tf) Heimwee naar een louche 'Dat fascineert me' 'I i Magische eekhoorn kan vliegen en schrijft haiku's 14 Film van de week. Yab Yum is al bijna vijftien jaar dicht. Toch is graven in de geschiedenis van het vermaarde bordeel nog altijd linke soep, ondervond documentairemaker Anna Maria van 't Hek. Vk Nu on demand Map of Tiny Perfect Things Bajocero All the Pretty Little Horses FILMNIEUWS Warringa in film over Swingers Anne+ook naar het witte doek werelds bekend ste sekshuis in Amsterdam zorgde al kort na de oprichting door Theo Heuft in de jaren 80 voor de wildste verhalen. Complete voetbalelftallen, internationaal bekende artiesten en bikkelharde onderwereldfiguren zochten er stout vertier. Er zitten vast wat broodje- aapverhalen tussen, maar 90 procent van die anekdotes is waarschijnlijk nog waar ook. De drempel om bij het 17de-eeuwse grachtenpand aan het Singel naar binnen te komen lag hoog, vanwege de stevige prijzen. Het bordeel, dat in 2007 van de rechter de deuren moest sluiten van wege het vermoeden van criminele activiteiten, gaf (en geeft nog steeds) aanleiding tot heel wat grappen. Ca baretier Youp van 't Hek, de vader van de maker van de documentaire, vertelde in zijn theatervoorstelling Licht dat hij jarenlang recht tegenover Yab Yum woonde en de club eens in een beschonken toestand en verkleed als Sinterklaas bezocht. ,,En hij ver telde mij altijd over die rij taxi's voor de deur en al die rijke mannen die er naar binnen gingen.'' Het idee om na onder meer een documentaire over kickbokser Badr Laat ik het zo zeggen: ik heb me niet altijd veilig gevoeld Flora Ulysses ,,Een echte cynicus heeft geen hoop, maar observeert'', aldus de 10-jarige hoofdpersoon die wegdroomt bij stripboeken over superhelden. Maar het meisje Flora verandert langzaam van levensfilosofie wanneer ze een eekhoorn redt die over unieke krach ten blijkt te beschikken. Het beest (ze noemt hem Ulysses) kan niet al leen vliegen, achter de typemachine schudt hij zo nu en dan een fatsoen lijke haiku uit zijn pels. In films met een dergelijk uit gangspunt zijn personages soms driekwart van de plot bezig anderen van het wonder te overtuigen. Ver frissend: Flora's vader is meteen om en helpt vol enthousiasme zijn doch ter om de eekhoorn te beschermen. En zo zijn er meer maffe types die eerder lijken weggelopen uit een sit com als Friends dan uit een familie film. Net even meer dan de ver wachte hap suiker. Hooguit rijst soms het vermoeden dat Flora Ulysses mensen moet lokken naar al Hari iets te gaan doen met Yab Yum, ontstond in 2016 tijdens een bezoek aan het pand (toen een museum, inmiddels gesloten) met haar groot moeder. ,,Zij werd 85 en het leek me grappig haar als verjaardagscadeau mee te nemen naar een plek die ze totaal niet verwachte'', lacht Anna Maria van 't Hek (32). ,,Met je oma naar een bordeel, leuk toch?'' Spookhuis Ze kregen er een rondleiding van oud-medewerker Mitch, die uitein delijk een belangrijke rol in haar documentaire zou gaan spelen. ,,Hij liep er trots rond, alsof het pas de dag daarvoor was gesloten. Het enige wat wij zagen, was een soort spookhuis. De lampen deden het niet, het rook er naar de riolering en overal waren paspoppen in avondjurken neergezet. Hier zit een film in, dacht ik. Mitch gaf me direct zijn telefoonnummer en ik zat vervolgens elke zaterdag in dat stinkende museum.'' Het kostte Van 't Hek drie jaar om Yab Yum te maken. ,,En dan is-ie ein delijk af, en dan gaan de theaters dicht vanwege corona. Mijn film in de bioscoop, daar droomde ik van. Ik was wel even verdrietig, ja.'' Maar die jaren leverden wel boeiende gesprek ken met kleurrijke mensen op, die nu zijn vastgelegd voor de eeuwigheid. Daar moest ze hard voor aan de bak. Veel oud-medewerkers, bekenden en die andere superheldenfilms van bij voorbeeld Marvel, die ook als click- bait op Disney+ staan, maar dat is vast te cynisch gedacht. Omdat de bioscopen voorlopig gesloten zijn, bestaan de filmtips uit titels die op een ondemandplatform te zien zijn. Een greep uit het aan bod. DRAMA Amazon Prime Video In deze 'Groundhog Day voor tieners' zitten Mark en Margaret vast in een tijd lus: ze beleven keer op keer de zelfde dag. Het concept biedt ruimte voor humor en filosofische bespiege lingen over bijvoorbeeld genieten van 'perfecte kleine dingen'. Charmante hoofdrolspelers, de film is wat braaf. MISDAAD Netflix Gevolgd worden een zestal gevange nen en twee bewakers die overge plaatst worden. Midden in de nacht onder ijskoude temperaturen en op spekgladde wegen. De gepantserde wagen wordt onder vuur genomen. Het geweld is niet mals, en de kijker blijft lekker lang in het ongewisse. DRAMA Picl Tegen de achtergrond van de econo mische crisis in Griekenland gaat een stel gebukt onder het verlies van sta tus, carrières en een comfortabel leven. Ondanks het intrigerende ver haal en degelijk acteerwerk, doet de misère toch te afstandelijk aan. Het succes van de serie Anne+ lijkt niet te stui ten. Na een webserie voor de publieke om roep, honderd duizenden kij kers op You- Tube en interna tionale lof, is er nu ook een speelfilm op komst. Anne+ vertelt over een studente (ac trice Hanna van Vliet) die terug denkt aan alle liefdes tijdens haar studietijd. E donderdag 25 februari 2021 GO bordeel Gudo Tienhooven Anna Maria van 't Hek, documentairemaker FAMILIEFILM Regie: Lena Khan. Hoofdrollen: Matilda Lawler, Alyson Hannigan en Kate Micucci. De cynische Flora had nooit dur ven dromen dat haar eekhoorn een superheld zou zijn. foto disney+ - Gudo Tienhooven Ilse Warringa, Loek Peters en Tina de Bruin spelen hoofdrol len in Niks Vreemds Aan. De film, waarin twee stellen het erotische avon tuur van swin gen aangaan, is (onder voorbe houd) vanaf 22 april in de bios te zien. De film is gebaseerd op de Letse film Swingers van Andrejs Ekis. Hij doet ook de Ne derlandse regie. Beluister op de site van deze krant de podcast Movie- Insiders waarin film redacteur Gudo Tien hooven en medecinefiel John de Jong hun licht laten schijnen over de nieuw ste titels, de beroemdste klassiekers en het laatste filmnieuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42