4 CORONA PROTEST Het verzet van ondernemers tegen de lockdown wordt extremer. Sommigen zeggen gewoon open te gaan, bij wijze van protest en al is het voor korte duur. Hard ingrijpen dreigt. &*Wk. Rusdiik :,Mmw Klazienaveen Winkelier Harry van der Velde uit Klazienaveen is helemaal klaar met de politici in Den Haag. ,,Het lijkt wel of zij Russisch spreken en wij wat an ders. Ze begrijpen het gewoon niet'', zegt hij nadat premier Mark Rutte dinsdag tijdens de persconferentie weer met teleurstellend nieuws was gekomen voor de meeste winkeliers in Nederland. Van der Velde hoopte op een volle dige heropening van de winkelstra ten. In plaats daarvan mag hij nu vanaf 3 maart twee mensen tegelijkertijd in zijn kledingwinkel hebben. ,,Twee mensen'', herhaalt Van der Velde. ,,In een winkel van 600 vierkante meter. Hoe zien ze dat voor zich? Moet ik te gen een mevrouw die kleding past zeggen dat ze even moet opschieten, want de volgende klant staat op haar te wachten? Dat werkt zo toch niet?'' Absurd vindt Van der Velde de hui dige situatie, als hij ziet hoe mensen in supermarkten kriskras door elkaar heen lopen. Hoe je in drogisterijen soms over de hoofden kunt lopen. ,,En ik mag dan twee klanten ontvangen. Zo krijg ik de voorjaarscollectie die ik al voor 70 procent in huis heb, nooit verkocht. Maart is daarvoor een ont zettend belangrijke maand. Zeker nu we in de winter ook bijna niets heb ben kunnen verkopen.'' Niets aan de hand De ondernemer en voorzitter van de winkeliersvereniging kondigde vorige week al aan dat een aantal zelfstandige winkeliers in Klazienaveen op 2 maart gewoon hun deuren zouden gaan ope nen. Nu ze op 3 maart gedeeltelijk open mogen, blijft het protest bij één dag. ,,Maar we gaan dan laten zien hoe het ook mogelijk is veilig te winkelen. Met één klant per 20 vierkante meter winkelruimte is er nog steeds niets aan de hand. Met looproutes en straat- Moet ik tegen een mevrouw die kleding past zeggen dat ze moet opschieten, want de volgende klant staat te wachten? coaches is het echt veilig te houden. Daarna zullen we ons weer aan de re gels houden. Maar we hopen dat ze in Den Haag zien dat het ook anders kan.'' Voorzitter Jan Meerman van INre- tail snapt het gevoel van deze onder nemer helemaal. De brancheorganisa tie baalt ook van de twee mensen per etage. Voor grootwinkelbedrijven is dat helemaal niet rendabel. Ze stappen dan ook naar de rechter als er voor het eind van de week geen vooruitgang in komt. Marktkooplieden De onvrede groeit niet alleen bij win keliers. Zo kondigden marktkooplie den eerder op de dag al aan naar de rechter te stappen om een heropening af te dwingen. De horeca is het gebrek aan perspectief voor wanneer zaken weer open kunnen spuugzat en ging hen al voor. Uitbater Arjan Vosseberg van res taurant Boschzicht in Echten deed afgelopen zondag gewoon zijn terras open. Wel volgens de coronaregels zo als die vorig jaar zomer ook golden, dus 1,5 meter ruimte tussen de tafels en maximaal twee personen bij elkaar. Ook moesten de bezoekers zich laten registreren. ,,Ik krijg het mensen toch niet uitgelegd dat het wel veilig is om een drankje aan de overkant van de straat op te drinken, maar niet op het terras?'' Het kwam hem direct op een repri mande te staan van een motoragent. Dus Vosseberg laat het wel uit zijn hoofd om weer open te gaan. Dat le vert hem dan een boete op van 4000 euro. ,,Ik lig nu onder een vergroot glas.'' Maar op Schiermonnikoog gaat een aantal restaurants op 16 maart hoe dan ook open. Het is dan precies een jaar geleden dat Nederland op slot ging. De eigenaren van Hotel Graaf Bernstorff en Hotel Café Restaurant Duinzicht zijn de initiatiefnemers van het plan om de restaurants en terrassen te ope nen, met inachtneming van de 1,5 me termaatregel en het maximum van dertig mensen in binnenruimtes. ,,De onvrede en de frustratie bou wen zich op'', zegt Remko de Bruijne van Hotel Graaf Bernstorff. ,,We heb ben ons heel lang aan de maatregelen gehouden, maar de balans is inmid dels zoek en de overheid geeft nul per spectief. We willen een punt maken. We hopen dat dit kleine veenbrandje op Schiermonnikoog zich uitbreidt naar het vasteland en dat andere ho recazaken volgen.'' donderdag 25 februari 2021 GO Y Winkeliers in Klazienaveen willen de deuren van hun zaak toch openen, ondanks het verbod vanwege de coronacrisis. foto corné sparidaens OPEN om te laten zien hoe winkelen veilig kan Natasja de Groot Raymond Boere Harry van der Velde, winkelier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4