ff» m m m ft imam 14 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN INTERVIEW ESTHER OUWEHAND De Partij voor de Dieren wil best met de VVD in een coalitie stappen, zegt lijsttrekker Esther Ouwehand. ,,Als Rutte bereid is om het aantal dieren met 50 procent te verlagen, zeg ik: dat is een mooi begin, laten we praten.'' De vraag is of andere partijen klaar zijn om met ons te regeren Terwijl de ziekenhuizen volstromen met corona patiënten wil Esther Ouwehand het tijdens haar eerste coronadebat in de Tweede Kamer - op 18 maart vorig jaar - over de veehouderij heb ben. ,,Hou op zeg!'' snauwt PVV-lei- der Geert Wilders. „Alstublieft. Doe dat maar een andere keer met de heer Graus ergens in een zaaltje, maar niet met mij nu hier.'' Ouwehand (44), lijsttrekker van de Partij voor de Dieren, is het wel gewend. ,,Ik krijg niet altijd applaus als ik punten aansnijd waar de rest het nog niet over wil hebben'', vertelt ze. ,,Dat hoort erbij.'' ,,In maart vorig jaar waren we alle maal een beetje in paniek, het coro navirus was net nieuw. De zorg dreigde overbelast te raken, daar moet je het zeker over hebben. Maar de virologen, die we nu de hele tijd op tv zien, waarschuwen al jaren dat dit soort zoönosen - ziektes die over springen van dier op mens - steeds vaker voorkomen. Onze intensieve veehouderij is een tikkende tijdbom voor een volgende pandemie.'' In haar recent verschenen boek Dieren kunnen de pest krijgen, en dan? noemt Ouwehand Nederland een 'ware kweekvijver voor zoönosen'. Op haar aandringen, en mét steun van de PVV van Wilders, gaat een groep experts in opdracht van het kabinet onderzoeken hoe zoönosen in de toekomst voorkomen kunnen worden. Dat onderzoek moet voor de zomer klaar zijn. ,,Nee, volgens virologen is de kans groot dat het misgaat met onze in tensieve veehouderij. En de kans is het grootst in de pluimveehouderij en de varkenshouderij. Varkens zijn een soort klonen van elkaar gewor den. In natuurlijke omstandigheden houdt genetische variatie een virus eronder, maar bij deze doorgefokte dieren gebeurt dat niet. En weten schappers hebben al aangetoond dat het bestaande vogelgriepvirus maar een paar stappen nodig heeft om van vogel op mens over te slaan. Het nachtmerriescenario is dat het virus vervolgens van mens op mens over draagbaar wordt, zoals bij corona.'' „Mensen denken vaak: die ziektes breken in andere landen uit. Maar de laatste twintig jaar heeft zich twee keer een zoönose-uitbraak in Europa voorgedaan, en dat was twee keer in Nederland. In 2003 sloeg de vogel- griep rechtstreeks over op mensen, een dierenarts is toen overleden. En in 2007 kwam er de Q-koorts, waar bij een bacterie uit de melkgeiten- houderij zorgde dat heel veel mensen ziek werden en overleden. In beide gevallen sloeg het virus niet over van mens tot mens. Maar als dat wel ge beurt, zoals we nu zien met corona, krijg je zo'n virus niet meer terug in de fles. Dus je moet dat koste wat kost voorkomen.'' ,,Nee, het kabinet treuzelt. Een jaar na de coronauitbraak moet een groep experts nog steeds beginnen met het in kaart brengen van de risico's in Nederland. En ondertussen wordt niet ingegrepen in de vee industrie.'' ,,Wij willen héél graag samenwer ken, maar ik vind wel dat partijen de moed moeten hebben om te doen wat wetenschappers ons vertellen. De klimaatwet is een uitholling van het Klimaatakkoord van Parijs. De VVD zegt dat bedrijven er geen last van hebben en GroenLinks zegt dat het de beste klimaatwet is die je kunt verzinnen. Nou, dat kan niet allebei waar zijn. Dus dan is het compromis belangrijker dan de langetermijn- oplossing.'' Je kunt ook zeggen: met deze wetten zetten partijen de eerste stappen, met het oog op een langetermijndoel. ,,Het is te weinig. Als je nog alle tijd van de wereld hebt, zou je nog kun nen zeggen dat een klein stapje goed genoeg is. Maar die tijd hebben we niet. Het stikstofbeleid is van het zelfde laken een pak. De rechter heeft daar een streep doorgezet. En toch denken partijen op oude voet verder te kunnen. Maar ik ben wel hoopvol gestemd. Ik zie dat er verandering in de lucht hangt. Zelfs een partij als de VVD begint te zien dat het neolibe- ralisme vooral gunstig uitpakt voor multinationals en aandeelhouders, maar niet voor gewone mensen. Het ongemak met ons huidige economi sche systeem groeit, want we lopen steeds tegen dezelfde problemen aan. Met dat pappen en nathouden zijn kiezers wel klaar.'' ,,Ook de VVD is, denk ik, deep down wel gevoelig voor de gezondheid van de overheidsfinanciën op lange ter mijn. De Britse krant The Guardian heeft uitgerekend dat als de tempera tuur op aarde met 2 of 3 graden stijgt, dat wereldwijd 25.000 miljard euro kost. Als je de klimaatcrisis dus uit de hand laat lopen, kost dat gewoon bakken met geld. Het zou zomaar kunnen dat er na 17 maart een groen en progressief kabinet mogelijk is. En ik sluit niet uit dat de VVD daaraan meedoet. Maar dan moeten ze wel van ver komen. De vraag is niet of de vrijdag 26 februari 2021 GO 'Er hangt verandering in Peter Winterman Den Haag U waarschuwt voor een nieuwe pandemie van Nederlandse bodem. Is dat geen bangmakerij? Toch komt corona uit China, waar bij het virus vermoedelijk afkom stig is van exotische dieren. Doet het kabinet genoeg? Andere partijen ergeren zich aan u, omdat u niet bereid bent om com promissen te sluiten. Nederland heeft inmiddels een klimaatwet én een stikstofwet, maar uw handte kening staat er niet onder. U wilt niet samenwerken? Esther Ouwehand waarschuwt voor een volgende pandemie: „Volgens virologen is de kans groot dat het misgaat met onze in tensieve veehouderij." FOTO MARCO DE SWART Is dit een opening? Uw partij staat nu op zo'n zes zetels in de peilin gen, zou u met de VVD in een kabi net stappen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14