- II TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN DOOR HET LANDVAN DE LIJSTTREKKERS EUWS 11 Thierry Baudet voelt geen grote liefde voor het statige Bosch en Vaart in Haarlem waar hij opgroeide. De huidige inwoners daarentegen, veel jonge gezinnen, voelen zich er bevoorrecht. Thierry Baudet heeft er geen goede herinnerin gen aan, aan zijn leven als tiener tussen twee verschillende woningen. Hij pendelde tussen die van zijn moeder en vader, nadat zijn ouders van elkaar scheidden toen hij 8 jaar was en op de Montessorischool zat. In beide huizen had hij net als zijn zus zijn eigen kamer, maar geen daarvan werd door dat heen en weer pendelen, als piepjonge forens van een echtscheiding, écht zijn eigen ka mer. Het markeerde, net als zijn 'doodsaaie' tijd op het Stedelijk Gym nasium, zijn jeugd en zelfs zijn we reldbeeld, zo heeft hij regelmatig in interviews laten weten. Het was op een leeftijd waarop de huidige lijsttrekker van Forum voor Democratie misschien ook geen oog had voor de voor hem zo vertrouwde omgeving, de aangename wandeling of fietstocht tussen de twee wonin gen. Zijn ouders wonen er nog steeds, in twee aangrenzende buur ten ten zuiden van het centrum van Haarlem. Zijn moeder, orthope dagoog Beatrijs, in een hoek huis in Bosch en Vaart, zijn vader, musicus en pianodo cent Marcel, naast een vroe ger weeshuis in de Konin- ginnebuurt. Precies één ki lometer van elkaar. Thierry Baudet vond het, zo als uit een vroeger interview opgete kend in de biografie Mijn meningen zijnfeiten, een 'glazen Madurodam- wereldje in een mooie buurt op een eliteschooltje waar je gewoon heel weinig meekrijgt van wat er allemaal aan de hand is'. Een wereld - die van het statige en dure Bosch en Vaart - waar traditiegetrouw heel veel jonge gezinnen wonen, veel van hen uit Amsterdam gekomen, op zoek naar ruimte, veiligheid en natuur voor de kinderen. De helft van de bewoners is jonger dan 45 jaar. Ook heeft een émiïL r] sEa eÉb cffia vrij hoog aantal (15 procent) een wes terse migratieachtergrond, vaak ex pats die in Nederland voor een bui tenlands bedrijf of organisatie wer ken. ,,Ik besef dat we een bevoorrechte buurt zijn, vanwege de wijk zelf én de omgeving. We hebben de Haar lemmer Hout als voortuin en de dui nen als achtertuin'', zegt Frederike van Urk, lid van de wijkraad van Bosch en Vaart. ,,En eerlijk gezegd weet ik niet hoe je als kind hier met heel ge lukkig zou kunnen zijn.'' De wandeling tussen de 'huizen-Baudet' is gevari eerd. Die kan langs het wa ter gaan, de Leidsevaart, maar interessanter is door de wijk zelf, langs grote woningen, herenhuizen van drie verdiepingen, soms in een opvallende bouwstijl, allemaal begin vorige eeuw ge bouwd; vanaf 1901 werd van deze chique buitenplaats een woonwijk gemaakt. ,,Er werden verschillende architecten ingeschakeld om de wo ningen te ontwerpen, zodat er afwis seling ontstond'', weet Van Urk. De architectuur van de Amsterdamse School is er vertegenwoordigd, maar ook de art nouveau, en soms lijk je zelfs door een Engelse straat of een Alpendorp te lopen. Op dit moment staat er weinig te koop. In de Bos en Vaartstraat wordt voor zo'n typische tussenwoning van 200 vierkante meter 1.275.000 euro gevraagd. Over het nabije Oranje plein lopen Annemarie, Thomas en hun dochtertje Eefje; ze zijn net twee maanden geleden in de wijk neerge- streken, zoals velen vanuit Amster dam. ,,Nee, het is niet goedkoper dan Amsterdam, maar je hebt hier voor het geld wel meer ruimte. En die na tuur dichtbij.'' Annemarie komt net terug van hardlopen; binnen vijf mi nuten rent ze door de duinen. ,,En het leuke is dat dit net een dorp in een stad is.'' Een 'dorp' waar Thierry Baudet, die na het gymnasium naar Amster dam vertrok om daar te studeren, niet bepaald een populaire prediker voor een parochie is die duidelijk an ders denkt en stemt. De wijkraad van de Koninginnebuurt haast zich te zeggen dat hij niet dMr is opgegroeid maar in Bosch en Vaart. Bij de verkie zingen van 2019 voor Provinciale Sta ten haalde Baudets FvD hier niet de massa stemmen als in grote delen van Nederland. Haarlem is een stevig W Bij zijn vader en zijn moeder had Thierry een kamer. Ze werden nooit echt van hem bastion van GroenLinks, dat de grootste fractie is in de gemeente raad, al strijden in deze twee buurten in het zuiden de VVD en D66 mee om de zege; FvD daarentegen was in beide stemlokalen pas de vijfde par tij. Vorige week kwam Baudet op campagne naar 'zijn' Haarlem, al ont krachtte hijzelf dat woord, 'zijn', di rect na afloop tegenover het Haarlems Dagblad en benadrukte hij nog eens zijn gebrek aan liefdevolle herinne ringen aan de stad. ,,Het voelt niet anders dan dat ik in Apeldoorn of Zoetermeer sta.'' Nou stond hij in de vrieskou ook niet in 'zijn' knusse wijk, maar op de winderige parkeerplaats van een sporthal, aan de andere kant van de stad. Zijn moeder, in 2017 al eens campagnecoördinator voor FvD in Haarlem, was wel naar hem komen luisteren, om daarna ongetwijfeld weer de warmte op te zoeken van de wijk waar zij en haar toenmalige man na hun studie in Groningen terecht waren gekomen om er twee kinderen op te voeden. vrijdag 26 februari 2021 GO In de aanloop naar de verkiezingen op 17 maart reist Edwin Winkels naar de geboorte grond van lijsttrekkers. Waar komen ze vandaan? Hoe groeiden ze op? Een zoektocht naar de wortels van 14 politieke kopstukken. Vandaag: Thierry Baudet van Forum voor Democratie, opgegroeid in Haarlem. Geen liefdevolle herinneringen aan het opgroeien in elitebuurt Annemarie en Tho mas lopen met hun dochter Eefje over het Oranjeplein in Bosch en Vaart, de buurt waar Thierry Baudet opgroeide. 1 1 M De Koningin- nebuurt, dicht bij het huis van de vader van FvD-lijsttrek- ker Thierry Baudet. FOTO'S EDWIN WINKELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11