk stil te staan bij wat er het het afgelopen jaar is gebeurd. Het was een enorme verandering toen we allemaal opeens kwamen thuis te zitten, en het zal ook een enorme verandering zijn als we weer naar kantoor mogen. We vinden dat we onze mensen moeten voorberei den op het nieuwe normaal.'' Hoe dat nieuwe normaal eruit gaat zien, is nog onduidelijk. De HR-di- recteur gaat in ieder geval ervan uit dat mensen na coronatijd minder tijd op kantoor zullen doorbrengen; al zal de ene medewerker er wat vaker wil len zijn dan de andere, afhankelijk van persoon, reisafstand en functie. ,,Voor een single kan de behoefte an ders zijn dan voor een medewerker met drie kinderen'', voegt ze eraan toe. Maar om nu al te zeggen dat na de coronacrisis mogelijk kantoren geslo ten gaan worden of kantoorruimte wordt afgestoten - zoals bijvoorbeeld Triodos, PostNL, Essent en Aegon verwachten - daar wil Bekkers niet aan. ,,We kunnen als bedrijf wel van alles bedenken, maar we willen eerst van onze medewerkers horen waar aan zij behoefte hebben. Verandering aan of van de kantoorlocaties kan een uitkomst zijn, maar het is voor ons niet een doel op zich.'' Enthousiast De medewerkers wordt niet alleen gevraagd mee te denken over hoe zij willen dat de werkplekken en de panden er straks komen uit te zien. Het gaat er ook om hoe zij straks met elkaar willen samenwerken en welke leiderschapsstijl zij nodig hebben. ,,We hebben iedereen uitgenodigd mee te denken, en het mooie is dat veel mensen daarop enthousiast heb ben gereageerd en willen meedoen.'' Het meedenken lijkt een manier om personeel betrokken te houden bij het bedrijf, iets dat zeker in coro- natijd - met werken op afstand - in gewikkeld kan zijn. Bekkers: ,,We ge loofden altijd al in happy workers, happy customers. Maar corona heeft wel duidelijker gemaakt hoe belang rijk we dat vinden.'' Volgens de HR-directeur probeert het bedrijf op allerlei manieren zijn medewerkers zo fit en vitaal mogelijk door de crisis te loodsen. „Managers vragen bij ons niet even tussen neus en lippen door hoe het met mensen gaat; nee, ze tonen echt belangstel ling en bieden begeleiding en hulp waar het maar kan.'' Ook organiseert het bedrijf hardloopwedstrijden, wandelingen voor een goed doel en online bijeenkomsten. ,,Laatst had- Door wie is jouw T-shirt Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 27 februari 2021 GO Beleggers zijn voorzichtig opti mistisch over versoepeling lockdownmaat- regelen. Enige fonds in de AEX dat winst maakte op het Damrak. UK Bedrijf heeft last van aanster kende dollar, waarin alle olie wordt afgere kend. o UK T-Mobile maakt van terugkeer een feest Natasja de Groot Den Haag [gmtl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14