9 len in een tas, geen plek om naar toe te gaan, wist ze maar één op lossing om te overleven. Ze ging in een privésauna werken. Daar beta len mannen een toegangsprijs, om seks te kunnen hebben met de aanwezige vrouwen. ,,In de jeugd zorg was ik op een groep gekomen waar meisjes zaten die problemen met jongens hadden. Dat was mijn omgeving.'' Daardoor maakte ze de eerste stap, die leidde naar werk voor de camera. Na een jaar in het circuit kwam ze in contact met makers van porno, die wilden dat ze mee ging spelen in films. ,,Ik wilde niet, maar ze bleven aandringen. De eerste keer kwam ik niet opda gen. Daarna hebben we afgespro ken om een drankje te doen.'' Mia was 19 en aangeschoten toen ze alsnog haar eerste film maakte - stap twee. Zo rolde ze in 'het wereldje', waar 500 euro wordt beloofd voor twee uur werken, maar opnames uiteindelijk altijd veel langer du- ren. Dan is dat geld, direct in han den, meteen al een stuk minder goed betaald. Het is misschien nog wel het minst verraderlijke onderdeel van het werk in de por nowereld - uiteindelijk maakte Mia tien films en zette veel stap pen die ze eigenlijk niet wilde zet ten. ,,Mijn grenzen werden steeds meer verlegd. Ik had een achter grond in modellenwerk, ik was een meisje met een natuurlijke uitstraling. Daarvan waren er niet zo veel.'' Het maakte haar gewild. ,,Toen ik eenmaal begonnen was, gaf ik aan wat ik niet zou doen. Maar het werd steeds gemener. Als ik nee zei, kwam het zuipen, of het ge bruiken, waardoor ik uiteindelijk dingen toch deed, ook dingen die ik niet wilde.'' Niemand was te vertrouwen, bleek wel toen ze aankwam bij een villa waar niet één, maar twee mannen op haar wachtten. Colle ga's, zou je zeggen, maar wel colle ga's die óók op haar in begonnen te praten toen ze weigerde mee te werken. ,,Zo gaat het er dus aan toe. Het normale leven raakte steeds verder weg. Mijn zelfbeeld werd steeds lager, waardoor ik meer goed ging vinden en uitein delijk niets anders meer had.'' Ondertussen werd ze op straat soms herkend. Kwam op een ter rasje ineens een oudere man naar Ik wil andere meisjes en vrouwen vertellen dat ze zichzelf als een kostbare diamant moeten zien Mia toe. Werd ze aangesproken als Barbie, terwijl in haar eigen omge ving niemand haar zo noemde. ,,Ik begon er steeds meer aan te den ken om uit het wereldje te stap- pen.'' Maar hoe? Mia kon het niet bedenken. En toen kwam Jojan- neke voorbij, de programmamaak ster die eerder mensen in de pros titutie volgde, en nu mensen die eruit stappen. ,,Ik heb eerst heel erg getwijfeld, maar koos ervoor mee te doen. Uiteindelijk ging ik met haar kijken of we die video's ook offline kunnen halen.'' Moeilijk Maar eerst ging ze op vakantie. ,,Ik heb heel veel nee lopen zeggen, want ze bleven me bellen en ap- pen om mee te doen. Het was wel wennen. Ineens draaide het niet meer allemaal om mij. Er was minder geld, waren er minder mannen. Het is moeilijk als je dat niet gewend bent, maar het con tact helemaal verbreken hielp.'' Het programma van Van den Berge ook. Dat gaf het zetje om an dere stappen te zetten, naar een nieuw leven. ,,Ik ben er zo blij mee, dat ik een uitweg heb kun nen vinden, ook dankzij het pro- gramma. Dit was mijn kans. Een stage heb ik door Jojanneke gevon den.'' Mia heeft haar hobby, visa- gie, weer opgepakt. En soms gaat Mia daten, nu als bijna gewone jonge vrouw. ,,Ik ben dan wel een beetje achterdochtig. Ik heb minder vertrouwen door het leven dat ik heb geleefd. Wat gebeurd is, zal altijd in mijn hoofd blijven zitten.'' Maar ze heeft daardoor ook een belangrijke boodschap. ,,Ik wil an dere meisjes en vrouwen vertellen dat ze zichzelf als een kostbare diamant moeten zien. Niemand moet jouw waardigheid afnemen, niemand kan dat zonder jouw toe stemming. Ik was met mannen wel zelfverzekerd, maar verder niet. Ik denk dat ik andere keuzes had gemaakt als mijn zelfbeeld be ter was geweest. Dan had ik me niet minder laten maken.'' vrijdag 26 februari 2021 \N i- - - Mia Topcagic Jojanneke uit de prostitutie is te zien vanaf dinsdag 2 maart, 21.15 uur bij de EO op NPO 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9