Investering in Zeeuws cultuuronderwijs 5 ONLINE TALKSHOW PUBLIEK KAN THUIS MEEDOEN Zeeuwse Vrouw endag wordt er één met een eigen twist: het draait op 8 maart niet enkel om vrouwen die hoog op de carrière ladder staan. I en heuse talkshow met filmpjes, tafeldames en livemuziek. En het pu bliek kan thuis mee- I doen. Zo ziet de Zeeuwse Vrouwendag eruit, maar met een eigen draai aan het lande lijk thema. Tafeldame Simone Kroes (42) la chend: ,,Ik ben een soort Matthijs van Nieuwkerk. Aan 'mijn' tafel zitten zaterdagmiddag twee vrou wen: Deborah van den Bos en Cherona van Maanen. Deborah heeft een eigen bedrijf en is ook betrokken bij het programma van deze dag. Cherona is kapster en moeder van drie kinderen. Op het laatste schuift Emma Latuheru aan. Een jonge meid van 18, zij zit op het vwo, met een frisse blik op de toekomst. Ze laat haar gedach ten gaan over alles wat er hier be sproken is en de vragen die wij aan veertien Zeeuwse vrouwen heb ben gesteld.'' Simone heeft voorafgaand aan de interactieve talkshow via Zoom veertien vrouwen in de hele pro vincie geïnterviewd. Over lef heb ben, jezelf zijn, invloed hebben. Van directrice ADRZ en boerin tot horecavrouw en de drijvende kracht achter de voedselbank Ter- neuzen. Haar stiefdochter Vera van der Schelde (16) heeft die ge sprekken gefilmd. Tijdens de talkshow, die zich tussen 14.00 en 16.00 uur in De Vriendschap in Middelburg af speelt, wordt een compilatie van al die gesprekken getoond. Vera, stu dente media en vormgeving, maakte ook die samenvatting. Het thuispubliek, 'ook mannen graag' zegt Simone nadrukkelijk, kan via breakout rooms (aparte digitale 'kamers') in groepjes van vier met elkaar in gesprek gaan. Inspiratie Tijdens die interviews werd alle vrouwen onder meer gevraagd naar hun grote inspiratiebron. Si- mone: ,,Voor veel vrouwen bleek dat hun moeder te zijn. Wat mij verder opviel was dat vrijwel alle vrouwen meer en meer willen. Meer opleiding, meer bereiken in werk. Noem maar op. Neem Con nie de Lange van De Vriendschap; ook een van de veertien. Zij heeft een haast onuitputtelijke energie. Ik heb ook een Iraanse gesproken. Met een enorm doorzettingsver mogen. En lef. Voor haar is Zee land het 'land' van de kansen. Kansen die zij heeft benut.'' Mede-organisator Deborah van Belzen (29) van de Soroptimisten- club Walcheren: ,,Toen we de afge lopen vrouwendagen onder de loep namen, zagen we dat we vaak dezelfde groep vrouwen bereikten. Maar een topvrouw hoeft niet per definitie een vrouw te zijn die Voor veel vrouwen bleek hun moeder hun grote inspiratiebron te zijn hoog op de carrièreladder staat. We willen proberen een bredere doelgroep te bereiken. Vandaar onze Zeeuwse slogan 'Jij maakt het verschil' en niet het landelijke thema 'Invloed met impact'. Want wat bedoelen ze er eigenlijk mee? Het verschil maken hoeft niet groots te zijn. Dat kan door een klein gebaar, een kleine hande ling." Het is niet de bedoeling dat het publiek twee uur lang passief toekijkt. ,,Voordeel van dit online evenement is dat iedereen kan kij ken en kan meedoen. Waar je ook woont. De jaarlijkse vrouwendag is altijd in Middelburg. Dat is niet voor iedereen makkelijk", vertelt Simone. De organisatie van de Zeeuwse vrouwendag is in handen van Zeeuws Vrouwenplatform, Vrou wen van Nu, de Soroptimisten club Walcheren en Suffe Tutten. Internationale Vrouwendag is op 8 maart. Opgeven voor de vrouwen dag in De Vriendschap kan via vrouwendagzeeland@gmail.com. Dat is te danken aan de landelijke regeling 'Cultuureducatie met Kwaliteit', waaraan Zeeland sinds 2017 deelneemt. Het doel is het cul tuuronderwijs te vernieuwen, de leerkrachten daarvoor klaar te sto men en contacten tussen scholen en culturele instellingen te verbe teren. Het Zeeuwse kennisplatform Cultuurkwadraat doet de uitvoe ring samen met de centra voor cul tuureducatie. De eerste periode van vier jaar is donderdag officieel afgesloten. Deze heeft mooie resultaten opge leverd, zegt Leo Adriaanse, direc teur-bestuurder van Cultuurkwa draat. ,,Inmiddels doen 140 scholen van de 202 Zeeuwse scholen mee. Dat is 70 procent, hoger dan het landelijk percentage van 65 pro cent." Cultuuronderwijs moet meer zijn dan af en toe een kunste naar uitnodigen of met de klas naar een museum gaan, zegt Adriaanse. Het moet verweven zijn in het on derwijs. ,,Het is niet alleen maar een extraatje. Kunst kan je op een andere manier naar de wereld laten Kunst kan je op een andere manier naar de wereld laten kijken kijken en bijdragen aan zelfstandig heid, onderzoekend vermogen en probleemoplossend werken." In de komende periode van vier jaar doet ook Zeeuws-Vlaanderen mee. Daarmee gaat het aantal betrokken scholen verder omhoog, al heeft Adriaanse niet de illusie dat alle scholen uiteindelijk deelnemen. ,,Het is altijd aan de school zelf. Ze moeten niets. We proberen ze wel te verleiden om mee te doen en de meerwaarde hiervan te laten zien." Er wordt 2,4 miljoen euro geïn vesteerd, waarvan het Rijk de helft betaalt en de Zeeuwse overheden de rest. Een belangrijk doel is het zorgen voor gelijke kansen voor elk kind. ,,In Zeeland hebben we de uitdaging van het platteland", zegt Adriaanse. ,,Daar zitten scholen vaak op grote afstand van een mu seum of een theater. Gelukkig heb ben we sinds twee jaar de Cultuur- bus, die leerlingen naar een cultu rele instelling brengt." Een van de uitdagingen voor de komende periode is om het cul tuuronderwijs naadloos te laten aansluiten op het voortgezet on derwijs. Dat betekent intensievere samenwerking. Ook wordt gekeken hoe het cultuuronderwijs kan wor den uitgebreid naar de voor- en na schoolse opvang. Gedeputeerde Anita Pijpelink nam de plannen in ontvangst en onderstreepte het belang van hoog waardig cultuuronderwijs. ,,Er komt heel veel op ons af, zeker met de pandemie en klimaatcrisis. Dan kom je er niet met de aloude oplos singen. Dat vraagt om vernuftige kinderen die later de mensen zijn die nieuwe oplossingen bedenken." vrijdag 26 februari 2021 GO Vrouwendag met een twist Annemarie Zevenbergen Middelburg -Simone Kroes (42) Elk kind heeft recht op goede kunst en cultuur en Zeeland wil daar de komende jaren nog meer aan werken. Er wordt in to taal 2,4 miljoen euro geïnves teerd in het cultuuronderwijs. Dat gebeurde al boven de Wes- terschelde, maar nu komt ook Zeeuws-Vlaanderen erbij. Rolf Bosboom Middelburg - Leo Adriaanse, directeur bestuurder Cultuurkwadraat Simone Kroes (links) en Deborah van Belzen voor De Vriendschap, de locatie voor de Zeeuwse Vrouwendag. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33