s? Horeca is er klaar mee Klacht ingediend tegen commissaris Polman Eten bij oma 2 Veel horeca- studenten zagen hun stage in het water vallen doorde coronacrisis, maar ze krijgen nu les in de lege keukens van Zeeuwse restaurants. ,,Ik ben zo blij." PRAKTIJKLES HORECASTUDENTEN Commentaar De horeca is klaar met de sluiting. Al bijna zeven maan den houden ondernemers zich redelijk gedeisd, maar nu kraait er oproer. De laatste persconferentie van premier Rutte en minister De Jonge was de druppel. Ze kondigden ver soepelingen aan voor contactberoepen, winkeliers, onderwijs en sport, maar boden horeca-ondernemers geen perspectief. Terwijl het aantal positieve coronatests toeneemt, brokkelt het draagvlak voor de coronamaatregelen af. In de basis ge zonde horecabedrijven dreigen op de fles te gaan als de slui ting nog voortduurt. Ondernemers zijn wanhopig. Een actie groep van 65 overwegend Brabantse afdelingen van Konink lijke Horeca Nederland wil daarom dinsdag 2 maart de terras sen opengooien. Boetes nemen ze voor lief. De actie is begrijpelijk, maar de timing lijkt onverstandig met een derde coronagolf in aantocht. De Zeeuwse KHN-afdelin- gen lijkt het beter door te bijten tot Pasen. Dan begint het toe ristenseizoen. Ze zijn als de dood dat als de terrassen nu ope nen ze mogelijk begin april weer moeten sluiten. Of de totale horeca begin april open kan, wordt een lastig besluit voor het kabinet. Heropening kan wel een middel zijn om publiek te spreiden, want samendrommen in parken is ook niet echt veilig. De horeca is zeker niet onveiliger. Dat is vorig jaar bewezen. Zeeland zat vol met toeristen, maar daar kwa men amper besmettingen uit voort. En als Hugo de Jonge zijn beloofde vaccinatie-inhaalslag waarmaakt, scheelt dat ook weer een slok op een borrel. Zeeland zat vol met toeristen, maar daar kwamen amper besmettingen uit voort In september debatteerden Provin ciale Staten vijf uur lang over de be trokkenheid van De Bat bij de aan pak van de Zanddijk bij Yerseke. Hoewel hij daarvoor niet de eerst verantwoordelijke bestuurder is, zou hij geprobeerd hebben het fa voriete tracé van de ondernemers in Reimerswaal te blokkeren, om dat zijn broer daar in de buurt grond heeft. De Bat werd volledig vrijgepleit, maar De Jonge rakelt de zaak nu weer op. Volgens hem klopt het niet wat Polman erover schrijft in zijn jaarverslag. Die stelt dat hij in september vorig jaar een melding kreeg over een vermeende integri- teitsschending. De Jonge werpt te gen dat dit al gebeurde op 22 juni door zijn cliënt Jaap Wiskerke en op 14 juli door hemzelf. Volgens advocaat was Polman eerder op de hoogte in zaak over de Zanddijk Een woordvoerder van de provin cie laat weten dat de klacht in be handeling wordt genomen, maar dat nog niks valt te zeggen over de procedure. Borsele pakt dicriminatie aan Gemeente spaart ondernemers in binnenstad Er gaat dit jaar geen aan slag voor de Bedrijven In- vesterings Zone (BIZ) naar de Vlissingse onder nemers in de binnenstad. Er moet een nieuwe re geling komen omdat de vorige is afgelopen, maar dan is een draagvlakme ting nodig. En de ondernemers heb ben dit jaar wel andere zaken aan het hoofd, zijn de Vlissingse Onderne mers Centrale en de ge meente Vlissingen over eengekomen. Met het geld uit de extra belasting onderneemt de VOC acties om de bin nenstad te promoten. ALMANAK Die Goese peuter is maar wdt praatgraag. Gezellig kletsen met papa, mama of zelfs met de poes voor haar part. Wan neer ze bij haar oma is, wordt er wat meer Zeeuws gepraat dan thuis. Maar ddt heeft ze nog niet helemaal onder de knie. Tip? redactie@pzc.nl ,,Dit is voe joe", zegt oma, en met een zwier zet ze een bordje warm eten voor de neus van haar kleinkind. Die kijkt even raar op, denkt na over wat ze gehoord heeft en trekt de duidelijke conclusie. Dat eten is niet voor haar. ,,Ik ben geen joe!" BIJ NADER INZIEN Zin weg over alternatieve eis Jackie Boerakker (18) lacht weer. Maandenlang zat de mbo'er thuis achter de laptop. Hij kon geen stage lopen, omdat de horecazaken dicht zijn. Sinds kort volgt hij één dag in de week praktijklessen in hotel De Zeeuwse Stromen en brasserie Eb Vloed in Renesse. ,,Het is prachtig. Ik ben zó blij dat ik dit kan doen." De glazen en het bestek op de tafels in het restaurant van hotel De Zeeuwse Stro men glimmen, net als Jac kie Boerakker. De Scalda- student uit Colijnsplaat heeft alles keurig opge poetst. De messen en vorken liggen kaarsrecht naast de borden en de servetten zijn netjes gevouwen. ,,De wa- j terglazen moeten recht boven het mes staan en het bestek voor het voorgerecht moet aan de buitenkant lig gen", legt Jackie uit. Alles 11 moet tiptop in orde zijn voor de gasten. Dat het deze keer zijn klasgenoten zijn, maakt hem niks uit „Ik wil later gast heer worden, het liefst met een eigen zaak", vertelt hij. „Ik vind contact met de gasten gewel dig. Dat is mijn passie." Veel horecastudenten van mbo-school Scalda zagen hun stage in het water vallen door de coronacrisis. Door de slui ting van hotels en restaurants hadden ze het afgelopen jaar nauwelijks de mogelijkheid om praktijkervaring op te doen. ,,Ze volgen wel praktijklessen op school, maar daar kan steeds maar de helft van de klas te recht. En bedrijven hebben geen werk. Ze hadden minder tijd om zich het vak eigen te maken", legt praktijkdocent Michiel Hardy uit. ,,We gaven ze wel praktijkopdrachten voor thuis, maar niet iedereen heeft daar de financiële mogelijkhe den voor. Bovendien kun nen we de resultaten via beeldscherm moeilijk be oordelen." Keuken en kennis Scalda bedacht een oplossing om de achterstanden van de studenten zoveel mogelijk te beperken. De school maakte af- spraken met horeca-onderne mers. Ze stellen hun keukens en kennis beschikbaar voor de stu denten, in ruil voor een vergoe ding van de overheid. Hardy: „We hebben inmiddels twintig van de vijftig studenten ge plaatst, op Schouwen en in Ter- vrijdag 26 februari 2021 Advocaat Evert de Jonge uit Goes heeft een klacht ingediend tegen commissaris van de ko ning Han Polman. Die zou nalatig zijn geweest bij meldingen over de integriteit van gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA) in de kwestie Zanddijk. Ernst Jan Rozendaal Middelburg HEINKENSZAND Borsele zet zich in om discriminatie tegen te gaan. Daarom is het Bor- sels pamflet tegen discri minatie geschreven. Inwoners worden opge roepen om discriminatie te melden. Dat kan bij het anti-discriminatiebureau Zeeland. De gemeente wil ook zelf proberen om discriminatie tegen te gaan, door scholen en sportverenigingen te sti muleren hiermee aan de slag te gaan. Daarnaast gaat Borsele beter lees bare teksten maken voor op de website en zal jaar lijks op 10 december de anti-discriminatievlag worden gehesen. VLISSINGEN 'Ik zit nu Cornelleke Blok Renesse In het artikel over de tbs met dwangver pleging voor een 37-ja- rige man uit Wol- phaartsdijk (in de krant van donderdag 25 fe bruari) is een zin over de alternatieve eis van het Openbaar Ministe rie weggevallen. Officier van justitie Ma rieke Fimerius eiste twee jaar cel plus tbs met dwangverpleging. De alternatieve eis is namelijk: een celstraf van zes jaar én een contact- en gebiedsver- bod van vijf jaar. De rechter doet op 10 maart uitspraak in de zaak. Kim Dalebout, Ammer van der Zwart en Fabian Schipper in de keuken van hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. fo to's MARIEKE MANDEMAKER Jackie Boerakker bereidt de caipirinha's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30