12 NIEUWS TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN VERKIEZINGEN IN CORONATIJD Nederland gaat stemmen tijdens een pandemie. In enkele andere landen hebben ze daar al ervaring mee. Advies: goede voorbereiding is goud waard. dagen tot de verkiezingen Een welvarend en dichtbevolkt land houdt verkiezingen op een moment dat de twijfel over de coronamaatregelen groeit, terwijl er ook vrees is voor een derde be- smettingsgolf. Dat vinden ze wel interessant bij de Internationale Stichting voor Electorale Systemen (Ifes). Deze in Washington geves tigde onafhankelijke denktank doet wereldwijd onderzoek naar verkiezingen en heeft kantoren in 25 landen. Daarin bespreken de medewerkers tegenwoordig vooral de do's and don'ts van stemmen tij dens een pandemie. Er is daarmee het afgelopen jaar veel ervaring opgedaan, zegt Staf fan Darnolf, mondiaal adviseur van Ifes. Samen met onderzoeker Fer nanda Buril vertelt hij erover via een videoverbinding. Één conclu sie hebben ze al: als je voldoende middelen inzet en je verkiezingen professioneel organiseert, hoefje ze niet uit te stellen. Zuid-Korea, waar in april vorig jaar 29 miljoen mensen midden in een pandemie gingen stemmen, zette heel veel middelen in. Dat werd een succesverhaal: de op komst was 66 procent (de hoogste in bijna dertig jaar) en de weken na verkiezingsdag gaven geen stijging van het aantal besmettingen te zien. ,,Wat daar gebeurde, kun je de Rolls Royce-versie van verkiezin gen in een pandemie noemen'', zegt de in Zweden geboren Dar- nolf. Het toch al gedisciplineerde Aziatische land had gezorgd voor medische mondkapjes en medi sche handschoenen voor stembu reauleden. Bij de deur werd de temperatuur van iedere kiezer - met mondkapje - gemeten; wie koorts had, kon in een geïsoleerd lokaal stemmen. Het was allemaal uitstekend georganiseerd en werd uitstekend nagevolgd, maar het was ook ontzettend duur. In de meeste landen waar Ifes werkt, is dat niveau niet haalbaar. Nieuw-Zeeland scoorde ook goed. ,,Prima informatievoorzie ning, goede faciliteiten voor vroeg tijdig stemmen en veel minder duur dan Zuid-Korea'', zegt Buril. Noord-Macedonië sprong eruit met mobiele stembureaus bij te huizen en ziekenhuizen, waar ook besmette kiezers konden stem men. Extra geschoolde teams uit de gezondheidszorg bemanden deze stembureaus. Heel veel mensen gingen er uiteindelijk niet stem men, maar de voorzorg was voor beeldig. Ramen open Toch zijn de basisregels geen ho gere wiskunde. Ifes adviseert: draag allemaal een masker, de mensen in het stembureau én de stemmers. Zie erop toe dat de regel van 1,5 meter wordt nageleefd en zet de mensen van het stembureau ver uit elkaar. Darnolf: ,,Ik hoop dat het in maart niet vriest bij jullie, maar zorg ervoor dat de ramen openstaan en de lucht circuleert. Dat is enorm belangrijk om het besmettingsri sico te verlagen.'' Bij verkiezingen in het voorjaar van 2020 werd er wereldwijd nog veel gepoetst met desinfectiemid- delen. ,,We weten inmiddels dat het belangrijker is te zorgen voor frisse lucht en iedereen maskers te laten dragen. Met de nieuwe vari anten kun je beter twee maskers over elkaar dragen in plaats van één. Veel landen zijn wat traag met het doorvoeren van dat soort dingen.'' De reputatie van Nederlanders als vrijheidslievend, individualis tisch en soms knap eigenwijs volkje kennen ze ook in Washington. Die kenmerken van de volksaard ko men in het stembureau samen. Los van alle coronapreventie zou Dar- nolf de stembureauleden voorbe reiden op problemen. Wie doet wat als er luidruchtige kiezers binnen komen, die bijvoorbeeld weigeren een mondkapje te dragen? ,,Maak daarover goede afspraken. Ik denk niet dat Nederlanders het op prijs stellen als er politie bij al die stem bureaus aanwezig moet zijn.'' De Braziliaanse onderzoeker Bu- ril was vorig jaar waarnemer bij de verkiezingen in Servië. Toen ze naar huis vloog, stapte ze over op Schiphol, waar ze een van de beste controles van mensen in een rij zag. ,,Dat was bij de McDonald's. Een medewerker deed dat heel per soonlijk: 'u staat goed, u staat te dichtbij'; enzovoort. Het was voor beeldige crowd management. Zo ie mand die de kiezers aanspreekt op precies de juiste toon, wil je bij elk stembureau.'' Wat corona betreft, liep alles ook goed bij de zo betwiste Ameri kaanse presidentsverkiezingen, al dus de onderzoekers. Het stemmen per post werkte, vooral doordat een aantal Amerikaanse staten hun er varingen daarmee tijdig hadden ge- Het is voor nieuwe partijen moeilijker kiezers te bereiken Zorg dat de ramen openstaan en de lucht circuleert vrijdag 26 februari 2021 Stemmen en corona: meestal Bob van Huët Rotterdam Het aftellen naar de Tweede Kamerverkie zingen op 17 maart is begonnen. Deze krant brengt tot die tijd een dagelijkse verkiezings pagina. Hierop bieden we u een mix van inter views met lijsttrekkers, inzichtgevende artike len over verkiezings thema's en actuele campagneverhalen. - Fernanda Buril, Ifes - Staffan Darnolf, Ifes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12