7 CORONA GROEN Met zijn snelle vaccinatie campagne is Israël een proeftuin voor de hele wereld. Ook de invoering van een 'groen paspoort', dat gevaccineerde burgers privileges geeft, wordt met grote aandacht gevolgd. blijven' in de samenleving, laat zich al op veel plekken zien. Winkelcentra la ten alleen mensen met een 'groen pas poort' toe. Burgemeesters geven alleen bedrijven toestemming voor een her start, waarvan het personeel 100 pro cent 'groen' is. Sommige gemeenten willen leerkrachten zonder document verbieden voor de klas te staan. Bedrij ven dreigen personeelsleden te ont slaan als die zich niet laten inenten. Volgens Maya Peled Raz, expert in gezondheidsrecht en ethiek, gaat ont slag een stap te ver. Voor het grotere goed mag persoonlijke vrijheid soms worden beperkt, maar personeel mag onder dreiging van ontslag niet worden gedwongen tot vaccinatie, stelt zij. ,,Maar werkgevers hebben wel het recht alleen gevaccineerde medewerkers toe te laten, omdat het personeel en het be drijf niet in gevaar mogen komen'', al dus Peled Raz, verbonden aan de Uni versiteit van Haifa. Over verpleegkun digen die zich niet willen laten inenten, is zij kort: ,,Of je laat je vaccineren, of je kiest een ander beroep.'' Advocaten en burgerrechtenactivis ten denken daar anders over en doen hun beklag bij het Openbaar Ministe rie. ,,Er zijn geen deugdelijk beleid en deugdelijke wetgeving. Iedereen doet maar wat'', zegt Gil Gan-Mor van de Associatie voor Burgerrechten in Israël. ,,Het wordt hoog tijd voor een brede discussie in het parlement.'' Ook woedt er een andere discussie rond het vaccinatieprogramma in Is raël. Het succes ervan steekt schril af bij de situatie van de Palestijnse bevolking. Daarvan is pas een klein deel gevacci neerd. Volgens critici in en buiten Israël moet het zich verplicht voelen de Pales- tijnen te helpen. De regering-Netan- yahu heeft zich die kritiek inmiddels aangetrokken en stuurt nu ook duizen den vaccins naar Palestijns gebied. De kritiek op de invoering van een vac cinatiepaspoort in Israël is fel. Betogers beschuldigen de regering van premier Benjamin Netanyahu van 'dictatuur' en 'medische onderdrukking'. In koeien- letters spat het woord 'apartheid' van een spandoek. Honderden mensen pro testeren in de straten van Tel Aviv tegen gedwongen vaccinatie tegen Covid-19 en de invoering van de 'green badge' met QR-code. Dat document geeft ie dereen die is ingeënt of is hersteld van besmetting met het coronavirus, privi leges op allerlei terreinen, waaronder toestemming tot deelname aan massa bijeenkomsten. Volgens de demonstranten leidt de invoering van de 'green badge' tot een scheiding in de samenleving: die tussen een bevoorrechte gevaccineerde klasse en een lagere klasse die nog niet is in geënt of fel tegen vaccinatie gekant is. Bijna twee miljoen Israëliërs boven de 16 jaar zijn nog niet ingeënt, omdat zij geen haast hebben, het nut ervan niet inzien, bang zijn voor bijwerkingen, of uit principe een vaccin weigeren. Wantrouwen Ofek Hacohen (34) is een van burgers zonder vaccin. Volgens de makelaar in Jeruzalem wordt het risico van het vi rus overdreven. Bovendien wantrouwt hij de veiligheid van de vaccins. ,,Wat er ook gebeurt, ik laat me niet inenten. Ik kan ook best zonder een theatervoor stelling, een voetbalwedstrijd of een etentje in een restaurant.'' Het buitenland volgt de ontwikkelin gen rond het zaterdag ingevoerde 'groene paspoort' met belangstelling. Omdat Israël koploper is bij het vacci neren - een derde van de bevolking is al voor de tweede keer ingeënt -, rijst de vraag hoe om te gaan met burgers die het vaccin niet nodig vinden of er fel te gen gekant zijn. Welke regels gelden er en welke juridische, morele en maat schappelijke problemen roepen die re gels op? Deze vragen zullen ook gaan opspelen bij internationale plannen, zoals het toelaten van uitsluitend ge vaccineerde passagiers op internatio nale vluchten. Bovendien kunnen arme bevolkingsgroepen in ontwikkelings landen er niets aan doen dat zij bij vac cinaties achteraan in de rij staan en daardoor kunnen worden uitgesloten van allerlei activiteiten. Premier Netanyahu besloot afgelopen weekeinde winkelcentra en musea weer open te stellen voor publiek, op voorwaarde dat iedereen voldoende af stand houdt en een mondkapje draagt. Ook fitnesscentra, hotels, zwembaden en sportevenementen mogen weer de deuren openen, en volgende maand de restaurants. Maar dat geldt niet voor ie dereen. Alleen mensen met een 'groen paspoort' hebben toegang. Het document werkt tweeledig. Het dient als aanmoediging voor vaccinatie en het is een stok om mee te slaan als iemand weigert zich te laten inenten. Daarmee betreedt de regering lastig terrein. Iedereen snakt na een derde na tionale lockdown naar een herstel van het openbare leven, maar de vraag is wanneer openbare veiligheid in bot sing komt met recht op gelijke behan deling, vrijheid van keuze en privacy. Morele plicht ,,Je laten vaccineren is een morele ver plichting. Het is een onderdeel van onze gezamenlijke verantwoordelijk heid'', zegt de minister van Gezond heidszorg, Yuli Edelstein. ,,Wie zich niet laat inenten, blijft achter.'' De rege ring zal vaccinatie niet verplicht stellen, maar werkt wel aan wetgeving die niet- gevaccineerden verplicht zich elke twee dagen te laten testen als zij op hun werk in contact komen met publiek. Edel- stein wil ook een wet die zijn ministe rie de vrijheid geeft de identiteit van niet-ingeënte mensen door te geven aan lokale bestuurders. Dat Israëliërs zonder vaccin 'achter- vrijdag 26 februari 2021 Hans van Zon Rotterdam/Jeruzalem Israëliër zonder vaccinatie op achterstand in de samenleving M Een bezoeker laat zijn groene pas zien (boven) die hem toegang geeft tot een concert (links). In de Israëlische kuststad Neta- nyah zijn de sportscholen (links) en winkelcentra open, maar alleen voor gevaccineerden. fotos afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7