Anonieme critici spuwen gal over voorzitter Kamer D66'er vrijgepleit van seksuele intimidatie 8 Campagne voeren in tijden van corona gaat anders dan normaal. Nu flyeren nauwelijks kan, moeten de harten via televisie en internet veroverd worden. Daarbij smijten partijen met de euro's. dagentotde verkiezingen KAMERVERKIEZINGEN Tien anonieme bronnen spuwen op de site van RTL Nieuws hun gal over 'manipulatief en 'leugenach tig optreden' rond de renovatie van het Binnenhof. Arib verzette zich fel tegen de verhuizing van de Tweede Kamer. De bronnen spreken de hoop uit dat zij niet wordt herkozen als voorzitter van de Tweede Kamer. Arib neemt het RTL Nieuws in een reactie kwalijk dat het anonieme critici een podium geeft. Volgens haar bevat het artikel onwaarhe den en wemelt het van feitelijke, inhoudelijke en procedurele on juistheden. ,,De onderbouwing blijft steken bij anonieme quotes", aldus de PvdA-politica. Arib treft hetzelfde lot als haar voorganger Anouchka van Mil tenburg (VVD), op wier functio neren veel kritiek was. Een reeks fractievoorzitters beklaagde zich destijds anoniem over Van Mil tenburg in de Volkskrant, maar de rel die daardoor ontstond, over leefde ze. Haar kop rolde later en Arib volgde haar op. In 2017 werd ze herkozen en ze hoopt na 17 maart door te kunnen gaan. Veel Kamerleden vinden de anonieme uithalen onder de gor del. ,,Ik vind haar persoonlijk een topwijf', zegt SP-Kamerlid San dra Beckerman. Presidiumlid Vera Bergkamp (D66): „Gesprekken over funtioneren voer ik recht streeks in het presidium.'' Een Ka merlid uit de coalitie zegt: ,,Bizar, moet Arib zo kapot worden ge maakt? Als de agenda is dat er ie mand anders op haar stoel moet, kun je haar toch wegstemmen?'' VVD-fractievoorzitter Klaas Dijk- hoff: ,,Ik heb ook weleens kritiek, maar dat zeg ik haar direct. Het vertegenwoordigen van de Kamer naar buiten toe, dat aspect be heerst zij uitstekend. Maar of je nou de journalist van dat stuk moet aanpakken...'' Toch is er ook een andere kant. Oud-voorzitter van de Onderne mingsraad van de Tweede Kamer Irma Tigchelaar twitterde giste ren: 'Uit persoonlijke ervaring kan ik niet anders dan het geschetste beeld bevestigen. Beeld dat het niet-wetende publiek heeft, klopt voor geen meter.' Feit is dat Arib in de zomer van 2019 zich volgens betrokkenen zorgen begon te maken over de rol van het Rijksvastgoedbedrijf (RVB) en de dominante rol die de ^Khadija Arib verzette zich tegen de verhuizing van de Tweede Kamer architecten speelden zonder seri eus in gesprek te gaan met de ge bruikers van Kamergebouw. De informatievoorziening van het RVB aan de Kamer zou slecht zijn. Arib trok meermaals aan de bel. Achter de schermen botste ze met staatssecretaris Raymond Knops. Arib vreesde dat de Kamer in een traj ect werd getrokken dat te duur zou uitvallen en waarvoor geen verantwoording werd afgelegd. ,,Denk je echt dat ze bij de renova tie is gaan dwarsliggen om te wor den herkozen?'' vraagt een Ka merlid zich af. ,,Als dat haar drive was, had ze haar mond moeten houden.'' Opmerkelijk is wel dat VVD- Kamerlid Ockje Tellegen en Berg kamp van D66 sinds een jaar Arib niet meer vervangen. Volgens de critici vanwege hun verzet tegen de lijn van Arib niet te verhuizen. Afgelopen december werd een anoniem bericht naar media ge stuurd, waarin stond dat een pro minente D66'er een vrouwelijke medewerker van het partijkan toor zou hebben vastgehouden op haar kamer. Een klacht die was in gediend over seksuele intimidatie, zou zijn afgewimpeld. Daarvoor is geen bewijs gevon den, schrijven onderzoekers van het onafhankelijke onderzoeks bureau Bing nu in een rapport. De afzender van het anonieme be richt heeft zich niet gemeld, on- danks een oproep van partijleider Sigrid Kaag. Wel zijn in het verleden 'ge sprekken met de politie' geweest, óók met de beschuldigde partij- prominent die tot een paar jaar ge leden hoofd van de commissie was die kandidaten zocht voor de D66-kieslijsten. Er volgde geen aangifte. De onderzoekers zijn kritisch over de cultuur binnen D66. Ne gen D66'ers hebben zich gemeld met verhalen over misstanden en machtsmisbruik. Zij ontvingen onder meer ongewenste appbe- richtjes van oudere partijgenoten. Kaag laat weten dat 'iedere mel ding van ongewenst gedrag ofvan ongepaste of denigrerende op merkingen richting vrouwen of mannen er één te veel is'. e VVD tikte het zonder aarzelen af. 1.207.214 euro kostten de campagnes in 2019, toen voor de Provinciale Statenverkiezingen en die voor het Europees parlement. Let wel, in die uitgaven zaten nog niet eens de kosten die de partij maakte voor 'media' (163.698 euro) en de 297.465 euro voor de 'permanente campagne', die meerdere partijen voeren om niet alleen bij verkiezingen in het oog te springen. Campagne voeren is voor lande lijke politieke partijen kortom big business, daarin wijkt de huidige donderdag 25 februari 2021 Tweede Kamervoorzitter Kha- dija Arib krijgt na een harde aanval van anonieme critici ook bijval van Kamerleden. Gis teren publiceerde RTL Nieuws een verhaal waarin Arib wordt weggezet als 'manipulatief'. Jan Hoedeman Den Haag DEN HAAG Een prominent D66-partijlid heeft zich niet schuldig gemaakt aan seksuele intimidatie. Wel hebben zich meerdere D66'ers gemeld die zich in het verleden onveilig hebben gevoeld. Oorlogskas nu vooral voor kopen van clicks en views Het aftellen naar de Tweede Kamerverkie zingen op 17 maart is begonnen. Deze krant brengt tot die tijd een dagelijkse verkiezings pagina. Hierop bieden we u een mix van inter views met lijsttrekkers, inzichtgevende artike len over verkiezings thema's en actuele campagneverhalen. Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8