Brenda wil naar huis en loopt van Heinkenszand naar Nisse Wethouder diep door het stof over problemen met parkeren in Sluis Kunstprijs als opsteker voor artiest én publiek 6 'Het is digitale pesterij' De scholen die onder de paraplu van de Stichting Voortgezet Onder wijs Zeeuws-Vlaanderen vallen, hebben sinds de periode rond Kerstmis te maken met de DDoS- aanvallen. Het gaat om het Lode- wijk College in Terneuzen, het Zwin College in Oostburg, het Rey- naertcollege en de Praktijkschool in Hulst. De afgelopen weken zijn die aanvallen frequenter geworden en dat heeft ook de aandacht van het De impact is groter nu er vooral online les wordt gegeven team cybercrime van de politie, waar de scholen mee samenwer ken. Een DDoS-aanval is namelijk strafbaar en er staat in sommige ge vallen zelfs een maximum van vijf jaar gevangenisstraf op. Onbereikbaar Met hacken, het inbreken in een computer, heeft een DDoS-aanval niets te maken. Het is vooral erg hinderlijk: ,,Je moet het zien als een digitale pesterij", zegt Davey der Weduwe, hoofd ICT bij stich ting Voortgezet Onderwijs Zeeuws-Vlaanderen. Bij een DDoS-aanval, een afkorting van de term Distribute Denial of Service, wordt doelbewust geprobeerd om een website tijdelijk onbereikbaar te maken. Een netwerk van meer dere computers dat centraal wordt aangestuurd, oftewel een botnet, bezoekt massaal en tegelijk één website. Deze raakt daardoor over belast en crasht. Online lessen Dat betekent in het geval van de scholen dat de verbinding af en toe een storing heeft of hapert. Dat geldt ook voor de systemen van derden die de school gebruikt om online lessen te kunnen geven, zo als e-learning. ,,De interne en ex terne systemen die de scholen ge bruiken, zijn het doelwit." Lessen kunnen plotseling wegvallen of niet doorgaan. ,,En dat de lessen worden verstoord, geeft overlast voor de leerlingen." Er wordt door de ICT-afdeling hard gewerkt om de systemen te gen de aanvallen te beschermen. Het 'verkeer' dat de kant van de school op komt, wordt wegge sluisd. ,,Ook door Delta Fiber, dat ons netwerk beheert en door ex terne partijen waarvan wij dien sten gebruiken." DDoS-aanvallen zijn niet nieuw, meer scholen of bedrijven hebben er zo nu en dan mee te maken. In het verleden heeft VO Zeeuws- Vlaanderen ook al eens te maken gehad met DDoS-aanvallen, maar de situatie ligt nu anders in coro- natijd: ,,De impact is groter nu er vooral online les wordt gegeven." ,,Mijn man liep om zes uur uur 's ochtends de deur uit en daar stond Brenda voor de deur", zegt Petra Courtin uit Nisse. ,,Ik had haar de dag ervoor met mijn doch ter Puck lopend naar Heinkens- zand gebracht. Ze was daar nog nooit geweest en loopt toch zó te rug naar huis." Brenda was met alle goede be doelingen naar Heinkenszand ge bracht. ,,We dachten haar flink te verwennen", lacht Courtin. Want normaal gesproken staat ze in de wei bij het huis, maar die was in een grote blubberboel veranderd. Dus dacht Courtin het dier een Petra Courtin dacht Brenda een plezier te doen door haar tijdelijk te stallen in een groene wei vol mals gras naast het huis van haar broer plezier te doen door het tijdelijk te stallen in een groene wei vol mals gras naast het huis van haar broer. Maar daar had Brenda zo haar ei- gen gedachten over, want op een of andere manier heeft ze 's nachts het hek open gekregen en is naar huis gewandeld. Waarschijnlijk over de smalle dijkjes, maar ze moest toch ook de Drieweg over steken, omdat het gezin Courtin net buiten het dorp woont. ,,Ge- lukkig is er niks gebeurd." Het hek van de wei in Hein- kenszand is inmiddels verstevigd en de kleine shetlander oogt te vreden. Ze laat zich geduldig bor stelen door Courtins dochter Puck. ,,Maar mijn broer vertelt dat ze altijd in het hoekje bij het hek staat. Alsof ze op ons staat te wachten." Er is goed nieuws voor pony Brenda. De wei naast het huis wordt opnieuw ingezaaid en zo dra het kan, gaat ze terug naar Nisse. Volgens de politieke partijen is de invoer van 'parkeren 2.0' een sof. Een onderdeel daarvan waren nieuwe automaten voor kentekenparkeren. Die kampten met veel storingen. Nadat die waren verholpen, had Sluis ruim twee ton meer voor de automaten betaald dan verwacht. De gemeente wil dat gat dichten door het plan voor een scanauto voorlopig in de ijskast te zetten. PvdA'er Robert Evers was giste ren zeer kritisch: ,,Eerst was de scanauto essentieel en nu niet meer. We zijn verkeerd voorgelicht. Het is te triest voor woorden. Dit is een dramatisch project." Andere partijen onderschreven dat in min der stellige bewoordingen. Volgens Sjaak Quaak van het CDA is het 'uit de klauwen gelopen', maar hij gunde de wethouder een tweede kans. ,,We hopen op een goed ver volg." Dat vond ook Evers. Volgens Poissonnier kan in de toekomst best een scanauto worden ingezet. ,,Eventueel in samenwerking met Hulst." Slagbomen terug? Op initiatief van CDA, VVD en On afhankelijk West gaat het college van burgemeester en wethouders ook onderzoeken of op grote par keerterreinen slagbomen kunnen terugkeren. Die kunnen de functie van handhaver overnemen zolang de scanauto er niet is. Sluis gaat ook verder met de tweede fase van het parkeerbeleid: de invoering van di gitale parkeervergunningen. Dat zou op 1 januari 2022 gereed moeten zijn. Terneuzen De drie Zeeuws-Vlaamse Lions- clubs hebben de normale uitrei king van hun cultuurprijs moeten uitstellen naar het najaar, maar ze hopen met een nieuwe prijs kun stenaars tóch te blijven prikkelen. Met de wedstrijd 'Speel jezelf in de picture' kunnen deelnemers din gen naar een 'tussentijdse corona cultuurprijs van 250 euro'. Iedereen vanaf 16 jaar kan mee doen in vier categorieën: muziek, beeldende kunst, woordkunst en podiumkunst. Deelnemers moe ten een video insturen van mini maal 1 en maximaal 4 minuten, waarin zij laten zien en horen wat ze in hun mars hebben. Alle vi deo's worden samengevoegd tot één grote cultuurfilm. In elke cate gorie wordt een winnaar aangewe zen. Die gaan elk met 250 euro aan de haal. Met deze tussentijdse wedstrijd willen de Lionsclubs in Zeeuws-Vlaanderen kunstenaars én mensen die vanwege de pande- mie cultuur missen en eenzaam zijn een hart onder de riem steken. De video met alle inzendingen moet een inkijkje geven in wat Zeeland nog altijd te bieden heeft op cultureel gebied. Meedoen kan tot 12 maart. De inzendingen kunnen naar cultuurprijslions@xs4all.nl. vrijdag 26 februari 2021 VL Aanvallen op computers van scholen De computersystemen van de Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen worden aangevallen. Er wordt stelselmatig geprobeerd om het systeem te verstoren, met zogenoemde DDoS-aanval- len. De politie is ingeschakeld en onderzoekt wie de dader of daders zijn. ,,Het is digitale pes terij." Sophie Stockman Hulst - Davey der Weduwe, hoofd ICT VO Zeeuws-Vlaanderen Pony Brenda is een lief beest, maar wel met een eigen wille tje, zo bleek. Brenda was ken nelijk niet tevreden met haar nieuwe weide een paar kilome ter verderop. Ze tippelde diep in de nacht terug naar huis. Melita Lanting Nisse ,,Het plan was slecht voorbereid, de kosten zijn niet goed be groot. Dat is heel triest en het spijt me." De Sluise wethouder Marianne Poissonnier ging gis teravond tijdens een gemeente raadsvergadering diep door het stof over de problemen rond het parkeerbeleid. ,,Kon ik de tijd maar terugdraaien." Bob Maes Sluis Raymond de Frel Pony Brenda in haar tijdelijke wei in Heinkenszand. Op haar rug zit Puck Courtin. Rechts Diesel Platschorre. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53