Marijke en Mark helpen pubers op weg r rr r Bouw appartementencomplex in Nieuwstraat Terneuzen begonnen 7 @MY PLACE GEZINSHUIS WORDT UITGEBREID Jongeren op weg helpen in een gezinshuis was al jaren de droom van Marijke van Loon. Die droom kwam vorig jaar april uit met @my Place in Terhole. De vraag blijkt groot, het gezinshuis groeide al gauw uit zijn jasje en wordt uitgebreid. ;;x - t iwr *|i ka aa ^kjn Toelen met de blinde kat die het feilloos aanvoelt als je een mindere dag hebt, huiswerk maken op je eigen kamer en 's avonds samen eten en kletsen aan de grote tafel. Jongeren hebben bij gezinshuis @my Place in Terhole een veilige en huiselijke plek, waar ze van Mark en Marijke van Loon leren om zelfstandige volwassenen te worden. ,,Zodat ze met een goede basis de grote boze wereld in kun nen." Zorgmuiters Mark en Marijke hebben twee bio logische kinderen en een pleeg dochter die sinds zestien jaar bij hen woont. Al 23 jaar zijn ze pleeg ouder en sinds vorig jaar gezins- huisouder. ,,Ik had de droom van een gezinshuis al jaren", vertelt Marijke. Via de organisatie Zorg muiters werd dat realiteit. Een ge zinshuis zit tussen een pleeggezin en woongroep in. ,,We kunnen een bepaalde rust en vrijheid ge- 11 1 Ad ven én het gevoel dat ze erbij ho ren." Het gezinshuis begeleidt jonge ren die volledig zelfstandig willen gaan wonen maar het nog eng vin den om hun vleugels uit te slaan. Marijke en Mark geven hen zelf vertrouwen, zelfstandigheidstrai ning, zorgen voor een vangnet en zijn een luisterend oor. ,,We zijn ook tussenpersoon tussen hen en instanties, tussen ouders en kind en begeleiden hen naar therapieën of sollicitaties als dat nodig is. Daar ben ik hele dagen mee bezig en dat gaat dag en nacht door." Ook een wasje leren draaien of koken hoort erbij. Het is een moeilijke leeftijd, die ik zalig vind - Marijke van Loon, @my Place Niet iedereen kan een gezinshuis beginnen, er zijn trainingen en di ploma's voor nodig. ,,De proble matiek van de jongeren hier is net iets heftiger, sommige van hen hebben behoorlijk zware rugzak ken." De jongeren die bij Mark en Marijke terecht komen, kunnen om uiteenlopende redenen niet thuis wonen zoals autisme, hech- tingsproblematiek of depressivi teit. Bij @my Place wonen jonge ren tussen de 13 en 23 jaar. ,,We hebben daar bewust voor gekozen omdat er veel vraag naar is. Het is een moeilijke leeftijd, die ik zhlig vind. Geef mij maar pubers!" Vorig jaar april begonnen ze met drie plekken. Er kwam nog een vierde kamer boven de garage bij. ,,En toen kwam er nóg meer vraag." Dat werd te krap. De vol gende stap was een vraag aan de buurman: verkocht hij misschien zijn leegstaande huis? ,,Hij zei vol mondig ja." Sinds eind vorig jaar wordt er van twee huizen één ge- maakt, waardoor er nu plek is voor zes jongeren. Er wonen momen teel vijf meiden in de leeftijd van 13 tot 19 jaar. Eén van hen gaat bin nenkort op zichzelf wonen. Zelf koken Ondertussen wordt de laatste hand gelegd aan de verbouwing: de woonkamer en tweede keuken in het aangrenzende huis worden afgemaakt. Het koppel kreeg veel hulp en Mark is handig: hij werkt in de meubelbranche en doet veel zelf. Met een eigen keuken, kun nen de meiden zelf ook koken als ze iets niet lusten. ,,Maar we eten wél elke dag samen." En dat is reden voor een bescheiden feestje, want eindelijk gebeurt er weer iets aan de Nieuwstraat-Zuid. Al sinds 2008 wordt over nieuw bouw gesproken. Nu is het zo ver. De oude horecapanden zijn vorig jaar gesloopt om ruimte te maken voor een appartementencomplex met tien energiezuinige woningen. Op de begane grond neemt Zeeuwse Gronden, instelling voor psychiatri sche zorg, zijn intrek. Het maat schappelijk restaurant El Cantina strijkt er neer. Cliënten van Zeeuwse Gronden staan daar in de keuken en gaan ook gerechten uit- serveren. Daarnaast zijn er kantoor ruimtes en spreekkamers voorzien. Zeeuwse Gronden zit nu nog aan de Axelsestraat. Daarboven bouwt aannemer Van der Poel tien energiezuinige huur- appartementen. Ieder appartement bestaat uit twee verdiepingen, met beneden een woonkamer met open keuken, hal en toilet en boven twee slaapkamers, een badkamer en ber ging. Wie daar interesse in heeft, kan zich aan het einde van het jaar voor een woning inschrijven. Dan moet de bouw van het complex ook zo'n beetje klaar zijn. Drinken De partijen hadden de start van de bouw groots willen vieren. ,,Hope- lijk kunnen we dat aan het einde van het jaar, als de eerste bewoners ko men, alsnog doen", aldus Alexandra Boddaert van Clavis. ,,Dan kunnen we ook iets drinken in het nieuwe restaurant." zaterdag 27 februari 2021 VL Sophie Stockman Terhole ill "MM I ►W** r w. -tf Marijke van Loon bij de grote eettafel in het gezinshuis. Op de achtergrond de toegang naar hun oude woonhuis. foto anne hana Eén, twee, drie! Plop! Tom de Caluwé van aannemingsbedrijf Van der Poel, Ruben Karel van woningcorporatie Clavis, Zeeuwse Gronden-directeur Jan van Blarikom en de Terneuzense wethouder Frank van Hulle knal len vrijdag met een confettika- non. De bouw van het apparte mentencomplex in de Nieuw- straat in Terneuzen is begonnen. Bob Maes Terneuzen De start van het nieuwbouwproject in Terneuzen wordt ingeluid met confetti. Vlnr: Tom de Caluwé, Ruben Karel, Jan van Blarikom en Frank van Hulle. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134