t Rutte: te vroeg voor corona paspoort Beroep over avondklok: blijven boetes staan? »r\ •a. 5 t/T. -? Qi horeca ook de deuren open te gooien, konden gisteren op opvallend veel begrip rekenen. Diverse woordvoer ders van politiebonden spraken hun sympathie uit en denken dat het een oplossing kan zijn voor de overlast in de parken die steeds moeten worden leeggeveegd of zelfs afgesloten. Verdeeld Het Veiligheidsberaad, de club van Nederlandse burgemeesters, liet in een wat cryptische verklaring weten 'te vertrouwen dat er op korte termijn meerdere versoepelingen mogelijk zijn voor de buitenruimte'. Burge meester Paul Depla van Breda zei: ,,We kunnen niet steeds parken blij- ven leegvegen. Parken puilen uit met mensen die eten en drinken meebren gen en de horeca moet de terrassen maar gesloten houden.'' De verdeeld heid binnen het Veiligheidsberaad is groot. Minister Grapperhaus gaat pro beren de leden vóór maandag weer in het gareel te krijgen, dat er dinsdag dus wél gehandhaafd wordt als de ter rassen inderdaad open gaan. Het wordt daarmee een ingewik kelde week. Vorig jaar moest de horeca dicht van 15 maart om 1 juni weer open te gaan. Ook toen al ontstonden drukke toestanden op stranden en in natuurgebieden, de enige plekken waar de opgehokte Nederlander - in een tijd dat de angst voor corona nog Parken puilen uit met mensen die eten en drinken meebrengen veel groter was - zich kon uitleven. Toen 15 oktober de horecadeuren op nieuw dicht gingen, namen de frus traties vooral toe omdat de feestdagen uiterst somber dreigden te verlopen. Black Friday liet tussendoor in november al zien dat veel Nederlan ders elke gelegenheid aangrijpen om toch wat leuks te doen. Datzelfde gebeurde begin deze maand toen we na jaren weer eens konden schaatsen. En nu het vaccine ren maar doorgaat en de zon steeds harder schijnt, gebeurt het weer. On dertussen liepen de besmettingen gis teren op naar boven de 5000 en blijft Jaap van Dissel maar waarschuwen: die derde golf komt. ZEELAND 1 ANP Brussel Volgens de demissionair minister president is een dergelijk certificaat niet politiek, maar technisch het grootste probleem. Een vaccinatiepaspoort 'kan wel nut hebben in de toekomst', aldus Rutte. ,,We moeten daar in Neder land echt nog het debat over voeren. Er hangt een aantal fundamentele vragen omheen.'' Zo zijn er nog steeds geen absolute zekerheden over iemands besmettelijkheid na dat hij is ingeënt, zei hij. Sommige landen dringen aan op de invoering van een digitaal vac- cinpaspoort waarmee EU-burgers in alle lidstaten dezelfde rechten zouden verkrijgen op bijvoorbeeld vrij reizen. Dat zou al voor de zomer klaar moeten zijn, zodat zuidelijke EU-landen weer de vakantiegan gers kunnen verwelkomen die zo cruciaal zijn voor hun economie. De EU-leiders 'worden het meer en meer eens', zei voorzitter Char les Michel van de raad van EU-lei- ders. Maar Ursula von der Leyen van de Europese Commissie tem pert de verwachtingen. Voor zo'n certificaat er ligt zijn we al drie maanden aan technische voorbe reidingen verder, waarschuwt ze. De EU moet met 'een Europese oplossing' komen, vinden Von der Leyen en Michel. ,,We weten dat Google en Apple de Wereldgezond heidsorganisatie een aanbod heb ben gedaan'', zegt de commissie voorzitter. Ze houdt de 'heel gevoe lige informatie' die nodig is voor zo'n paspoort liever in eigen hand. Andermaal staat het zoeklicht op het Haagse gerechtshof vandaag. Dat doet uitspraak in het hoger be roep in de rechtszaak die protest groep Viruswaarheid aanspande. De eerste behandeling van die kwestie had spectaculaire gevolgen. Chaos, crisisoverleg, een nieuwe spoedwet: het kabinet stond in zijn hemd en was een week lang met reparatie bezig. Want de Haagse voorzieningenrechter had besloten dat de avondklok onmiddellijk van tafel moest. De reden was tweeledig: de over heid had onvoldoende nut en noodzaak bewezen en had volgens deze rechter de verkeerde wet ge bruikt voor de juridische onder bouwing. ,,De gebruikte wet is bedoeld voor noodgevallen als een dijkdoorbraak, niet voor een avond klok waarover al langer werd ge sproken'', aldus de persrechter. Het kabinet wist met een 'turbo- spoedappel' te zorgen dat nog de zelfde dag de avondklok van kracht bleef en jaste er in de Tweede en Eerste Kamer alsnog een nieuwe wet doorheen. Reparatie geslaagd, zo lijkt het. Want zelfs als het gerechtshof vandaag Viruswaar heid weer gelijk geeft, heeft dat voor de avondklok geen gevolgen. Overigens acht hoogleraar staats recht Wim Voermans de kans 'best groot' dat de staat de zaak alsnog wint. De Haagse rechter is immers behoorlijk ver op het terrein van de politiek gekomen, stelt hij. ,,De rechter is uitzonderlijk ver ge gaan.'' Beoordelen Spannender is wat er gaat gebeuren met de ruim 26.000 boetes die al zijn uitgedeeld. Zelfs als de over heid het hoger beroep wint, zouden die weleens kunnen vervallen, denkt advocaat Frank van Ardenne. Hij staat een cliënt bij die op de eer ste dag van de avondklok werd be boet. ,,De rechter is helder geweest: daar was geen juridisch fundament voor. De overheid is gaan repareren met spoedwetgeving, dus twijfelde daar ook aan. Alle reden voor ons om dus, wat de uitspraak ook wordt, naar de strafrechter te gaan en te vragen om dit te beoordelen.'' Volgens Voermans is het geens zins een uitgemaakte zaak dat het hof de uitgedeelde boetes ook echt 'onrechtmatig' zal verklaren. ,,Ook de eerste rechter die Viruswaarheid gelijk gaf, heeft er alles aan gedaan in het vonnis om het woord 'on rechtmatig' te vermijden. Ik denk dat het een moeilijk verhaal wordt.'' vrijdag 26 februari 2021 •N T 1 W' innirn inurti nrrntri feit i;"g"iWswg ire-B ii ui n ■-■=«yura &S»..i Is1TiUf",1T ii H K;-* De coronaregels volgen is soms moeilijk. Jongeren bouwden woensdag een feestje in het Vondelpark. Ook eerder werd het wel- eens te druk, zoals bij een Black Lives Mat- ter-demonstratie in juni, tijdens het zonnige zomerweer en toen er eindelijk weer eens ijs lag deze maand. fotos joris van gennip anp - Paul Depla, burgemeester Breda Premier Mark Rutte vindt het nog te vroeg voor besluiten over een coronapaspoort. Maar Ne derland heeft in principe geen bezwaar tegen een inentings- bewijs waarmee reizen of an dere uitjes weer zouden kunnen, zei hij na afloop van overleg per videoverbinding met zijn EU-col- lega's over de coronapandemie. De avondklok is gehandhaafd via een nieuwe spoedwet, maar de uitspraak in de lopende rechtszaak tegen de maatregel vandaag kan grote gevolgen hebben. Vooral voor de duizen den uitgedeelde boetes. Tobias den Hartog Den Haag Willem Engel (links) en Jeroen Pols van Viruswaarheid bij de rechtbank. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5