Even schrikken: een ferme handdruk 4 CORONA OPSTANDIGE HORECA Er lijkt geen houden meer aan. We willen weer naar buiten en dus wil de horeca ook weer open. Goedschiks of kwaadschiks. Het kabinet geeft geen krimp. Pas 8 maart 'kijken we ernaar', zo wordt gezegd. Het overvolle Vondelpark in Amster dam is de druppel geweest. Honder den jongeren lieten zien helemaal niets meer te hebben met welke coro- naregel dan ook. ,,Het duurt écht te lang, we hebben dit verdiend'', zeiden er meerderen tegenover de aanwezige camera's. ,,Er zijn regels en iedereen heeft er schijt aan, maar ja, mensen zijn het zat'', zei een ander. Maakt het uit dat er nog corona rondwaart? ,,Het duurt gewoon te lang, het mag niet, maar we doen het toch. Ze kunnen ons niet Kabinetstermen als 'nog even door zetten', 'samen corona verslaan', en 'gevaarlijke Engelse varianten' komen totaal niet meer aan. De aangename temperaturen verleiden iedereen naar buiten te gaan. Cafés en restaurants zien het tandenknarsend aan. Het was voor horecabond Konink lijke Horeca Nederland (KHN) dé druppel die de emmer met al maan den sluimerende woede deed over lopen. Tientallen afdelingen van KHN zeggen 2 maart hoe dan ook de terras sen open te gooien. Het gebrek aan perspectief en het uitblijven van een onderbouwing waaróm er helemaal niets mag, haalt de geest uit de Extra leningen, het spaargeld, het studiegeld van hun kinde ren, alles is op fles. Waar de landelijke horecabond in het verleden nog vaak duidelijk liet blijken dergelijke initiatieven niet te steunen, zegt voorzitter Robèr Wil- lemsen nu onomwonden dat hij alle begrip heeft. ,,Veel ondernemers heb ben gewoon echt geen geld meer. Ex tra leningen, het spaargeld, het studie geld van hun kinderen, alles is op.'' Oproepen om de 'illegale' actie van de verschillende KHN-afdelingen te steunen, kan Willemsen niet maken. Maar het begrip dat hij ervoor toont, is zowat hetzelfde. Zeker nadat KHN gisteren van minister Bas van 't Wout (Economische Zaken) en staatssecre taris Mona Keijzer hoorde dat het kabinet geen krimp gaat geven. Pas 8 maart wordt er weer naar de situatie gekeken. Willemsen wordt ondertussen cynisch van moties zoals die van Pie- ter Heerma (CDA) en Klaas Dijkhoff (VVD) over het mogelijk heropenen van de horeca. ,,Daarin staat dan dat erover moet worden nagedacht hoe terrassen na 8 maart veilig open kun nen. Hartstikke lief en aardig allemaal, maar daar hebben we mets aan. En dan die laatste zin in zo'n motie: 'En gaat over tot de orde van de dag'. Ik wéét dat dat een standaardzin is. Maar er is mets standaard aan deze uitzonder lijke situatie.'' De zoveelste, maar deze keer drei gend klinkende plannen van de IN QUARANTAINE DAG 346 Zo'n dag. Je vraagt om een prik en je krijgt de eerste ongewen ste handdruk in een jaar. Maar het begon natuurlijk met de zon, die de dag weer een reden gaf. Ik besloot om een fikse middagpauze te nemen. Net daarvoor belde ik even met mijn huisarts. Meer uit nieuwsgie righeid, moet ik zeggen, vroeg ik of ze al wisten wanneer de vaccins voor mijn risicogroep binnenkomen. We moesten toch ergens deze weken aan de beurt zijn. Ze hadden geen idee. ,,'t Was maar een vraag'', probeerde ik de suggestie weg te nemen dat ze nu een boze oude man aan de lijn hadden. Welnee, de zon scheen. Ik liep nog even langs de notenman voor wat gemengde ongebrande. Cash betalen daar. Het wisselgeld stopte ik in mijn zak. Let op: een niet onbelangrijk detail. helft van mijn wijk leek het wel, over de kade. Het was net de zomer van 2019. Hesjes, open bloesjes, geliefden arm in arm. Voor een van de garages waren monteurs aan het barbecueën, een geur van mediterrane stranden verspreidend. Dat het nog maar maart was, kon je evenwel aflezen aan de verkiezingsborden aan de lantaarnpalen. Na verloop van tijd viel op dat die van Rutte systematisch tekstueel gemolesteerd waren. Over die dingen heen krassen, dat vind ik flauw. Maar als je de moeite neemt om met een passend stickertje je kritiek op tien jaar VVD duidelijk te maken, dan moet ik wel gniffelen. Het heet niet voor niets verkiezingsstrijd. Ach, ik had kleingeld van de notenboer in mijn zak en reikte hem een paar muntjes aan Enfin, ik was een lekker uurtje aan het genieten. Brug op, brug af. Voor de laatste moest ik even wachten om een zandschip te laten passeren. Ik liep weer op en werd bijgehaald door een middentwintiger in een hoodie, in een rolstoel. Hij bleek spastisch en zei: ,,Mag ik u wat vragen?'' Ja hoor. ,,Hebt u 60 cent voor me?'' Zo precies, hè. Je denkt, 60 cent? Maar ach, ik had kleingeld van de no- tenboer in mijn zak en reikte hem een paar muntjes aan. Hij hield zijn hand op. Ik moest het geld in de schuine kom ervan leggen en toen trok die hand dus samen, ineens, om de mijne heen. Ja, ik schrok. En liep uiteindelijk verbouwereerd verder. Om me daarna ook daarvoor te gene ren. Van m'n stuk gebracht door een simpele handdruk. Zo'n dag. vrijdag 26 februari 2021 GO De parken puilen uit, maar de terrassen zijn leeg Victor Schildkamp Edwin van der Aa Den Haag thuishouden. We worden depressief!'' - Robèr Willemsen, KHN Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tij dens corona. Een uurtje later struinde ik, met de Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4