'Het is de kunst op je gevoel te vertrouwen' Over het nut van twijfelen We hebben veel te kiezen, dus we twijfelen wat af. Drie experts over tweestrijd en besluiteloosheid: ,,Je leert van een keuze die anders uitpakt.'' ,,Dat je hart de ene kant op wil en je ver stand de andere kant. En dat je dan toch je hart volgt. Althans, dat doe ik, vooral bij grotere beslissingen. Hoe ouder ik word, hoe meer ik op mijn intuïtie vertrouw.'' ,,Nee, meestal zijn de systemen in je brein die betrokken zijn bij beslissingen, het met elkaar eens. Krijg je oesters voor je neus terwijl je ze niet lust, dan zegt je hoofd: weg ermee. Bij grotere beslissingen willen de systemen soms elk een andere kant op.'' Dus toch tweestrijd. ,,Ja. Je ziet dat het gemiddelde stressniveau de laatste decennia is toegenomen. Door onze smartphone brengen we steeds minder tijd ongestoord alleen door. Dat zorgt voor continue drukte in je hoofd. Ten tweede moeten we steeds meer keuzes zelf maken. Drie generaties geleden hoef den jongeren doorgaans niet na te denken over wat ze gingen studeren, dat kon vaak niet eens. Beroepskeuze was er meestal ook niet, of beperkt. Soms koos je niet eens je eigen partner uit. Dat is in relatief korte tijd enorm veranderd en het aantal keuzes neemt nog steeds toe.'' ,,Sinds we geluk goed meten, zie je dat mensen in West-Europa de afgelopen halve eeuw iets gelukkiger zijn geworden, maar de oorzaak is niet makkelijk aan te wijzen. Ik denk dat het meer voordelen dan nadelen heeft om de grotere keuzes in het leven zelf te kunnen maken. Het risico is wel dat mensen druk ervaren, en dat geluk deels wordt beschouwd als maakbaar. Als je zelf hebt gekozen en het pakt niet goed uit, heb je het dus aan jezelf te wijten. Als je dan niet gelukkig bent, ben je een loser. Terwijl dat absoluut niet zo is.'' ,,Keuzestress voelt als extreme onzekerheid en mensen die van nature onzeker zijn, hebben meer keuzestress. Het heeft veel met het soort keuze te maken en de emotie die daarmee samenhangt. Sommige mensen krijgen het niet voor elkaar een keuze te maken voor een paar nieuwe schoenen, maar kiezen met het grootste gemak een wasmachine. Daar is minder emotie aan verbonden. Koop dus schoenen zoals je een wasmachine koopt. Maak een lijstje met eisen en zoek daar gericht naar. Vind je een paar dat voldoet, zoek dan niet verder. Bij een kleine beslissing is het vaak goed je rationele systeem de overhand te laten nemen. Dat werkt natuurlijk niet zo makkelijk als de keuzes ingewikkelder worden, zoals bij een huis, baan of relatie.'' ,,Een deel van mijn onderzoek dat ik heb beschreven in mijn boek Het slimme onbe wuste gaat hierover. Een grote beslissing moet een intuïtieve beslissing zijn. Voel je nog niets, stel de beslissing dan uit, als dat kan. Spreek met jezelf een moment af dat je de knoop doorhakt, bijvoorbeeld vier da gen later. In de tussentijd kun je informatie verzamelen. Neem afstand, ga iets anders doen en tegen de tijd dat je de knoop moet doorhakken, voel je vaak wat je moet doen. Dat zijn meestal de beste beslissingen. Het is de kunst op je gevoel te vertrouwen. Dat is misschien wel het moeilijkste gedeelte.'' 'NEEM GROTE BESLISSINGEN OP INTUÏTIE' TEKST MARIËTTE MIDDELBEEK ILLUSTRATIES JASMIJN EVANS Ap Dijksterhuis (52) is hoogleraar sociale psychologie aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. Hij schreef Op naar geluk, Het slimme onbewuste en Wie (niet) reist is gek. Wat betekent tweestrijd voor u? Staat de mens van nature in dubio? Word je wel gelukkig van zo veel opties? Al die keuzes maken ons knap onzeker. Hoe ga je dan te werk? 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 102