Oud-voetballer Rachid Bouaouzan verdachte in grote drugszaak 12 NIEUWS De onroerendezaak- belasting die woning eigenaren aan gemeenten betalen gaat dit jaar met gemiddeld 5,3 procent omhoog, noteert Vereniging Eigen Huis. Waar komt die stijging vandaan? Vijf vragen en antwoorden. HUIZENBELASTING GEMOPPER De ozb wordt bovendien berekend aan de hand van de WOZ-waarde, die de gemeente als verdeelsleutel gebruikt: huiseigenaren met een duurder huis, betalen meer belas ting. Sommige woningeigenaren denken dat gemeenten expres een te hoge waarde noteren, maar ook bij dalende woningwaarden kan de ozb stijgen. Dit punt maakt Vereniging Eigen Huis in een petitie die eind vorig jaar is gestart, nadat duidelijk werd dat gemeenten hun woonlasten moesten verhogen. Naast de ozb ook de rioolheffing en de afval stoffenheffing overigens, maar die worden ook door huurders be taald. Toch vindt Schep het aanne melijk dat huurders wel degelijk meebetalen. ,,Sinds 2006 betalen huurders de ozb niet meer direct, maar verhuurders zijn ook huisei genaren en betalen de ozb wél. Het ligt voor de hand dat de ozb van eigenaren geheel of gedeelte lijk wordt doorberekend in de huur.'' De huur steeg de laatste tien jaar telkens boven de inflatie, voor veel bewoners met wel honderden euro's per jaar, fors meer dan huis eigenaren aan hogere lasten moes ten neertellen. De Woonbond maakt zich dan ook meer zorgen om de belasting die voor een groot deel van die hogere huurprijzen heeft gezorgd: de verhuurderhef fing. Sommige woningcorporaties moeten jaarlijks vier maanden aan huurinkomsten overmaken naar het Rijk. In totaal betreft dit bijna 2 miljard euro aan indirecte belas ting. Dat bedrag staat nagenoeg gelijk aan de landelijke optelsom van de onroerendezaakbelasting voor huiseigenaren. ,,De ozb is een kleine druppel in vergelijking met de landelijke belastingdruk'', meent Woonbond-woordvoerder Marcel Trip. Dinsdag staat de oud-voetballer van Sparta en NEC voor de rechter tijdens een pro-formazitting. Sinds hij eind 2020 werd aangehouden, zit hij in de gevangenis. De 37-jarige Bouaouzan kwam bij de politie in beeld door berichtendienst Encro- chat die ze hadden weten te hacken. 'Die agressieveling' Drie maanden konden opsporings diensten live meelezen in miljoe nen chatberichten. Zo zouden de rechercheurs lezen dat 'Piet Costa' en een medeverdachte over Boua- ouzan spraken als 'die agressieve ling' en 'de voetballer'. Bouaouzan wordt ervan verdacht deel uit te hebben gemaakt van de organisatie van Piet Costa en geld bedragen van 75.460 en 78.800 euro te hebben witgewassen. Ook zou hij met drugsgeld een woning in de buurt van Barcelona hebben ge kocht. De advocaat van Bouaouzan, Ruud van Boom, wil niets kwijt over de zaak. De oud-voetballer staat samen met acht anderen terecht in het on derzoek 26Sartell, dat gaat over het invoeren van grote partijen drugs. Het gaat om twee zendingen van 1015 kilo in 2015 en 3776 kilo in 2016. Daarnaast wordt Costa in verband gebracht met het smokkelen van een partij van 1200 kilo cocaïne in maart en april 2020. Daarnaast is Piet Costa, een van de kopstukken i Ex-speler kwam in het vizier van de politie na het hacken van berichtendienst Encrochat in de Nederlandse georganiseerde misdaad, verdachte in de zaak van de 'martelcontainers' in Wouwse Plantage. Horrortackle De in Marokko geboren Bouaouzan kwam in 2004 in opspraak door zijn 'horrortackle' tijdens de wedstrijd Sparta-Go Ahead Eagles. Daarbij brak tegenstander Niels Kokmeijer zijn been zodanig dat hij een punt moest zetten achter zijn voetbal carrière. Bouaouzan werd voor zware mishandeling veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden. De Rot terdammer speelde daarna nog voor het Engelse Wigan Athletic, NEC en het Zweedse Helsingborgs IF. Deskundigen wijzen erop dat elke gemeente z'n eigen overwegingen heeft om de belasting te verhogen, maar de belangrijkste verklaring is dat gemeenten sinds 2015 voor meer zorgtaken verantwoordelijk zijn. Ze hebben daarvoor meer geld via het gemeentefonds gekre gen, maar voor de specifieke taken minder dan wat de rijksoverheid besteedde. Het idee was dat ge meenten de zorg efficiënter zou den kunnen organiseren, maar dat is in de meeste gemeenten onvol doende gelukt. De gemeenteraden moeten kiezen: ozb omhoog of be zuinigen op voorzieningen? Dat het stijgingspercentage zo hoog ligt, heeft met ons belasting stelsel te maken. Gemeenten ne men 40 procent van de overheids uitgaven voor hun rekening, ter wijl de gemeentelijke belastingen maar 3 procent uitmaken van de totale belastingdruk voor burgers. ,,Een financiële tegenvaller voor een gemeente is vanwege de grote afhankelijkheid van rijksuitkerin gen, alleen maar op te lossen met een percentueel stevige verhoging van de ozb'', aldus Arjen Schep, hoogleraar heffingen van lokale overheden aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. ,,Ik had gezien de problema tiek die bij gemeenten speelt op het gebied van corona en zorgta ken, een sterkere stijging ver wacht'', zegt onderzoeker Corine Hoeben van de Rijksuniversiteit Groningen. Ze wijst erop dat Am sterdam het gemiddelde behoor lijk omhoog haalt. De ozb is in de hoofdstad met 22 procent geste gen, omdat er vanwege corona minder geld is opgehaald aan toe ristenbelasting en parkeergeld. Als je puur naar de euro's kijkt, is de 'schade' van een hogere ozb »Een financiële tegenvaller kan een gemeente alleen oplossen door ozb stevig te verhogen voor huiseigenaren te overzien. In Amsterdam is de ozb relatief ge zien laag, namelijk gemiddeld 182 euro per jaar. Dat is 33 euro meer dan vorig jaar, maar per maand scheelt dat nog geen 3 euro. De loonbelasting gaat de laatste jaren met veel grotere stappen naar be neden, waardoor de koopkracht voor veel huishoudens toenam. Volgens hoogleraar Arjen Schep komt dat doordat de belasting zo zichtbaar is. ,,Er zijn maar weinig belastingen waar je een acceptgiro voor krijgt. Veel mensen weten niet wat ze jaarlijks aan loonbelas ting betalen, of aan btw in de su permarkt en accijns aan de benzi nepomp. De zichtbaarheid van de gemeentebelastingen maakt ze niet geliefd.'' zaterdag 27 februari 2021 GO Ozb fors omhoog, of valt 't mee? 4 Is het niet oneerlijk dat huiseigenaren opdraaien voor de hogere zorgkosten? 5 Zijn huurders dan ook boos dat de gemeentelijke lasten percentueel zo hard stijgen? Ex-profvoetballer Rachid Boua ouzan maakt volgens justitie deel uit van de criminele orga nisatie rond de Rotterdamse drugsbaron Roger P., in de onderwereld beter bekend als 'Piet Costa'. Hij zou zich na zijn voetbalcarrière, die in 2013 bij het Zweedse Helsingborgs IF eindigde, hebben beziggehou den met de handel in drugs en witwassen. Yelle Tieleman Rotterdam De politie onderschepte in juni 2016 ruim 3700 kilo cocaïne. De drugs werden gelinkt aan 'Piet Costa'. FOTO OM *9DAJ gemeenten Ozb over het jaar 2021 (gemiddeld) IC500 €400 €300 €200 Stefan ten Teije Amersfoort j Waarom gaat de ozb harder omhoog dan de inflatie I (1,4 procent)? Een eigen woning is een droom voor veel mensen, de ozb die ze moeten beta len is soms een nachtmer rie. FOTO HOLLAND SE HOOGTE/ ANP 2 Is 5,3 procent in één jaar dan niet nog steeds fors? 3 Hoe komt het dat er zoveel wordt gemopperd op ge meenten? 2% 1% 0 2009 270221 BRON: EIGEN HUIS, CBS 2020 data ontbreekt i.v.m. fusie stijging huur stijging m inflatie Nederland: €337 Huur vs inflatie De huur stijgt elk jaar harder dan de inflatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12