'Wetten erdoor jassen draagt bij aan slechte dienstverlening' Wisenten verhuizen naar Denemarken NIEUWS 15 Het zou zomaar kunnen dat er een groen en progressief kabinet mogelijk is Partij voor de Dieren klaar is om te regeren, de vraag is of andere partijen klaar zijn om te regeren met ons.'' ,,Als de VVD de grootste partij is en niets wil doen aan de omvang van de veehouderij, dan heeft het inderdaad geen zin om met ze te praten. Maar als ze wel bereid zijn om te bewegen, hun koers te verleggen, dan kunnen we meedoen.'' ,,We moeten af van de symptoom bestrijding. Nu gaat er weer 1,6 mil jard euro naar lapmiddelen in de vee houderij, zoals subsidies voor speci ale stalvloeren en andere systemen om stikstof te minderen. Dat is echt weggegooid belastinggeld. Dat moet meteen stoppen. Als Rutte bereid is om het aantal dieren met 50 procent te verlagen, zeg ik: dat is een mooi begin, laten we praten.'' Uitvoeringsorganisaties als de Belastingdienst, het UWV of het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) kwamen de afge lopen jaren in grote problemen. Een onderzoekscommissie van de Tweede Kamer ging na wat er fout gaat en trekt pittige conclusies: het falen wordt veroorzaakt door een stapeling van problemen. En één van de veroorzakers is de Tweede Kamer zelf. In de Kamer ontbreekt het aan de 'interesse en kennis', luidt de vast stelling. Volgens commissievoor zitter André Bosman is de Tweede Kamer zowel de eerste als laatste 'lijn van verdediging' tussen over heid en burger. ,,Zij moet die macht invullen'', stelt hij. Maar dat gebeurt niet of onvoldoende, staat te lezen in het rapport, dat de titel Klem tus sen balie en beleid heeft gekregen. Kennis verloren De problemen die worden ge schetst zijn niet nieuw: Kamerle den zitten steeds korter in het par lement. Na elke verkiezing gaat een schat aan kennis en ervaring ver loren. Tegelijkertijd deint het par lement mee op de golven van het nieuws. Bij incidenten wordt meteen geroepen om nieuw beleid. Dit is niet altijd uitvoerbaar. Door doorgeslagen digitalisering is er bovendien geen ruimte voor maatwerk en problemen komen niet aan het licht of worden roos kleuriger voorgesteld dan ze zijn. Kamervoorzitter Khadija Arib, die het rapport namens de Kamer in ontvangst nam, beloofde de aan bevelingen onder de aandacht te brengen van de nieuwkomers die na 17 maart zitting nemen, zodat de lessen niet verloren gaat. Tegelijker tijd moet haar ook 'iets van het hart', zei ze tegen de commissie. ,,Veel wetten worden door de Ka mer gejast, zonder dat de Kamer voldoende tijd krijgt om zich goed voor te bereiden.'' Het parlement moet beter voor zichzelf opkomen, vindt ze. Dat be tekent onder meer dat de Kamer stukken op tijd hoort te ontvangen. Arib: ,,Soms krijgen we midden in de nacht een brief van een minister met dertien bijlagen.'' Dat is niet hoe het kabinet de Kamer hoort te informeren, stelt ze. De impact van wetgeving is voor mensen vaak groot, stelt ze, en 'dat moet je goed uitzoeken'. De commissie constateert dat het kabinet de Kamer 'niet altijd volledig en tijdig' informeert, om dat ambtenaren hun minister wil len beschermen. Volgens Bosman komen alarmsignalen vanuit de uitvoeringsdiensten niet altijd bij het parlement terecht. »In de Kamer ontbreekt het aan 'interesse en kennis', stelt de commissie Volgens Bosman gaat het meestal goed bij overheidsdiensten. 'Maar daar waar het misgaat, gaat het vaak gruwelijk mis en komen mensen vreselijk in de knel', schrijft hij in het voorwoord van het rapport. De overheidsdiensten, waarop door voorgaande kabinetten werd bezui nigd, slagen er dan niet in die groep te helpen. Dat volgens de commissie 'naar schatting' 20 procent van de men sen die zich melden aan de (digi tale) balie van een dienst tussen de wal en het schip raken, is niet hun eigen schuld. De wetten en regels zijn vaak te complex, waardoor het voor burgers moeilijk te begrijpen is wat er van hen wordt verwacht, 'zeker op momenten dat het leven tegenzit'. De commissie doelt daar bij op mensen die in scheiding lig gen, geen baan meer hebben, net een naaste hebben verloren of met armoede te maken hebben. Volgens de commissie worden uitvoeringsorganisaties door de po litiek opgezadeld met 'conflicte rende waarden'. Ze moeten effi ciënt werken, oog hebben voor de menselijke maat, maar ook keihard optreden tegen fraudeurs. Die be drijfsmatige aanpak is 'te ver door geschoten'. Deze conclusie is niet verrassend: de parlementaire on dervragingscommissie kinder- opvangtoeslag kwam tot een soort gelijk oordeel. Afgezwakt Problemen die bij overheidsdien sten ontstaan, komen nauwelijks aan het licht. Volgens de commissie komt dat omdat medewerkers 'zich niet veilig voelen' om alarm te slaan bij leidinggevenden. Als er wel een melding wordt gedaan, moet dat signaal door 'leemlagen' van mana gers heen. Vaak is de boodschap gaandeweg al afgezwakt en lijken de problemen minder groot. Als een kwestie dan toch op het minis terie terechtkomt, seinen ambtena ren de Tweede Kamer 'niet altijd' in om hun minister of staatssecretaris uit de wind te houden. 'Met die handelswijze dienen ze niet de sa menleving', stelt het rapport, 'maar de minister'. Dat moet anders, vindt de com missie-Bosman, die de Kamer op roept om van fouten 'te leren' in plaats van '(bewinds)personen erop af te rekenen'. Wel constateert de commissie dat het ministerie een spilfunctie heeft in de 'drie hoek' van Tweede Kamer, ministe rie en uitvoeringsorganisaties: alle informatie loopt via het departe ment. Daar gaan zij samen met enkele Deense wisenten een nieuwe kudde vormen. Het in ternationaal uitwisse len van dieren is be langrijk voor de geneti- sche variatie van de in heel Europa bedreigde soort. De Nederlandse wisenten komen uit Natuurpark Lelystad, van de Maasvlakte en van de Veluwe, aldus kuddebeheerder Ark Natuurontwikkeling. Sinds gisteren staan de negen beesten bij elkaar in een afgezonderde wei in Natuurpark Lely stad om aan elkaar te wennen. Een dierenarts houdt ze in de gaten. In Denemarken komen de dieren terecht in een wildpark waar ook elanden, herten, wilde zwijnen en steenaren den leven. Wisenten, ook wel bekend als Europese bi zons, worden de laatste jaren in heel Europa uitgezet in kuddes. De grote grazers eten ander groen dan bijvoorbeeld runderen of paarden en zijn daarom belangrijk voor de biodiversiteit. In Nederland leven op dit moment zo'n zestig wisenten, aldus Ark. vrijdag 26 februari 2021 GO de lucht' U wilt dat de bio-industrie wordt afgeschaft. Dat zal de VVD niet doen, laat staan het CDA. Dat gaat toch niet werken? Wat is voor u ononderhandelbaar in een coalitie? Kamervoorzitter Khadija Arib erkent dat de Tweede Kamer zelf er mede debet aan is dat de dienstverlening aan burgers tekortschiet. Toch slaakt ze ook een hartenkreet: er worden te veel wetten onder grote tijds druk door het parlement ge jaagd, zonder dat de Kamer daar goed naar kan kijken. Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Kamervoorzitter Khadija Arib vindt dat de Kamer beter voor zichzelf moet opkomen. foto anp LELYSTAD Negen Nederlandse wisenten verhuizen naar een natuurpark in Noord- Denemarken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15