De Romeo's zijn bij de Eindhovense rellen 'Champions League' van ordehaving II ZEELAND 17 Het kan vandaag een serieuze worden. Houd elkaar in de gaten Straatstenen op het dak en tegen de ramen van het busje. AE'ers Daan en Ron blikken terug op de zware rellen in Eindhoven. Of hij aan de rand van het Eindhovense 18 Sep- temberplein even de andere kant op wil draaien, vraagt collega Ron vanaf de bijrijdersstoel. Hij is het even beu aan de kant van de relschop pers te zitten. Alle projectielen lij ken wel op hem gericht. Daan en Ron, twee collega's van de aan houdingseenheid, bevonden zich met hun collega's die zondag 24 ja nuari urenlang in het geweldda dige niemandsland tussen de ME en de rellende menigte. Bij de ochtendbriefing van de le den van de aanhoudingseenheid (AE'ers) van politie Oost-Brabant hing al een andere spanning in de lucht, blikt Ron ruim drie weken later terug. ,,Dat kwam door de hoeken waar de informatie van daan kwam. De hoeveelheid ook. En de rellen in Amsterdam een week eerder zorgden voor extra scherpte. Ik zei die ochtend nog 'Het kan vandaag een serieuze worden. Houd elkaar in de gaten. Als het gaat gebeuren, gaan wij het verschil maken'." Ze zullen die zondag een 'substantieel' deel van de 62 aanhoudingen verrichten. 'Vechtbereid' De AE'ers - waar Daan* en Ron* leiding aan geven - werken tijdens risicovolle, openbare bijeenkom sten; bijvoorbeeld een demonstra tie van Kick Out Zwarte Piet of een wedstrijd van PSV. De teams zijn opgericht om relschoppers uit de anonimiteit van grote rellen te halen en te kunnen vervolgen. Het publiek kent ze inmiddels onder de naam 'Romeo's'. Ze gaan in burgerkleding op in de menigte en spotten potentiële gevaren. Zijn er wapens? Waar klonteren mensen samen? En als het uit de hand loopt, grijpen zij de actiefste rel schoppers en opruiers. Ze zijn fitte 'actie-intelligente' politiemensen. Geen vechtersbazen, maar wel 'vechtbereid', vertelt Daan. „We zijn de Champions League van de ordehandhaving." Terug naar die zondagmiddag. De AE'ers zijn al uren undercover tussen de mensen. Rond 13.00 uur zien ze het 18 Septemberplein langzaam volstromen. Steeds meer mensen in zwarte kleding en met capuchons maken hun op wachting. Weggestuurde 'demon stranten' keren via andere straatjes terug op het plein. Ron: ,,Dan zie je dat er iets staat te gebeuren." Teamleden zien relschoppers die zich hebben voorbereid op geweld. Telefoonboeken onder hun mou wen om klappen op te vangen of versteviging rond de knokkels zijn geen uitzonderingen. Sinds enkele maanden wordt op social media volop gefantaseerd dat de aanhoudingseenheden de rellen uitlokken. Bij demonstraties wor den ze nu soms opzichtig gevolgd en gefilmd door omstanders. ,,Het is altijd al een kat-en-muisspel ge weest", zegt Daan. ,,We laten ons er niet door uit de tent lokken." Buitencategorie Die zondag 24 januari komt het explosieve mengsel iets voor 14.30 uur tot ontploffing. Al snel cirke len Daan en Ron in hun blauwe bus tussen de ME en de relschop pers terwijl de stenen en golfbal- len op hun dak donderen. Zonder teamleden. Ze fungeren als blik semafleider op wielen. De stenen gaan richting hun bus en even niet naar de ME'ers. Ron: ,,En niet tien minuten. Dit duurde uren. Wat de ME-linie te verduren had, was van de buitencategorie." Hij twijfelde tot deze middag nooit aan de kwa- liteit van hun bus, maar al snel springen de eerste sterren in de ra men, bungelen de zijspiegels en rammelt het stevige hekwerk dat de voorruit extra beschermt al aar dig. Tralies hangen los in de por tieren. Bij een andere bus vliegt een steen door een van de ramen. Onder die zware omstandighe den springen verderop hun colle ga's uit de busjes en plukken de ene na de andere relschopper uit de meute. Bij de deur zitten twee 'pakkers', de overige collega's uit de bus schermen hen af voor de agressieve menigte. Dat kan met een wapenstok, maar ook met je houding en de blik in je ogen, zegt Daan. Telkens maken de AE'ers een inschatting van de gevaren. Soms gaat de deur van de bus snel weer dicht omdat uitstappen te ri sicovol is. Daan: ,,We pakken er uiteindelijk meer niet dan wel. We nemen verantwoorde risico's." Terugkijkend is één beeld Ron in het bijzonder bijgebleven. Van uit de bus adviseerde hij een vader die met zijn jonge dochtertje toe keek, te vertrekken. Uiteindelijk wordt zelfs traangas ingezet. ,,Twee uur later zag ik haar huilen terwijl haar vader met een flesje water haar ogen uitspoelde. En zo waren er meer." Hij heeft geen goed woord over voor toeschou wers: ,,Iedereen die blijft terwijl het escaleert, levert een bijdrage aan het hele gebeuren." zaterdag 27 februari 2021 Arrestatie van een relschopper. Wout van Arensbergen Eindhoven - Ron, lid aanhoudingsteam De namen van de AE'ers zijn ge fingeerd. Hun echte namen zijn be kend bij de redactie. Het waterkanon in actie. De lekke band die het voertuig opliep, zorgde voor veel problemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 135