Met 25 miljoen uitgeleende boeken laat ze ook J.K. Rowling achter zich Onmogelijke liefde wÈÊ^mmËËMm roman over Zeeland. 'Ik weet niet hoor', zeiden ze, 'historisch verkoopt niet, Zee land verkoopt niet. Maar je andere boeken hebben het goed gedaan, dus geven we het uit om je een plezier te doen.' Na verschij ning riepen ze: 'Je hebt een gat in de markt gevonden, ga er alsjeblieft mee door'.'' Ze maakte een enkele uitstap buiten het streekromangenre en publiceerde boeken over de dementie van haar moeder, versla ving en samengestelde gezinnen. Geen boek bracht zo veel reacties teweeg als Een handvol zwarte stenen, vertelt ze, over een moeder met een dochter die anorexia heeft. Maar het publiek wil toch het liefst haar historische romans. „Vanwege het laagdrempelige karakter", denkt Van Wageningen. Iets waar literatuurminnend Nederland nogal eens minachtend over doet, maar dat deert de schrijver niet. Zolang haar lees- cijfers onverstoord recordniveaus halen, is zij de lachende derde. Inmiddels heeft ze ruim 3 miljoen boeken verkocht. En in de top 10 best gelezen schrijvers van de biblio theken laat ze met 25 miljoen uitgeleende exemplaren de eveneens superpopulaire J.K. Rowling Harry Potter) achter zich. De roem kan haar gestolen worden. In 2005, bij het verschijnen van Onrustig hart, haar honderdste roman, gaf de uitgeverij eenmalig een magazine rond haar uit: Gewoon Gerda. Ze zat aan tafel bij Ivo Nie- he, maar toen een uitnodiging voor Pauw op het laatste moment niet doorging, was ze stiekem opgelucht. ,,Twee jaar geleden was ik te gast in VPRO Boeken. Ik had een roman gepubliceerd over de Watersnood ramp, en het thema van de Boekenweek was natuur. Zat ik naast Jan Terlouw, Marieke Lucas Rijneveld en Griet Op de Beeck, die het Boekenweekgeschenk had geschreven. Dat vind ik leuke ontmoetin gen, maar ik heb nooit gestreefd naar lite raire erkenning.'' Ze schrijft voor haar fans, zegt ze. En dat is een trouwe schare, jong en oud, hoog- en lager opgeleid, uit het hele land. Lezers - voornamelijk vrouwen - vertellen haar hoeveel steun ze soms hebben aan haar boeken. ,,Die beginnen tijdens een ont moeting spontaan te huilen, omdat ze hun eigen levensverhaal teruglazen.'' Fanmail krijgt ze ook. ,,Soms per brief, soms via mijn website, meestal via Face- book. Soms word ik ook gewoon gebeld, dat overvalt me dan nogal. En het is wel- eens gebeurd dat iemand onaangekondigd op de stoep stond. Dat vind ik wel lastig.'' Ze werd ooit een paar keer gebeld door tekenaar Rien Poortvliet. ,,Hij vertelde me dat als hij 's avonds met zijn vrouw in bed lag, ze eerst samen een stuk lazen in de bijbel, en daarna een stuk in één van mijn boeken. Hij stelde voor om samen een boek te maken over de Watersnood, hij tekenen, ik schrijven. Helaas werd hij toen ziek. Het is er nooit van gekomen.'' Haar geheim, volgens Van Wageningen: toegankelijkheid. ,,Geen lange zinnen, geen moeilijke constructies.'' En: haar boeken hebben altijd een positief einde, hoeveel de personages ook voor hun kiezen krijgen. Inmiddels heeft ze ook een nieuwe doelgroep: veertigers die haar boeken lezen zoals je ook ter ontspanning een roman tische comedy op Netflix kijkt. Bovendien mogen leerlingen van het vmbo haar romans op de leeslijst zetten. Dat ze desondanks niet tot de bekendste schrijvers van Nederland hoort, is nu een maal inherent aan haar genre, denkt ze. Appie Baantjer, toch ook goed voor de verkoop van 7 miljoen detectives, trof hetzelfde lot. ,,Ik heb ontzettend veel plezier in het schrijven. Als mensen dat met veel plezier lezen, is dat voor mij voldoende.'' Van stoppen wil Van Wageningen voor lopig nog niets weten. De mobiliteit neemt wat af, onlangs onderging ze een heup operatie. ,,Toen dacht ik wel: laat het schrijven maar even zitten. Verder is er op de weekends na geen dag dat ik niet schrijf. Ik heb een gave meegekregen, ik vind het belangrijk dat ik daaruit haal wat erin zit. Dat mensen dat ook nog eens heel graag willen lezen, is hartverwarmend. Zolang ik kwaliteit kan blijven leveren, hoop ik dit nog heel lang te blijven doen." 28 Gerda van Wageningen Gerda van Wageningen 1 Liefde van toen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 108