'Laten we het falen meer omarmen' Dat vind ik zo fijn aan mijn huidige baan: ik mag lekker twijfelen en altijd verder onderzoek doen.'' ,,We nemen de hele dag door beslissingen, maar dat betekent niet dat je altijd in tweestrijd zit. Voor veel beslissingen volg je automatisch een gevoel of overtuiging. Als we grotere, bewuste keuzes moeten nemen, vinden we dat vaak wel moeilijk. We hebben in ons brein twee systemen die vaak in een soort competitie met elkaar zijn, dat zie je ook in hersenonderzoek. Aan de ene kant heb je het subcorticaal systeem, ook wel het krokodillenbrein genoemd, omdat het evolutionair heel oud en primair is. Dit systeem zorgt er bijvoor beeld voor dat je cravings hebt, dat je iets wilt najagen waar je een pleziergevoel bij krijgt. Aan de andere kant heb je de cortex, aan de buitenkant van je hersenen. Dit zijn de gebieden die later in de evolutie zijn ontstaan en ervoor zorgen dat je meer rationele afwegingen maakt en ook aan de toekomst denkt. Welk systeem de over hand heeft, verschilt per persoon. Sommi ge mensen zijn gevoeliger voor het na jagen van hun primaire cravings dan anderen. Dat kan spelen bij de vraag of je wel of niet die dure jas koopt, maar ook verslavingen hangen hiermee samen. Je kunt je hersenen wel trainen om meer zelfcontrole te krijgen, bijvoorbeeld door middel van meditatie.'' Houdt u van tweestrijd? ,,Ik vind twijfelen prettig, ja, zeker in mijn werk. Stel dat je arts bent en naar de buitenwereld moet uitstralen dat je iets zeker weet, dat lijkt me heel moeilijk. Tijdens mijn studie psychologie werkte ik bij een instituut voor kinderen met leer problemen. Ik moest daar beslissingen nemen over schoolkeuzes voor die kinde ren, die mede hun toekomst bepaalden. Ook al dacht ik altijd goed na over mijn beslissingen, ik bleef maar twijfelen. Had ik het allemaal wel echt goed onderzocht? ,,Bij een keuze hoort altijd verlies. Je verliest immers de opties waarvoor je niet hebt gekozen. Als je veel opties hebt, geeft dat stress omdat je ook veel verlies lijdt. Vooral de huidige generatie twintigers heeft daar veel last van, zij hebben veel om uit te kiezen - meer dan vroeger. Het is mooi dat iedereen nu kan groeien in een richting waar je hart ligt, maar twijfel is de keerzijde daarvan. Ik ben van mening dat bepaalde grote keuzes op te vroege leeftijd genomen moeten worden. Je kunt pubers wel een studie laten kiezen, maar ik denk dat er meer wegen moeten worden inge bouwd waarop ze nog kunnen twijfelen, terugkeren of wisselen. Kenmerkend aan het brein van pubers is dat ze beslissingen nemen met het primaire systeem en minder nadenken over consequenties op langere termijn. Dat is functioneel: als tiener moet je eropuit en niet de hele tijd de hand van je ouders vasthouden. De hersenen zijn zo gerijpt dat je in deze peri ode meer de spanning opzoekt en gevoelig bent voor wat je leeftijdsgenoten ergens van vinden. Dat is goed, jongeren zijn niet bang en proberen graag nieuwe dingen uit. Maar het nemen van belangrijke beslissingen die je toekomst bepalen kun nen we volgens mij beter een paar jaar uitstellen.'' ,,Daar is geen goed antwoord op, want wat is de beste beslissing? Er worden onderzoe ken gedaan waarbij jonge kinderen moeten kiezen: nu één marshmallow die ze meteen mogen opeten, of een halfuur wachten en dan krijgen ze er twee. Onderzoeken van dezelfde soort worden ook met volwasse nen gehouden: nu 5 euro of een jaar wach ten en dan 20 euro krijgen? Daarbij moet je steeds afwegen: wat is nu belangrijk voor mij en wat is later belangrijk? En dan doen we altijd alsof wachten beter is en een keu ze voor de lange termijn de beste. Maar is dat wel zo? Als je leeft in moeilijke omstan digheden waarin de situatie van dag tot dag kan verschillen, of als je niet zoveel vertrouwen hebt in de maatschappij, is de keuze voor de lange termijn dan altijd de meest verstandige? Het is ook goed dat niet iedereen hetzelfde is, dat er impulsieve mensen bestaan en wat meer behoudende. Of een beslissing juist is, hangt van zoveel dingen af. En ook: als het niet goed uitpakt, was het dan geen goede beslissing? Er valt veel te leren van een keuze die anders uit pakt dan gehoopt. Het zou mooi zijn als we ook het falen meer zouden omarmen.'' Eveline Crone (45) is hoogleraar ont- wikkelingsneuro- wetenschap aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Ze schreef onder meer Het puber einde brein. Twijfelen we de hele dag door? Kunnen we wel omgaan met het nemen van grote beslissingen? Hoe neem je de beste beslissing? ZATERDAG 27 FEBRUARI 2021 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 105