LINDA AKKERMANS Coronel wil open via proefproces 'Testafval in prullenbak is amateuristisch en onveilig' 6 Kamer: boycot WK voetbal Qatar Luchtreiniger zou coronavirus aanvallen Column Overal las ik dat 'de geest uit de fles was'. En dat verdo rie uitgerekend net nadat Rutte met ons had afgesproken dat we ons extra goed aan de maatre gelen zouden houden! Uiteraard ging het over het Vondelpark, waar zo'n drieduizend jongeren deden alsof ze op een festival wa ren. In Tilburg en Nijmegen wer den parken ook al afgesloten van wege al die aso's die het waagden om van de heerlijke lentezon te genieten. Want dat was wel zo'n beetje de teneur. O-hoh, o-hoh, klonk het al snel. Hoe durven ze, al die egoïsti sche zonaanbidders! Zelf snapte ik die aso's dan weer wel. (Neem de volgende keer alleen wél je zooi mee terug naar huis!) Waar moes ten ze anders heen? Alsof iedereen een tuin heeft En na duizend blok jes om in de wijk of wéér een bos wandeling wil je weieens iets anders, hè. Ik wel in ieder geval en daarom zat ik zelf ook op het gras met een hele groep. Nou had ik ook niks met de premier af gesproken en mijn geest was ook niet ineens uit de fles. Mijn geest had dit plan al weken eerder be dacht, samen met andere geesten van school. Gewoon weer een keer iets léuks met de kinderen. Natuurlijk wel buiten, waar onze kleedjes keurig op 1,5 meter van elkaar la gen. Niks mis mee, mensen die daar over vallen, zijn vast vergeten dat er maanden is gezegd dat er in de open lucht op deze manier am per een risico is. Dat veel horeca niet meer wil wachten met het openen van de terrassen is dan ook logisch. Te meer omdat mensen als ik anders gewoon privéterrassen creëren met lekkers van thuis. Openen zou ook met name de druk in de ste den doen afnemen, waar gewoon te weinig groen is voor de kleedjes van al die geesten die zich niet meer terug in de fles laten duwen. Zeker niet als het zonnetje schijnt. En groot gelijk hebben ze. Waar moesten ze anders heen? Alsof iedereen een tuin heeft DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat koning Willem- Alexander of een afvaardiging van de regering volgend jaar niet naar het WK voetbal in Qa tar moet gaan, omdat arbeiders die de stadions bouwen worden uitgebuit. Deze week meldde een Britse krant zelfs dat daarbij zeker 6500 arbeidsmigranten zijn omgekomen. De Kamer steunde een motie van SP'er Sa- det Karabulut. Ze spreekt van wantoestanden, slavernij en ernstige vormen van uitbuiting bij de bouwwerkzaamheden. In het fitnesscentrum in Huizen zijn geen bankdrukkers, hardlo pers en spinners te zien; wel men sen in witte jassen, die monsters nemen op de fitnessapparaten om te meten hoe effectief de luchtrei nigers zijn. Coronel is zijn eigen experiment begonnen, nu hij al tweeënhalve maand dicht is en na de persconferentie van dinsdag nog geen licht aan het eind van de tunnel ziet. ,,Ik verwacht niet dat ik voor april open kan.'' Het is niet dat Coronel het coro navirus niet serieus neemt. Inte gendeel, hij en zijn gezin behoor den vorig jaar tot de eersten die er door getroffen werden. Coronels toen 4-jarige dochter liep het op in Italië. ,,Gelukkig vielen de klach ten voor mijn dochter mee. Maar we moesten 21 dagen in quaran- In de middeleeuwen hadden we nu vast op de brandstapel gestaan taine. De buitenwereld bekeek ons met argusogen. Als we in de mid deleeuwen leefden, hadden we nu vast op de brandstapel gestaan.'' De gebroeders Coronel bezitten samen meerdere sportscholen en evenementenlocaties. Elke dag dat ze hun deuren gesloten moeten houden, kost hun duizenden euro's. Het frustreert Coronel dat hij lijdzaam moet afwachten, ter wijl er volgens hem oplossingen zijn waarvoor amper aandacht is. En dus heeft hij Amerikaanse luchtreinigers laten neerzetten in de sportschool. Veel concurrenten zuiveren lucht om virussen te be strijden, maar het Nederlandse be drijf Quantum Projects dat deze luchtreinigers levert, claimt dat de apparaten kleine deeltjes in de lucht te blazen die Covid-19 actief onschadelijk maken. Dat zou ef fectiever moeten zijn, stelt het. Oplossing Coronel is ervan overtuigd dat het werkt. ,,Als anderen daar hun be denkingen bij hebben, komen ze het maar onderzoeken. Laten we deze technieken nou eens serieus nemen. Hoe mooi zou het zijn als dit een oplossing is in deze pande- mie; niet alleen voor mijn bedrijf, maar voor heel veel sportscholen, voor de horeca.'' Veel uitbaters van restaurants en cafés zijn het gebrek aan perspec tief voor heropening zo spuugzat, dat ze hun zaak op 2 maart willen opengooien. Die tactiek is niet aan Coronel besteed. Hij wil zich aan de regels houden en doet een offi cieel verzoek bij het kabinet om met gebruik van deze luchtreini ger zijn zaak te mogen openen. Wordt dat verzoek geweigerd, dan stapt hij naar de rechter voor een proefproces. ,,Deze filters zijn mede ontwikkeld door de Nasa en uitgebreid getest in toonaange vende laboratoria. Wij gaan bij de rechter aantonen dat dit werkt en dat het een veilige manier is om het bedrijf te openen'', zegt Coro- nels advocaat Michael Ruperti. Daaruit blijkt volgens hem dat 'mensen die normaal niet met af val van zieken werken, zich niet bewust zijn van de besmettingsri sico's'. ,,Die mensen denken 'we doen het gewoon in de prullen bak', terwijl alle kweeks als be- smettelijk materiaal moeten wor den afgevoerd én vernietigd. Zeker van een GGD zou je verwachten dat dit op orde is.'' Woordvoerder Suzan Demirhan van koepelorganisatie GGD Ghor benadrukt dat de GGD's het nu veel beter doen dan bij eerdere in specties in december. ,,Maar het gaat nog niet overal goed. We wer ken aan verdere verbetering. We gaan de richtlijnen nogmaals on der de aandacht brengen bij de re gio's. Die hebben de verantwoor delijkheid om dit op te pakken.'' En daar zit volgens inspecteur gevaarlijke stoffen Frank de Baas het probleem. ,,Bij de GGD kun je wel de koepelorganisatie aanspre ken, maar elke GGD-regio werkt geheel zelfstandig.'' Bij de ruim tweehonderd commerciële testlo caties 'die als paddenstoelen uit de grond zijn geschoten', is het aan spreken nóg ingewikkelder. De Het probleem is dat iedere GGD-regio geheel zelfstandig werkt Baas: ,,Er kunnen morgen weer vijftig coronatestlocaties bij ko men. De commerciële testlocaties zijn niet verenigd. Er is geen brancheorganisatie om aan te spreken.'' Omdat het testen een van de belangrijkste verdedigings linies tegen het virus is, kan de in spectie teststraten niet stilleggen. De Baas: ,,We kunnen wel leiding gevenden of directies aanspreken en eisen dat ze maatregelen ne men.'' Herinspecties bij tien eer der bezochte locaties laten verbe teringen zien: het onjuist afvoeren van besmettelijk afval kwam daar niet meer voor. Een andere bemoeilijkende fac tor is dat het niet mogelijk is 'het coronavirus te zien, te ruiken of te proeven'. ,,Het is onzichtbaar. Wie coronatestafval zomaar in de prul lenbak doet, werkt onveilig voor iedereen die het afval verwerkt.'' vrijdag 26 februari 2021 GO erras Het klinkt bijna te mooi om waar te zijn: een luchtreiniger die het coronavirus doodt. Au tocoureur Tim Coronel gelooft erin voor de sportscholen waarvan hij eigenaar is, maar hij mag zijn zaken er toch niet mee openen. Daarom wil hij via een proefproces opening wel voor elkaar te krijgen. Raymond Boere Huizen - Tim Coronel i Tim Coronel in zijn sportschool in Huizen. Hij is ervan overtuigd dat de sportschool met de luchtreinigers open kan. foto pim ras Arts-microbioloog Bert Mulder van het Canisius Wilhelmina Zie kenhuis in Nijmegen reageert onthutst op de manier waarop coronateststraten met hun afval omgaan. ,,Dit klinkt al net zo amateuristisch als het vervoer van vaccins door een kroketten leverancier.'' Marcia Nieuwenhuis Nijmegen - Frank de Baas, inspecteur Arts-microbioloog Bert der. foto paul rapp Mul-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6