Boeren vrezen de dupe te worden van Zeeuwse klimaatplannen Zwaardere straf voor 15-jarige Middelburger ZEELAND 13 Plan van GroenLinks Bouwen met de natuur zou je het plan van GroenLinks ook kunnen noemen. De politieke partij wil op verschillende plekken in het land nieuwe natuur aanleggen, bij elkaar net zo groot als de Veluwe. Maar liefst 100.000 hectare. ,,Het gaat heel slecht met de natuur in Neder land", motiveert Tweede Kamerlid Laura Bromet. ,,In honderd jaar tijd zijn we 80 procent van onze dieren- en plantensoorten kwijtgeraakt." Ze wijst ook op de problemen met stikstof. ,,Ook een natuurpro- bleem." De oplossing volgens GroenLinks is niet minder natuur, maar juist meer. ,,Leg nieuwe ge bieden aan en verbindt die zoveel mogelijk met elkaar." GroenLinks heeft op een rij gezet waar dat kan. ,,De lijst is niet defi- We zijn een delta. Zeeland is daar een exponent van. Bij delta's horen niet altijd bossen nitief", haast Bromet zich te zeggen. ,,We staan ook open voor andere ideeën." Natuur is volgens haar in elk geval meer dan bos alleen. ,,We zijn een delta. Zeeland is daar na tuurlijk een exponent van. Bij delta's horen niet altijd bossen." Dus geen megabos in Zeeland, maar natuurlijke oevers in de Oos- ter- en Westerschelde, bij Vlissin- gen, Terneuzen, Yerseke en Zierik- zee. ,,De Oosterschelde en Wester- schelde worden steeds dieper door dat de zee stijgt", zegt Bromet. Dat is op den duur niet alleen gevaar lijk, het is ook dramatisch voor de vogels, zegt ze. Want veel vogels profiteren van die ondieptes: ze Als je de oevers natuurlijk inricht, kunnen de slikken, platen en kwelders dienen als foerageergebied voor vogels rusten er en vinden er eten. ,,Met klimaatmaatregelen proberen we stijging van de zeespiegel zoveel mogelijk te voorkomen. Maar die zal zich voordoen. Wij zeggen dan: als je de oevers natuurlijk inricht, kunnen de slikken, platen en kwel ders dienen als foerageergebied voor vogels. En j e beschermt ermee het achterland tegen de zeespiegel stijging." Bromet ziet het voor zich dat brede natuurlijke zones het water afremmen. Gebieden slibben op, zoals het Land van Saeftinghe. Maar ze denkt ook aan de aanleg van dubbele dijken, een plan dat onder zoeksinstituut NIOZ onlangs pre senteerde. Door achter een be staande dijk een tweede aan te leg gen, het tussenliggende land af en toe onder te laten lopen, slibt het gebied op en vormt het een natuur lijke barrière. Werk met werk ,,Wat ons betreft maak je werk met werk. Dat is waarschijnlijk op de lange termijn goedkoper dan steeds weer de dijken blijven ver hogen." Gert-Jan Minderhoud (Partij van Zeeland) sprak gisteravond in het waterschapsbestuur van een 'me laatsverklaring' van boeren die niet aan de plannen willen meewerken. Voor hen dreigt onteigening, zei hij. ,,En er komt geen subsidie voor op standelingen." De klimaatplannen die het wa terschap, de provincie en de ge meenten gezamenlijk hebben op gesteld, hebben gevolgen voor al lerlei sectoren. De agrarische par tijen in het waterschapsbestuur vinden dat zij er wel erg bekaaid vanaf komen en dat de nadruk sterk ligt op natuur. Er wordt onder meer gesproken over het creëren van brede kustlandschappen, die een buffer moeten vormen tussen het water en het land. Dat is een van de oplossingen om de stijgende zee spiegel op te vangen. Onderzoeksinstituut NIOZ hield recent ook een pleidooi voor wis selpolders. Door binnendijks een tweede dijk aan te leggen en het water gedurende enkele decennia binnen te laten, slibt het land op en ontstaat er een natuurlijke buffer. Het gevolg is wel dat de landbouw in het gebied, al dan niet tijdelijk, moet wijken. Je zet de deur open voor ontpoldering. Dat is een richting die we absoluut niet op willen ,,Je zet de deur open voor ontpolde- ring", zei Minderhoud verontwaar digd. ,,Dat is een richting die we ab soluut niet op willen." Andere wa terschapsbestuurders willen dat soort ideeën zeker niet bij voorbaat afschieten. ,,Dat is heel onverstan dig", zei Jaap van Ginkel (Christen Unie). ,,Als het kan, doe het dan buitendijks. Maar als het binnen dijks moet, dan moeten we daar ook ruimte voor maken." Muraltmuurtjes Dagelijks bestuurder Philipp Keller van het waterschap reageerde, evenals gedeputeerde Anita Pijpe- link, eerder al terughoudend op de ideeën om te experimenteren met wisselpolders. Dat heeft Ron de Kort (PvdA) verbaasd., ,,We moeten juist alle opties open houden. We gaan het met alleen muraltmuurt- jes niet redden." Het waterschapsbestuur steunt verder de Zeeuwse klimaatplannen in grote lijnen. Daarin staat onder meer dat er bij de inrichting van de provincie veel meer rekening moet worden gehouden met overstro mingsrisico's. Bouwen in risico volle gebieden wordt daarom zo veel mogelijk tegengegaan. Ook wordt bijvoorbeeld onderzocht of er - als het fout gaat - voldoende wegen beschikbaar blijven voor evacuatie, hulpverlening en uitein delijk wederopbouw. De klimaat plannen gaan niet alleen over zee spiegelstijging, maar bevat ook maatregelen tegen extremer weer, zoals hoosbuien, droogte en hitte. Daar had de jongen duidelijk niet op gerekend. Het was ook bedui dend meer dan de negen maanden cel die de officier van justitie had geëist. De tiener krijgt de straf voor een diefstal met geweld, een over val op cafetaria De Friethoek en op zetheling. Juwelierszaak De jongen was nog maar krap een maand 15 toen hij op 21 augustus een (mislukte) overval pleegde op juwelierszaak 't Gouddoppertje in Middelburg. De winkel was nog niet eens geopend, toen de tiener onder de roldeur aan de achterkant van de winkel binnenkroop. Toen de filiaalmanager arriveerde, werd die aangevallen met een mes. De ei genaar van de zaak die op het hulp geroep reageerde, werd twee keer in zijn zij gestoken. De overvaller nam de benen en werd een week later aangehouden. Eerder dat jaar, op 18 januari, pleegde de jongen samen met een maatje een overval op cafetaria De Friethoek in Middelburg, waar nogal wat geld, sieraden en een tas werden buitgemaakt. Daarnaast werd de jonge Middelburger ver oordeeld voor de heling van onder meer sieraden en een Rolex, die be gin maart uit een woning in Vlis- singen waren gestolen. Geen opzet te doden Dat de tiener zich schuldig had ge maakt aan een poging doodslag op de medewerkers van de juweliers zaak achtte de rechtbank niet be wezen. Volgens de rechtbank was het niet zijn opzet geweest om te doden en de verwondingen waren nu weer niet van dien aard dat de steken tot de dood zouden kunnen leiden. Met de opgelegde celstraf is de jonge dader nog niet klaar. Zo heeft hij de eerste zes maanden van zijn proeftijd van twee jaar huisarrest en elektronisch toezicht en mag hij overdag alleen onder begeleiding de deur uit. Ook moet hij nog deel nemen aan hulpverleningstrajec ten en een leerstraf van vijftig uur volgen. Tenslotte moet hij de slachtoffers van zijn mislukte over val op 't Gouddoppertje 8339 euro schadevergoeding betalen. vrijdag 26 februari 2021 'Laat water zelf land opbouwen' Bij Vlissingen, Terneuzen, Yer- seke en Zierikzee moeten nieuwe natuurgebieden komen. Liefst stukken die zichzelf op bouwen, zoals ooit is gebeurd met het Land van Saefthinge. Daarmee sla je twee vliegen in een klap: het beschermt stukken Zeeland tegen de stijgende zee én vogels krijgen meer ruimte om te rusten en te eten. Jeffrey Kutterink Den Haag - Laura Bromet, GroenLinks De boeren dreigen het onderspit te moeten delven in de Zeeuwse klimaatplannen. Een deel van hen zal moeten wijken, terwijl er geen goede alternatieven lijken te zijn. Rolf Bosboom Middelburg - Gert-Jan Minderhoud, Partij van Zeeland Nadat zijn vonnis was voorgele zen, slaakte de 15-jarige Middel burger een diepe zucht en sprak hij een bijna fluisterend 'oke'. De jongen werd gisteren in de Mid delburgse rechtbank veroor deeld tot een celstraf van 315 dagen waarvan 90 voorwaarde lijk. Minus zijn voorarrest moet hij nog drie maanden 'zitten'. Ad Roos Middelburg Het Verdronken Land van Saeftinghe naast de Hedwigepolder. foto bram van de biezen/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41