'Dit is het bewijs: echte liefde overleeft' BV DE LIEFDE Albert (53) voelt zich weer 17 nu hij na jaren terug is bij Gracia (53). Hun liefdesverhaal leest als een roman. „Drie keer ben ik de wereld rond gereisd. Ik heb zoveel meegemaakt. Altijd weer zag ik Gracia's prachtige ogen voor me. Wat een mooie naam ook. We waren 17 jaar. Haar ouders en zij lagen twee dagen met hun boot in de haven van mijn woonplaats Urk. Kort, maar lang genoeg om haar nooit meer te vergeten. Nu ik haar heb teruggevonden voel ik me weer 17. Niet lang na onze kennismaking ging ik naar de zeevaartschool in Delfzijl waar ik op het internaat kwam. Gracia woonde in een dorpje in Groningen, ik mocht bij haar op bezoek komen. Ik voelde me die eerste keer knap onhandig. Als je op Urk zegt: 'ik kom voor de kost', bedoel je dat je om een uur of half 11 komt. Haar moeder vond het brutaal dat ik mezelf had uitgenodigd voor de middagmaaltijd, hoorde ik later. Zelf was ik verbaasd dat ik zomaar mocht mee- eten. Dat we allebei verliefd waren was duide lijk. De eerste keren ging ik op de brommer terug naar Delfzijl. Later mocht ik blijven logeren, natuurlijk wel in een aparte kamer. We hadden bijna twee jaar verkering. De liefde was intens, maar omdat ik op de wil de vaart ging, maakte ik het uit. Via een brief. Daar heb ik altijd spijt van gehad. Ik wist niet wat ik met mijn gevoelens aan moest, dacht dat ik mijn hart niet kon volgen om te varen als ik bij haar zou blijven. Over dit gevoel schreef ik in 1986 een gedicht met daarin de regels: Een zeeman is nu eenmaal vrij en ongebonden. Alleen met haar wil hij zijn lange reizen af ronden. Als ik het moeilijk had, bijvoorbeeld toen ik in Nigeria werd gekidnapt en toen ik in Irak gijzelaar was, dacht ik altijd aan Gracia. Toch trouwde ik met een ander, een Urkse, met wie ik twee kinderen kreeg. Ik werkte jarenlang op baggerschepen, was negen maanden per jaar weg. Omdat ik zo weinig thuis was hield mijn relatie stand, maar echt goed is hij nooit geweest. Ik had heus wel gevoelens voor mijn vrouw, maar ze kwam nooit zo dichtbij als Gracia. Toen mijn vader in 2014 overleed, stuur- de ik Gracia een rouwkaart. Mijn hart maakte een sprongetje toen ik haar op de begrafenis zag. Mijn kinderen, nieuwsgie rig naar deze vrouw over wie ik had ver teld, maar van wie ik niet eens een foto had, zagen aan mijn gezicht dat het me blij maakte haar te zien. Mijn zus zei: 'Het is niet het juiste moment zo te stralen'. Gracia was gescheiden, haar leven stond in het teken van haar kinderen. We hielden summier contact, meer was niet mogelijk omdat ik getrouwd was. Toen ik drieënhalf jaar geleden definitief terug was uit het buitenland bleek dat mijn vrouw en ik totaal uit elkaar waren gegroeid. In 2019 zijn we gescheiden. In februari 2020 vroeg ik Gracia mee uit eten. Eerst ging ik naar de kapper en de schoonheidsspecialiste, want ik wilde er zo goed mogelijk uitzien. Ik bood mijn excuses aan voor die af scheidsbrief. Ze was zo blij dat ik dat deed. Ze bleek ook nog steeds veel voor mij te voe len. Ze schreefmij: 'De zin uit jouw gedicht: Het is de liefde die op hem wacht, is wel heel lang geworden. Maar zeker de moeite waard om de lange reis af te ronden. Albert ik hou van je'. Ik was overdonderd. We zijn enorm verliefd op elkaar. Dit is het bewijs dat echte liefde kan overleven. Ik wil haar ten huwelijk vragen, maar weet niet goed hoe. Als ik haar dit artikel laat zien, dan snapt ze het wel.'' TEKST EDITH ANDRIESSE ILLUSTRATIE STUDIO SKI Bij wijze van uitzondering zijn de echte namen van de geinterviewden gebruikt. Wil je ook (anoniem) praten over je relatie? magazine@dpgmedia.nl ZATERDAG 27 FEBRUARI 2021 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 109