PI K^Sll T Documentaire over Pelé blijft hangen in heldenverering 15 In tranen om tijd van seks en criminaliteit ff l UJPH IIB, l i WK ?- YAB YUM lyn -- Daar kan alleen empa thie en oprechte inte resse van de persoon achter de camera aan ten grondslag liggen. Een goede documen taire overstijgt zijn eigen onderwerp, dat heeft Van 't Hek goed begrepen. andere mensen zagen het totaal niet zitten voor de camera te verschijnen. „Mannen hebben daar hun uiteinde lijke echtgenotes ontmoet en die hebben inmiddels kinderen. En zij weten niet hoe hun ouders ooit bij elkaar kwamen.'' Maar de voornaamste reden om met een grote boog om Van 't Hek heen te lopen, was het feit dat Yab Yum meer en meer werd bevolkt door ongure types als Sam Klepper, Klaas Bruinsma en John Mieremet. Er vonden ripdeals plaats, er werd gesnoven en personeel werd bedreigd. Portier Bert Bons moest het in 1996 met zijn leven bekopen. De rechtbank boog zich later nog over de nieuwe eigenaar Hennie Vit- tali, die het luxebordeel in 1999 kocht van Heuft. Pas in december vorig jaar werd juridisch beslecht dat die ver koop niet het rechtstreekse gevolg was van afpersing. Althans, het werd niet bewezen geacht. Met dergelijke griezelverhalen rondom het onderwerp van je film zit je als maker al snel in de rol van onderzoeksjournalist. En dat is pre cies wat Van 't Hek met wilde. ,,Ik be schouw mezelf niet als een journa list. Ik houd ook helemaal niet van doorvragen, of überhaupt iets force ren bij mensen. Ik wil ze gewoon vastleggen zoals ze zijn. Maar ik deed het uiteindelijk toch. Ik moest wel. Wie wat met Yab Yum doet, ontkomt niet aan de criminele aspecten van het verhaal. En er was dat interes sante gegeven dat de portier allang wist op welke datum hij zou worden doodgeschoten. Na twee jaar zoeken, trof ik Klaas Wilting (voormalig poli tiewoordvoerder, red.), die me ineens dat hele verhaal vertelde. Een bizar moment, ik had toen al zeker hon- derd mensen gesproken die hier niet over wilden praten.'' Zoals de ouders van de portier, die hopen dat de documentaire nieuwe aandacht geeft voor de nog altijd onopgeloste zaak. Eigenwaarde Wat de film niet haalde? Een hoop, al geeft Van 't Hek geen specifieke voor beelden. ,,Omdat het te maken heeft met de veiligheid van hen die ik sprak. En die van mij. Theo Heuft raadde mij sterk af deze film te maken. Hij schoof een artikel over een vermoorde journalist onder mijn neus. 'Dit kan er gebeuren. Het gaat hier om héél serieuze jongens!' Ik wil niet in detail treden, maar ik moet zeggen: die angst is gegrond. Mis schien dat ik er toch iets te diep ben ingedoken.'' Werd ze bedreigd? ,,Ik heb me niet altijd veilig gevoeld, laat ik het zo zeggen Het ging haar niet eens om de duis tere geschiedenis. ,,Ik ben vooral geïntrigeerd doordat de mensen van toen het beschouwen als de mooiste tijd in hun leven. Ondanks die crimi nele aspecten. Ze praten erover zoals sommigen over hun studententijd." Er zit ook veel leed achter en een gebrek aan liefde en eigenwaarde, vertelt bijvoorbeeld Iris. Het is niet voor niets dat de film besluit met de woorden van haar toenmalige collega Maureen. Je kunt een leuk leven heb ben met een man en kinderen voor wie je 's ochtends het brood smeert. 'Maar dat is niets voor mij'. ,,Dan ben je dus tegen het burgerlijke bestaan en kies je heel bewust voor de rebel lie. DSt fascineert me.'' Pelé Hij wilde eigenlijk niet meer. Na twee gewonnen wereldkampioen schappen en enkele pittige blessures leek Edson Arantes do Nascimento, oftewel Pelé, niet langer de topfitte balkunstenaar die hij ooit was. Onder druk van het volk en in mindere mate ook het toenmalig militaire regime van Brazilië, besloot hij tóch te gaan. Het werd de kroon op zijn werk. In een wervelend gemonteerde openingsakte zien we hoe de mythi sche sporter in 1970 zijn land voor een derde keer naar de wereldbeker laat grijpen. Als we vervolgens de legende op hoogbejaarde leeftijd met zijn loop rek een interviewruimte zien bin- nenschuifelen, levert dat vanzelf sprekend een brok in de keel op. Het is deze vanzelfsprekendheid die de Netflix-documentaire ook in de weg zit. Pelé groeide in armoede op. Dat hield hem naar eigen zeggen altijd nuchter, al laat hij tijdens het terug blikken op zijn carrière zo nu en dan een traantje van ontroering. En we leren hoe hij onbedoeld het voetbal agressiever maakte, omdat hij zijn tegenstanders op het veld tot waan zin dreef met zijn magnifieke spel. Veel interessanter wordt het niet. Eén geïnterviewde kraakt halver wege een kritische noot: Pelé was buiten het veld een 'nederige Oom Tom' die zijn status niet gebruikte om zich uit te spreken voor gelijke rech ten of om zich te verzetten tegen de dictatuur van zijn land. Het blijft ver der vooral een gloedvolle heldenver ering. Pelé kon briljant voetballen, in derdaad. donderdag 25 februari 2021 GO j 33^ jH cc6r t|eam inat|h.Qd|iü.sf| j*. l^^&böceme' European champions. tjlü-m: L» 40 - i&L y- DOCUMENTAIRE Regie: Anna Maria van 't Hek. De roemruchte Am sterdamse seksclub Yab Yum schreeuwde al jaren om een docu mentaire. Het is te dan ken aan het doorzet tingsvermogen en engelengeduld van maakster Anna Maria van 't Hek, die bij het benaderen van poten tiële gesprekspartners meestal een 'nee' te horen kreeg, dat zo'n film eindelijk het dag licht ziet. Had ze dan niet méér sappige details kunnen opdui ken of meer ophelde ring kunnen krijgen over de vele mysteries die nog rond het inmid dels gesloten bordeel zweven? Wat Van 't Hek niet krijgt aan antwoorden, compenseert ze geluk kig ruimschoots met wat elke goede docu mentaire behoort te doen: de kijker achter laten met verrassende overpeinzingen. Bijna alle gesproken oud medewerkers kijken met heimwee en soms met tranen in de ogen terug naar een plek waar klanten voor hun eigen plezier urenlang naakt aan een radiator werden vastgebonden, maar waar ze ook elk moment de loop van een pistool tegen de slapen konden voelen. Uiteraard is er ook pijn, maar de geïnter viewden blikken met een haast verliefd ge voel terug naar een periode vol seks, drugs en bikkelharde crimina liteit. -Gudo Tienhooven Beelden uit de documentaire Yab Yum. De filmposter. FOTO'S HALAL m Yab Yum is nu te zien op de streamingdiensten Piel en Vitamine Cineville. DOCUMENTAIRE Regie: Ben Nicholas en David Tryhorn. M Pelé in de documentaire over zijn loopbaan. foto netflix - Gudo Tienhooven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43