WIM HOFMAN Verkiezingen Krapte op de woningmarkt? Zeeland trapte te lang op de rem Analyse 9 Corona lijkt op zijn retour in verpleeghuizen Met het oog op de komende verkiezin gen worden in deze rubriek enkele politieke partijen belicht die zo nieuw en nog zo klein zijn dat ze gauw aan onze aan dacht ontsnappen en de kiesdrempel dus niet halen. Deze keer de Partij na de Arbeid (niet te verwarren met de Partij voor de Ar beid). Deze niet erg nieuwe, maar weinig aan de weg timmerende partij is, naar men zegt, ontstaan in een achterkamertje na een zware maaltijd en bijkomende flessen en een afzakkertje waar door gemakkelijk allerlei politieke ideeën op gang deden. Een van de ideeën was het oprich ten van een politieke partij die nog niet bestond. Een moeilijk te verwezenlijken doel, want welke partijen bestaan er al niet? En hoe al deze wirwar aan partijen uit elkaar te houden? Een haast ondoenlijk karwei. Besloten werd niet meteen een partijprogramma te ontwerpen, want dan ligt partijprogramvergelijking toch weer voor de hand en een zekere verveeldheid sluipt al gauw binnen. Conclusie zou toch altijd zijn dat de politieke partijen in ons land toch al les al willen, al wil de ene partij dit meer dan dat en de andere wil dat meer dan dit. Vermoeiend allemaal. Veel komt neer op het leggen van een nadruk of klemtoon, soms zelfs alleen op de toon waarop iets wordt gezegd. Of niet. Alles is trouwens al verwezenlijkt en veel dingen zijn al duizenden keren gedaan. Scho len zijn er al en wegen met strepen en zieken huizen en zieken bestaan ook al en er is van alles en nog wat opgericht of omgezaagd en boeren zijn er ook al en die hebben al ontel bare aardappelen geteeld. De vissers hebben bijna alles al opgevist. Ambtenaren is ook al van alles en nog wat naar het hoofd geslingerd en dat is te zien. Er zijn al dijken en spoorwe gen en grasvelden en trapveldjes en industrie terreinen met hekwerken en sloten en par keerterreinen, fietspaden en huizen en hotels en tunneltjes en bruggen, kazernes en asiel zoekerscentra en gevangenissen en verkeers borden en lantaarnpalen. Het is zo gek niet of het is er al, omgeven door een netwerk van hu maniserende wetten. Om er moedeloos en moe van te worden. Aldus de partijtop, die rust in de tent wil. Unaniem werd besloten geen leden te wer ven. Leden moeten zich als ze per se willen vanzelf maar aandienen en aldus blijk geven van hun motivatie. Wachten is echter mis schien toch op een partijprogramma dat zich gemakkelijk laat schrijven en dat er afgetrapt en onfris uitziet, zodat de doorsnee bevolking van Nederland het aantrekkelijk vindt. Voor lopig is het echter wachten op de verkiezin gen van 2025. Kopers die elkaar aftroeven met hogere biedingen. Wo ningen die ver boven de waarde worden verkocht. Huizenzoekers met een dunnere por temonnee die wanhopig achterblij ven. De paniek onder Zeeuwen die een huis willen kopen, is goed voor stelbaar. Het is dus ook logisch dat die zorgen worden onderkend en aange pakt door het provinciebestuur, dat toeziet op de woningbouwplannen in Zeeland. Tegelijkertijd is het opmerkelijk dat Zeeland overvallen lijkt door de komst van een groot aantal Randste delingen met meer geld. Dat ze nü ko men schijnt deels te maken te hebben met de coronapandemie, waardoor thuiswerken gewoon begint te wor den en wonen op grotere afstand van het werk ineens niet meer zo be zwaarlijk is. Maar dSt ze komen, is toch juist de lang gekoesterde wens die eindelijk uitkomt. Welkom in Zeeland, de slogan waarmee de provincie jaren geleden Nederlanders wilde verleiden zich hier te vestigen, was geen lang leven beschoren. Maar de boodschap bleef van kracht: kom lekker hier wonen en werken, we hebben ruimte, banen én (goedkope) huizen. Wees welkom. Want we hebben jullie ook nodig. Die nieuwe Zeeuwen - of oude Zeeuwen die terugkeren naar hun geboorte- grond - zorgen ervoor dat scholen, bi bliotheken, bioscopen, musea, thea ters, bussen, verenigingen en midden stand levensvatbaar blijven. Hoe meer hoe liever, zou je zeggen. Maar juist het aantal nieuwkomers blijkt zorgen te baren. Want daardoor wordt het snel krapper op de woning markt. Dat doet pijn, maar kan toch geen verrassing zijn. Als de vraag gro ter is dan het aanbod, geldt het recht van de rijkste. Wie suggereert dat zij de huizen wegkapen voor de neus van de Zeeuwen, geeft de nieuwkomers de indruk dat ze bij nader inzien toch niet zo welkom zijn. Gedeputeerde Dick van der Velde wil 'met stoom en kokend water' laten onderzoeken wat er nu werkelijk aan de hand is. Wie zijn het? Waarom ko men ze? En komen er nog meer? Er klinkt een zweem van paniek in door, die onnodig is. Als de toestroom snel afvlakt, keert ook de rust terug op de woningmarkt. En blijven ze komen, dan moet het bouwtempo alsnog om hoog. Voldoende nieuwe huizen? En bij dat bouwtempo wringt wel de schoen. Worden overal wel voldoende nieuwe huizen gebouwd, vraagt Van der Velde zich nu bezorgd af. Hij biedt gemeenten zelfs hulp aan bij het ma ken van woningbouwplannen. Omdat er 'een groot verschil in gemeenten is die succesvol zijn in het bouwen van woningen voor nieuwe vestigers en gemeenten waar dat achterblijft'. Maatwerk, juridische hulp en het ver snellen van procedures, belooft hij. Dat klinkt mooi voor gemeenten die moeite hebben plannen te realiseren, maar het zal bij een aantal andere ge meenten pijn doen aan de oren. Uitge rekend de provincie heeft de afgelopen jaren veelvuldig op de rem getrapt bij woningbouwplannen. Zo kreeg Mid delburg - waar de vraag vaak groter was en is dan het aanbod - met grote regelmaat te horen dat het wel een beetje minder kon; 'jullie bouwen voor de leegstand', luidde het verwijt. Ter wijl Middelburg omgekeerd rede neerde: er is veel belangstelling om hier te wonen, we willen mensen naar Zeeland halen, nou, dan moeten er ook voldoende huizen zijn. Aanbod gene reert vraag. Voor het plan Essenvelt met vierhonderd huizen zijn drie keer zo veel belangstellenden. Andere keuze Het provinciebestuur beriep zich steeds op stapels woningmarktonder zoeken en maakte bewust een andere keuze dan sommige gemeenten wil den. Die pakt nu even nadelig uit voor met name Zeeuwse starters. En voor het provinciebestuur zelf, dat zich ge dwongen voelt in allerijl haar eigen beleid bij te sturen. De paniek op de woningmarkt was te voorkomen geweest. Als de provin cie gemeenten die meer wilden bou wen, zoals Middelburg en Vlissingen, niet had teruggefloten. Als Zeeland eerder de voet van de rem had gehaald. MIDDELBURG Met de tweede vaccinatieronde in aantocht is het aantal coronabesmettingen in Zeeuwse verpleeghuizen sterk teruggelopen. Afgelopen week testten 11 bewoners posi tief, de voorgaande week waren dat er nog 42. Er zijn nu nog 27 cliënten besmet met corona, het laagste aantal sinds de jaarwis seling. Drie besmette cliënten, twee in de gemeente Vlissingen en één in de gemeente Goes, zijn afgelopen week overleden. De 11 nieuwe besmettingen wa ren in verpleeghuizen in de ge meenten Vlissingen (5), Noord- Beveland (4) en Goes (2). De afgelopen week zijn 52 mensen hersteld van corona, onder wie veel bewoners van de Zoute Viever in Oost-Souburg, laat SVRZ-bestuurder Angela Bras weten namens de verpleeg- en verzorgingshuizen. In de Zoute Viever werd bij de laatste controle bij niemand corona vastgesteld. De coronamaatrege len zijn deze week terugge bracht tot het standaardniveau. 85 procent van de verpleeg huisbewoners heeft de eerste vaccinatie gekregen. Ook veel bewoners van reformatorische huize laten zich vaccineren. In verpleeghuizen van Ter Weel in de gemeente Reimerswaal, waar ook veel reformatorische chris tenen wonen, ligt de vaccinatie bereidheid zelfs boven het Zeeuwse gemiddelde. ,,Ik schat het op 90 procent", aldus Coby Traas, bestuurder van zorggroep Ter Weel. vrijdag 26 februari 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Maurits Sep De paniek op de woningmarkt slaat over naar de poli tiek. Met de maat regelen die het provinciebestuur nu wil nemen, maskeert en corri geert het vooral zijn eigen keuzes van de afgelopen jaren. De provincie trapte jaren be wust op de rem om bouwen voor leegstand te voor komen. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37