16 ECONOMIE 1^ TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN In aanloop naar 17 maart geven politieke partijen hun standpunten op het gebied van wonen, werken, duurzaamheid, asfalt en de nexit. Vandaag: De roep om doorgeschoten aandeelhouderskapitalisme aan banden te leggen, klinkt almaar luider. Eppo Bruins (ChristenUnie) en Joost Sneller (D66) pleiten voor stevige overheidsinmenging. GRENZEN AAN GROEI? Kort NEGATIEVE RENTE ZAKELIJKE KLANT Volksbank laat betalen Mensen met een zakelijke rekening bij De Volksbank die meer dan 100.000 euro op hun rekening hebben, moeten ook 0,5 pro cent negatieve rente gaan betalen. Eerder maakte de bank bekend negatieve rente te rekenen over het saldo boven 250.000 euro. De negatieve rente geldt voor betaal-, spaar-, of beleggingsrekeningen van dochterbedrij ven SNS, ASN Bank en RegioBank en gaat 1 april in. Het concern geeft als reden de kos ten die de bank moet maken als gevolg van de lage en negatieve rentes in Europa. Afname boekingen met 99% Booking Holdings, bekend van hotelboe- kingswebsite Booking.com, is het slotkwar- taal van 2020 in de rode cijfers gedoken. Door de virusuitbraak boekten veel minder mensen een overnachting, huurauto of vliegtickets via de diensten van het bedrijf. In laatste drie maanden van het jaar werden er 60 procent minder overnachtingen ge boekt dan een jaar eerder. Onder de streep kwam Booking uiteindelijk 165 miljoen dol lar tekort. Bezien over heel 2020 ging nog wel een winst van 59 miljoen dollar in de boeken, maar dat kwam wel neer op een af name van ongeveer 99 procent. Al eerder werd bekend dat een kwart van de ruim 17.000 werknemers bij Booking zijn baan verliest. Van hen werken er ongeveer 5500 in Amsterdam. Roundup nekt Bayerconcern Bayer is in 2020 diep in de rode cijfers be land als gevolg van miljardenschikkingen voor Amerikaanse schadeclaims rond on kruidverdelger Roundup. Dit middel zou kankerverwekkend zijn. Het nettoverlies kwam uit op 10,5 miljard euro, tegen een winst van ruim 4 miljard euro een jaar eer der. Door de schikkingen die Bayer trof in de VS, konden nieuwe kostbare rechtszaken worden voorkomen. Bayer kreeg de kwestie rond Roundup in zijn maag gesplitst als er fenis van de eerdere overname van het Amerikaanse Monsanto. Arcelor Mittal Heineken Adyen root was de ver ontwaardiging toen Booking.com vorig jaar aan klopte bij de overheid voor noodsteun. Het reisplatform ont sloeg een paar maanden later een deel van zijn mensen en dat ter wijl het een jaar eerder nog royale winsten uitkeerde aan zijn aan deelhouders. Het illustreert de zucht naar al tijd meer. Ook in het bedrijfsleven groeit het onbehagen erover. On langs nog presenteerden VNO- NCW en MKB-Nederland hun plannen voor 2030. De kern: het kan niet alleen draaien om econo mische groei, ook inclusiviteit en duurzaamheid zijn van belang. Om 'de kloof met de samenleving te dichten' vinden de werkgevers organisaties dat werknemers vaker moeten meedelen in de winsten. Tweede Kamerlid Eppo Bruins van de ChristenUnie juicht de plannen toe, maar hij is ook wan trouwend. ,,Bij de vorige crisis, tien jaar geleden, was ik euforisch en dacht ik dat er veel zou veran deren in de financiële wereld. Sindsdien is er alleen maar meer geleend en gebeurt nog meer op basis van vreemd vermogen in plaats van eigen vermogen. De krachten rond geld zijn in de prak tijk vaak pervers'', zegt hij. Beperkte groep Nederland is in zijn ogen te veel de weg ingegaan van het Angelsaksi sche kapitalisme, waarin het draait om aandeelhouders en maximali satie van winsten op korte ter mijn, ten koste van milieu en mensen. ,,Alles draait om econo mische groei, maar de economi sche groei is nep. Het geld komt terecht bij een beperkte groep be drijven en personen. Als de groei reëel zou zijn, dan hadden gewone gezinnen daar de afgelopen tien jaar ook van geprofiteerd.'' De ChristenUnie wil dat even wicht herstellen door het Rijn landse model te herwaarderen. Daarin focussen bedrijven zich weer op maatschappelijke impact en de lange termijn. ,,Wij geloven in een economie waarin mensen kunnen bloeien en familiebedrij ven kunnen floreren. Dan wordt economische groei weer een mid del, geen doel zoals nu'', denkt Bruins. Wat de CU betreft zet Neder land in op een eigen maakindus trie en wordt er fors geïnvesteerd in kennis, innovatie, vakmanschap en ambachtsonderwijs. ,,Die ken nis en slimme producten kunnen we dan exporteren. Daarmee ma ken we ons als land en als econo- mie veel minder kwetsbaar.'' Bruins weet vele tientallen Neder landse bedrijven die laten zien dat het mogelijk is en succesvol kan. ,,Neem groenteveredelingsbedrijf Rijk Zwaan in De Lier. Bijna nie mand kent het bedrijf, maar het is een van de grootste familiebedrij ven van Nederland, er werken we reldwijd ruim 3500 mensen. We kijken naar onze beursgenoteerde Zuidas-bedrijven, maar vergis je niet, de innovatieve maakindustrie is goed voor 70 procent van de ex portmeerwaarde.'' Voor bedrijven die winst niet vooropstellen wil Bruins het liefst een wettelijke ondernemings vorm: de 'maatschappelijke onder neming'. D66 wil daar nog zelfs nog een stapje verder in gaan. Wat Kamerlid Joost Sneller van D66 be treft moeten alle bedrijven ver plicht worden om een evenwich tige afweging van verschillende belangen te maken. Ook Sneller is bezorgd over het ongebreidelde kapitalisme. Zijn partij heeft daar een andere oplos sing voor dan de ChristenUnie: het 'progressief kapitalisme'. Volgens Sneller omvat dat idee, bedacht door Nobelprijswinnaar Joseph Stiglitz, veel meer dan het Rijn landse model. Zo wil zijn partij bijvoorbeeld ook de mededingingsautoriteiten meer slagkracht geven om mono polies te voorkomen én op te bre ken. Een ander ding dat D66 wil aanpakken, is belastingontwijking van multinationals. En ook het be- prijzen van vervuiling is onderdeel van dat 'progressief kapitalisme'. 'Ware prijs' Wat die beprijzing betreft zegt Sneller een cO2-heffing te willen invoeren voor de industrie. ,,Con- sumenten gaan straks de ware prijs betalen voor hun voedsel via een duurzaamheidsheffing op BOOKING IN PROBLEMEN DOOR CORONA CHEMIEREUS DIEP IN RODE CIJFERS O vrijdag 26 februari 2021 GO Metalenleveran- cier ziet aan trekkende prij zen voor lithium. Bedrijf heeft wind mee door staalprijzen die de lucht ingaan. Bierbedrijf krijgt duw door slechte bedrijfsresulta ten concurrent AB InBev. W Betalingsverwer ker beleeft, net als veel andere techbedrijven, slechte beurs- week. a> E o Natasja de Groot Den Haag 'Groei moet weer een middel worden, geen doel, zoals nu' Eppo Bruins (ChristenUnie) FOTO ANP Joost Sneller (D66) Headquarters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16