MEDIA CULTUUR 25 20 minuten (de eerste montage was volgens het Amerikaanse Billboard 27 uur) dat op een intrigerende wijze laat zien hoe een 17-jarig meisje uit de wijk Highland Park in Los Angeles een mondiale superster wordt. Illus tratief voor dat proces is de scène waarin haar broer Billie haar eigen Spotify-streamingcijfers laat zien, pal nadat haar eerste album is uitgeko men. 720 staat er in het scherm. ,,Is dat miljoen?'', vraagt ze met verba zing in haar stem. ,,Ik dacht dui zend!'' Najaar 2018 De film begint in het najaar van 2018 wanneer Eilish nog 16 is en stopt in januari 2020, een maand na haar 18de verjaardag, met het winnen van zes Grammy Awards voor het jaar van dat debuutalbum, When we all fall asleep, where do we go? Die bekroning is een logisch slot van een film waarin je als kijker voortdurend op of bijna onder de huid van Eilish ver keert. Regisseur Cutler (bekend van on der meer de documentaire The War Room en tv-serie Nashville) ver klaarde tegen Billboard hoe hij het voor elkaar kreeg alles vast te leggen. Van de slaapkamer, de keuken en de achtertuin tot de auto, de kleedka mer en het podium. Uiteraard ging dat door het vertrouwen te winnen van Eilish, haar broer/producer Fin- neas en hun ouders. Maar ook door de gekozen strategie: ,,Ik vroeg mijn crew om het filmen steeds tien mi nuten te stoppen voor het moment dat zij (Billie en haar familie, red.) er zelf om zouden vragen.'' Die werkwijze leverde een goud eerlijk en fascinerend beeld op van een superster in wording. Cutler volgde het schrijf- en maakproces van het debuutalbum, maar legde ook alledaagse dingen vast als het ha len van een rijbewijs. Net zo mooi als de backstageshots bij grote concerten zijn de beelden waarop haar vader Billie leert haar eigen auto te wassen. Ontroerend zijn de momenten waarop pa en ma worstelen met het loslaten van hun tienerdochter. Zij heeft net voor tienduizenden men sen opgetreden op het Coachella-fes- tival, maar als ze voor het eerst met haar matzwarte Dodge zelfstandig de weg opgaat, uit moeder vertwijfeld haar spijt dat ze geen volgapp heeft geïnstalleerd op de smartphone van haar dochter. Nominaties Nog zo'n pareltje, aan het eind van de docu; vader en moeder maken hun dochter wakker om haar te vertellen hoeveel Grammy-nominaties ze heeft binnengesleept. Terwijl haar moeder vanaf een nieuwssite op haar telefoon de ene na de andere nomi natie oplepelt, suft Billie lekker ver der in bed. Ze wordt pas enthousiast zodra ze hoort dat haar oudere broer Finneas, met wie ze al haar muziek maakt, ook is genomineerd in de ca tegorie Beste producer. Of je nu iets hebt met haar muziek of niet, de film van Billie Eilish is bo venal een menselijk document dat de kijker meeneemt naar een hecht ge zin (vader, moeder, zoon, dochter én hond) dat draait om de jongste, die worstelt met nogal wat issues. Als jonge tiener snijdt Billie zichzelf met scheermesjes, ze kampt met depres sies, heeft een zwak gestel (hypermo biel in haar gewrichten) en verbaast zich er vooral over dat de wereld voor haar valt. Aandoenlijk zijn de zorgen die haar ouders en zeker ook haar broer om haar hebben. Finneas, die naast het werk met zijn zus ook zelf een bescheiden muzikale loopbaan heeft, probeert haar meermaals op te beu ren. ,,Het klinkt vreselijk'', zegt Billie vaak na het inzingen van een num mer, steevast in de slaapkamer van Finneas. Haar broer doet er alles aan om dat negatieve zelfbeeld van de zangeres om te vormen, maar slaagt daar nauwelijks in. Wanneer Finneas zijn wanhoop bespreekt met zijn moeder ('de pla tenmaatschappij verwacht een hit, maar als ik dat aan Billie ga vertellen, blokkeert ze') zit je daar als kijker bo venop. Datzelfde is het geval wan neer haar moeder tijdens wat huis houdelijke klusjes in de keuken haast achteloos, maar toch met emotie ver telt over een belangrijk moment in het leven van haar dochter. Dat moment is de eerste ontmoe ting, tijdens het Coachella-festival in 2019, met haar idool Justin Bieber. Op haar 12de was Eilish zo verliefd op het Canadese tieneridool dat ze dacht nooit een vriendje te zullen krijgen. Iedere jongen zou het im mers afleggen in vergelijking met de zanger. Haar moeder overwoog zelfs korte tijd haar dochter in therapie te laten gaan. Hoe die ontmoeting bij het festival gaat: bekijk het vooral zelf. Een film over een artiest is voor fans per definitie een must-see, in dit geval geldt dat eigenlijk voor ieder een. MADONNA VAN NU vrijdag 26 februari 2021 GO M Eilish met haar moeder op de bank, met haar broer op het podium en met haar vader in de tuin. fotosap rwerk Verschillende beelden uit de documentairefilm over de jonge Billy Eilish. Op de foto linksonder de stapel Grammy's die de zangeres in 2020 won. fotos ap en apple tv+ Billie Eilish: The World's a Little Blurry is vanaf vandaag te zien op Apple+ en verschijnt later ook in de bioscoop. Voor wie Billie Eilish nog niet (goed) kent: de inmiddels 19-ja- rige zangeres is niet de zoveel ste hype vanwege een paar leuke liedjes en miljoenen stre ams op Spotify. De enorme im pact die de Amerikaanse heeft op vooral miljoenen tienermeis jes in de wereld, is te vergelijken met de opkomst van Madonna in de jaren 80. Eilish is met haar kenmerkende fluisterstem muzi kaal vernieuwend en bovendien een stijlicoon. Met haar broer en producer Finneas mijdt ze mo derne studio's, ze nemen thuis de muziek op en gebruiken on gewone geluidseffecten. Het ge luid van het afstrijken van een lu cifer kan de basis vormen voor een heel nummer. Eilish heeft lak aan modevoorschriften; ze verft haar haar groen als ze daar zin in heeft en verschijnt in allerlei baggy outfits in het openbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25