Watersnoodmuseum op zoek naar kunst 7 Analyse l en heel stevige tik op de vingers van de gemeente Veere. Zo moet de uit spraak van de Raad van I State worden gezien. De hoogste rechter bepaalde deze week dat minicamping De Heksenketel bij Veere vanaf nu 25 kampeerplekken mag exploiteren en passeert daarmee het dagelijks bestuur van de gemeente en de gemeente raad. Daarmee komt ook een einde aan een jarenlange juri disch strijd tus sen de ge meente en de Bram van Leeuwen familie Van Leeuwen over die plekken en kunnen ze hun ener gie gebruiken voor iets constructie vers. Lydia van Leeuwen runt al jaren lang haar minicamping aan de Kraaijenestweg. Ze probeert al tij den met juridische steun van haar broer Bram toestemming te krijgen om 25 kampeerplekken te mogen ex ploiteren. In Veere mogen minicam- pings 15 van die eenheden hebben. Alleen als ze iets bijzonders aanbie den, mogen ze van de gemeente dat aantal met 10 verhogen. Maar uit de uitspraak van het hoogste rechtscollege blijkt dat dit uitgangspunt al vier jaar lang niet opgaat voor De Heksenketel. Want de gemeente zelf veranderde in 2017 de spelregels voor dat Veerse bedrijf. Vanaf dat moment moest De Hek senketel helemaal niet meer aan die extra eisen voldoen. Desondanks hield de gemeente daaraan vast, wei gerde toestemming te geven voor uit breiding, rechtszaken werden voort gezet en de onderlinge relatie werd slechter en slechter. Dat mondde zelfs nodeloos uit in een rechtszaak in april 2019, waarbij Van Leeuwen vroeg de ontheffing voor 59 andere Veerse mini- campings in te trekken. Want als De Heksenketel die extra kampeerplekken niet krijgt dan moeten ze voor die andere ook maar worden geschrapt, meende Van Leeuwen. Tientallen bezorgde on dernemers kwamen daardoor, zon der dat ze het wilden, klem te zitten tussen twee partijen die niet van wij ken wilden weten. Het komt niet vaak voor dat de Raad van State met een uitspraak het bestuur van een gemeente passeert. Normaal gesproken geven Raadshe ren aan dat een partij wel of geen ge lijk heeft. Maar blijkbaar hebben ze in dit geval onvoldoende vertrouwen dat Veere snel handelt nu duidelijk is dat het weigeren van die 10 extra plekken onterecht is. Tegelijkertijd hebben de Raadsheren ook Van Leeuwen de mogelijkheid ontnomen op detailpunten verder strijd te voe ren. Want met de uitspraak is het heel duidelijk waar iedereen aan toe is. Alle minicampings in Veere die 25 plekken aanbieden, mogen dat blij ven doen. En De Heksenketel mag zich bij hen voegen. Met deze uitspraak is er opnieuw een mogelijkheid ontstaan de onder linge relatie te verbeteren. Het groot ste strijdpunt tussen beide partijen is nu definitief beslecht. Ook wil het dagelijks bestuur van de gemeente overleggen met de verzekeraar over het schadeloos stellen van Lydia van Leeuwen voor de gemiste in komsten. Wethouder Pieter Wisse (CDA) zei onlangs, na een mislukte poging tot bemiddeling, dat het Veerse college altijd bereid is een op lossing te zoeken om uit de onder linge problemen te komen. En Bram van Leeuwen gaf deze week, na de uitspraak van het Hof, ook aan dat er gepraat kan worden. Grijp die kans. Onrust en angst, de rol van de over heid, sociaal isolement en emoties die spelen als je je zorgen maakt over of verdriet hebt om geliefden. ,,Je ziet universele thema's terugko men. Mensen die het niet meer zien zitten, familieleden die je bent kwijtgeraakt en waar je niet of moeilijk afscheid van hebt kunnen nemen, gebrekkige communicatie. Dat soort thema's. Dat kan nie mand beter verbeelden dan kunste naars. Dat is hün kracht", zegt mu seumdirecteur Siemco Louwerse. Aan hen nu de vraag werk te ma ken waarmee ze ingaan op die over eenkomsten die er zijn. Het maakt niet uit of je beginnend of ervaren kunstenaar bent en ook ben je vrij je eigen discipline te kiezen. Van beeldhouwwerk tot schilderij en van fotografie tot een live perfor mance ofvideokunst. Het mag alle maal. Inzendingen Directrice Roos Gortzak van de Vleeshal in Middelburg, directeur Hicham Khalidi van de Jan van Eyck Academie in Maastricht en Louwerse zelf (die vanuit museaal Je ziet universele thema's terugkomen oogpunt oordeelt) buigen zich over de inzendingen en kiezen er vier uit. Deze kunstenaars mogen hun idee uitvoeren en krijgen daar ook (volgens de honorariumrichtlijnen van het Mondriaan Fonds) voor be taald. Het is de eerste keer dat het Wa tersnoodmuseum via een 'open call' kunstenaars oproept om met een thema aan de slag te gaan. Maar een bijzondere connectie tussen de Watersnoodramp en kunstenaars is er van meet af aan geweest, weet Louwerse. Na de Watersnoodramp in 1953 maakten, exposeerden en veilden kunstenaars (onder de naam 'Kun stenaars op de bres') werk waarmee ze geld inzamelden voor slachtof fers van de ramp. Later waren er, ook rondom de bouw van de Delta werken, vele betaalde opdrachten. ,,Daar zijn ook heel mooie dingen uit voortgekomen." En de indruk wekkende foto's die fotografen maakten in het rampgebied vorm den de start van de Nederlandse documentairefotografie. Ook tal van schrijvers, muzikanten en dichters lieten zich door de ramp in 1953 inspireren. Tot en met maandag 5 april 12.00 Dat kan niemand beter beelden dan kunstenaars. Dat is hun kracht uur kunnen kunstenaars een voor stel indienen. De winnaars worden op 17 april bekendgemaakt. De ex positie Ik worstel en kom boven opent op zaterdag 19 juni. ,,We gaan er even vanuit dat het museum dan weer open is." vrijdag 26 februari 2021 Veere krijgt forse tik op de vingers De uitspraak van de Raad van State over minicamping De Heksenketel is een forse tik voor de gemeente Veere maar biedt ook nieuwe kansen tot verbroedering. Emile Calon Domburg Minicamping De Heksenketel in Veere met op de ach tergrond Bram en Lydia van Leeuwen. FOTO LEX DE MEESTER Wethouder Pieter Wisse De aanleiding is totaal anders, maar toch zijn er zat overeen komsten tussen de Watersnood ramp en de coronacrisis. Het Watersnoodmuseum roept kun stenaars op met werk te komen dat die link legt. De onthulling volgt op zaterdag 19 juni, met de expositie Ik worstel en kom boven. Esme Soesman Ouwerkerk - Siemco Louwerse, directeur Watersnoodmuseum - Siemco Louwerse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35