Brenda wil naar huis en loopt van Heinkenszand naar Nisse Eerste poolparty: in een plantenbak en zonder mensen II 6 Kunstproject museum Onrust en angst, de rol van de over heid, sociaal isolement en emoties die spelen als je je zorgen maakt over of verdriet hebt om geliefden. ,,Je ziet universele thema's terugko men. Mensen die het niet meer zien zitten, familieleden die je bent kwijtgeraakt en waar je niet of moeilijk afscheid van kon nemen. Dat kan niemand beter verbeelden dan kunstenaars Dat soort thema's. Dat kan nie mand beter verbeelden dan kunste naars. Dat is hün kracht", zegt mu seumdirecteur Siemco Louwerse. Eigen discipline Aan hen nu de vraag werk te maken waarmee ze ingaan op die overeen komsten. Het maakt niet uit of je beginnend of ervaren kunstenaar bent en ook ben je vrij je eigen dis cipline te kiezen. Van beeldhouw werk tot schilderij en van fotografie tot een live performance of video kunst. Het mag allemaal. Directrice Roos Gortzak van de Vleeshal in Middelburg, directeur Hicham Khalidi van de Jan van Eyck Academie in Maastricht en Louwerse zelf (die vanuit museaal oogpunt oordeelt) buigen zich over de inzendingen en kiezen er vier uit. Deze kunstenaars mogen hun idee uitvoeren en krijgen daar ook (volgens de honorariumrichtlijnen van het Mondriaan Fonds) voor be taald. Eerste keer Het is de eerste keer dat het Waters noodmuseum via een 'open call' kunstenaars oproept om met een thema aan de slag te gaan. Maar een bijzondere connectie tussen de Watersnoodramp en kunstenaars is er altijd geweest. Na de Waters noodramp in 1953 maakten, expo seerden en veilden kunstenaars (onder de naam 'Kunstenaars op de bres') werk waarmee ze geld inza melden voor slachtoffers van de ramp. Ook rondom de bouw van de Deltawerken waren er vele betaalde opdrachten. ,,Daar zijn ook heel mooie dingen uit voortgekomen." En de indrukwekkende foto's die fotografen maakten in het rampge bied vormden de start van de Ne derlandse documentairefotografie. Ook schrijvers, muzikanten en dichters lieten zich door de ramp in 1953 inspireren. Kunstenaars kunnen tot 5 april een voorstel indienen. De win naars worden op 17 april bekendge maakt en de expositie opent op za terdag 19 juni. ,,We gaan er even vanuit dat het museum dan weer open is." ,,Mijn man liep om zes uur uur 's ochtends de deur uit en daar stond Brenda voor de deur", zegt Petra Courtin uit Nisse. ,,Ik had haar de dag ervoor met mijn doch ter Puck lopend naar Heinkens- zand gebracht. Ze was daar nog nooit geweest en loopt toch zó te rug naar huis." Brenda was met alle goede be doelingen naar Heinkenszand ge bracht. ,,We dachten haar flink te verwennen", lacht Courtin. Want normaal gesproken staat ze in de wei bij het huis, maar die was in een grote blubberboel veranderd. Dus dacht Courtin het dier een Petra Courtin dacht Brenda een plezier te doen door haar tijdelijk te stallen in een groene wei vol mals gras naast het huis van haar broer plezier te doen door het tijdelijk te stallen in een groene wei vol mals gras naast het huis van haar broer. Maar daar had Brenda zo haar ei- gen gedachten over, want op een of andere manier heeft ze 's nachts het hek open gekregen en is naar huis gewandeld. Waarschijnlijk over de smalle dijkjes, maar ze moest toch ook de Drieweg over steken, omdat het gezin Courtin net buiten het dorp woont. ,,Ge- lukkig is er niks gebeurd." Het hek van de wei in Hein- kenszand is inmiddels verstevigd en de kleine shetlander oogt te vreden. Ze laat zich geduldig bor stelen door Courtins dochter Puck. ,,Maar mijn broer vertelt dat ze altijd in het hoekje bij het hek staat. Alsof ze op ons staat te wachten." Er is goed nieuws voor pony Brenda. De wei naast het huis wordt opnieuw ingezaaid en zo dra het kan, gaat ze terug naar Nisse. ,,Even een geintje uithalen", ver klaart Giele. ,,We zijn al zó lang dicht. En nu met dit mooie weer. Ik hoor volop in mijn feestjes te zitten en van alles te organiseren en te doen. Maar we kunnen geen kant op. Ik sta met mijn rug tegen de muur. En er is niemand die enig perspectief biedt." Het nachtleven ligt sinds corona is uitgebroken aan gort. Discothe ken en clubs moesten de deuren van meet af aan sluiten en zijn sindsdien niet meer opengegaan. Giele, eigenaar van het feestcafé en We proberen de moed erin te houden. Hoe slecht en hoe zwaar ook. We maken er wat van de naastgelegen discotheek Pinky, heeft alleen nog tussentijds wat gasten kunnen ontvangen op het terras van De Zoom. Maar dansen? Dat is bijna een jaar geleden. Super frustrerend om dan te zien hoe druk het is in parken en stran den. „Zelfben je nog steeds dicht en wat je dan ziet lopen aan volk, zon der dat er anderhalve meter afstand wordt gehouden. Dat kunnen wij als horeca veel veiliger. Maar we proberen de moed erin te houden. Hoe slecht en hoe zwaar ook. We maken er wat van. Dus dacht ik: even een poolparty. Ik ruim de boel daarna wel weer op." Zelf is hij ondertussen als hove nier aan het werk en doet hij er alles aan om Renesse op de kaart te blij ven zetten. Met mede-onderne mers veranderde hij het dorp eer der al in een sfeervol verlicht win- terdorp en maakte hij een film om gasten op afstand te begroeten. vrijdag 26 februari 2021 SD Expositie over 1953 en corona De aanleiding is totaal anders, maar toch zijn er zat overeen komsten tussen de Watersnood ramp en de coronacrisis. Het Watersnoodmuseum roept kun stenaars op met werk te komen dat die link legt. De onthulling volgt op zaterdag 19 juni, met de expositie 'Ik worstel en kom boven'. Esme Soesman Ouwerkerk - Siemco Louwerse, directeur Watersnoodmuseum Pony Brenda is een lief beest, maar wel met een eigen wille tje, zo bleek. Brenda was ken nelijk niet tevreden met haar nieuwe weide een paar kilome ter verderop. Ze tippelde diep in de nacht terug naar huis. Melita Lanting Nisse Normaal pakken ze bij mooi weer uit met schuimparty's en andere gekkigheid. Dus toen Jeroen Giele van feestcafé De Zoom de nieuwe plantenbak naast zijn deur zag, kon hij de verleiding niet weerstaan. Hij zette de eer ste poolparty van het jaar op. He laas nog zonder mensen. Esme Soesman Renesse - Jeroen Giele, eigenaar Poolparty in de plantenbak op het evenemententerrein aan de Hogezoom naast feestcafé De Zoom in Renesse. foto jeroen giele Pony Brenda in haar tijdelijke wei in Heinkenszand. Op haar rug zit Puck Courtin. Rechts Diesel Platschorre. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49