II Lenteweer lokt Nederland naar te volle parken NIEUWS 3 Tv-maker Albert Klein Haneveld ontdekte 'normale' Frank ,,Ik heb zo'n 150 categorieën mee genomen in de zoektocht. Cruci aal was de leeftijd: tussen 30 en 50 jaar. Op afkomst en geslacht heb ik niet gelet. Rook je? Heb je een gezin? Een AH-bonuskaart? Kijk je porno? Hoe vaak kom je in de Ikea? Je raadt het al: als Nederlan der val je al gauw af om dé gemid delde te worden. Het is pure wis kunde.'' „Jazeker. Vooral belangrijk in een land als het onze, waar Mark Rutte altijd benadrukt dat we in een ontzettend gaaf land leven, zolang we maar 'normaal' doen. Dat doet Frank. We weten wel wie de koning is, terwijl hij in Sl- les de uitzondering is op de 'nor male' Nederlander. Het is juist veel interessanter om de gemene deler te leren kennen. Frank dus. De spiegel en een voorbeeld voor ons allemaal. We hebben er ein delijk een gezicht bij. Een kant- en-klaarpakket gemiddelde Ne derlander. Lekker makkelijk. Ook daar houden Nederlanders trou wens van, ben ik tijdens mijn zoektocht achter gekomen.'' GEMIDDELDE NEDERLANDER Het zal je maar overkomen: in alles gemiddeld zijn. Frank Jansen uit Wijchen doet gewoon wat hij iedere dag doet. Een wiskundig model bestempelde hem tot 'volstrekt gemiddeld'. kreeg het vage begrip eindelijk een ge zicht. Achter de knalblauwe deur komt de goedlachse Frank Jansen tevoor schijn: 35 jaar, 1,86 meter lang, 94 kilo, donker haar en jawel: een spijkerbroek. Die bleek ook al typisch voor dé gemid delde Nederlander. Jansen: ,,Nee, ik hoef niet overal de beste in te zijn. Ik pas inderdaad in heel veel gemiddelden.'' De gemiddelde Nederlander heeft bijvoorbeeld niet veel wijnkennis. Maar Sls hij een wijntje koopt, kost de fles maximaal 3,44 euro. Jansen: ,,Ik drink liever een biertje. Als ik voor het wijn rek sta, dan zou ik zeker niet de duurste kopen. Ik heb er ook niet veel verstand Als ik voor het wijnrek sta, dan zou ik zeker niet de duurste kopen. Ik drink liever een biertje van. Ik weet dat ik een zwaardere wijn lekkerder vind en dan houdt het voor mij qua wijnkennis op.'' Vleeseter zijn typeert de gemiddelde Nederlander. Dus ook Frank. ,,Vooral op de barbecue. Daarvoor bestellen we altij d hetzelfde vlees. Van een lekkere varkens saté worden we vrolijk. En natuurlijk van eten halen bij de Chinees.'' Het onderwerp seks ligt gevoelig. Ge middeld hebben Nederlanders drie keer per maand seks. Frank wil er niets over zeggen. ,,Ik geef hetzelfde antwoord als ik aan tv-maker Albert gaf: dat gaat je niks aan.'' Jansen is opgegroeid in Wijchen en heeft het dorp nooit verlaten. Als kind was hij beter in bèta- dan in alfavakken en daarom was het een logische keuze om uit te groeien tot application engi neer. Op zijn fietsje rijdt hij elke dag naar zijn werk op het industrieterrein in Wijchen. Wijchen Hij woont in een rijtjeshuis. Zou nooit meedoen aan een avontuurlijk programma als Ik Vertrek. Op een verjaardag maak je hem blij met een 'gewoon' biertje. Als scholier was hij al van de zesjescultuur. Zijn motto? 'Doe maar normaal, dan doe je al gek ge noeg.' Dit is Frank Jansen: dé gemid delde Nederlander. ,,Mijn achternaam zegt al genoeg. Veelvoorkomend en daardoor dus anoniem.'' Maar anoniem is de 35-jarige Frank Jansen niet meer. Hij is uitverkoren tot gemiddelde Nederlander omdat hij juist ook op veel andere gebieden ge middeld scoort. Bij de zoektocht naar de gemiddelde Nederlander is vooral naar gedrag en gemeenschappelijke kenmerken gekeken - gebaseerd op data van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) - en niet zozeer naar uiterlijke kenmerken. Hoe je het ook wendt of keert, hij is er trots op: ,,Ik geef mijn leven een 7,8. Ik leid een leuk leven. Ik ben getrouwd, we hebben een dochtertje van bijna anderhalf en ik heb fijne vrienden en familie om mij heen. Ik mag niet klagen.'' Spijkerbroek WSSr woont de gemiddelde Nederlan der? Dat vroeg tv-maker Albert Klein Haneveld zich af, wetende dat de ge middelde Nederlander zo'n drie keer per jaar de Ikea bezoekt en een zilver kleurige tweedehandsauto rijdt. Luk raak auto's achtervolgen bleek niet de meest effectieve methode. Maar daar was data-analist Ed Kassens. Hij gaf Klein Haneveld het verlossende woord: ,,Je moet naar Hof van Hagevoort in Wijchen. DSt is de meest gemiddelde straat van Nederland.'' Daar trof hij hem dan: dé gemiddelde Nederlander. Na drie jaar onderzoek In het Vondelpark in Amsterdam stonden naar schatting zo'n drie duizend mensen dicht bij elkaar en zonder mondkapjes op. Uit 'boom boxen' klonk muziek, vanuit bak fietsen werd lachgas verkocht. De gemeente Amsterdam riep bezoe kers aan het eind van de middag op om te vertrekken. 'Verlaat het Von delpark! Het is daar te druk en op sommige plekken staan mensen te dicht op elkaar'. Burgemeester Femke Halsema is niet te spreken over de grote drukte in het park. ,,Dit is opnieuw een massale overtreding van de corona maatregelen. De aanwezigen tonen geen enkel respect voor iedereen in de stad die zijn best doet om meer besmettingen te voorkomen'', al dus Halsema. Ze denkt erover om een 'afkoelperiode' voor het Von delpark in te lassen. ,,Het park is geen festivalterrein.'' Afgelopen zondagavond moest de politie optreden bij een spon taan 'feest' in het Vondelpark. Daar hadden zich honderden mensen verzameld van wie een deel eerder op de dag op het - ontruimde - Mu seumplein had gedemonstreerd te- gen de coronamaatregelen. In Tilburg werd gistermiddag het Spoorpark ontruimd en gesloten. De aanwezigen werden naar huis gestuurd. Ook hier was het veel te druk. De bezoekers kregen om streeks 16.00 uur van boa's en de politie te horen dat zij het park moesten verlaten. Dat ging volgens een zegsman zonder problemen, al ontstonden er wel grote opstoppin gen bij de poort en aan de weg. Aan het eind van de middag veegde de politie in Nijmegen ook het Kronenburgerpark schoon. Het was er veel te druk, waardoor het voor bezoekers steeds lastiger werd om genoeg afstand te houden. Het Kronenburgerpark is de afgelopen weken al vaker ontruimd. Twee we ken geleden, toen er nog volop sneeuw lag, gebeurde hetzelfde. Die dag verzamelden steeds meer mensen zich in het park om te sleeën, skiën of op andere wijze van de heuvels te glijden. ,,Gemiddeld zijn schuurt. Ergens wil je diegene helemaal niet zijn, want dan ben je saai. Een grijze muis. Maar vergis je niet: de ge middelde Nederlander heeft zijn zaakjes goed voor el kaar." donderdag 25 februari 2021 Drie jaar lang zocht televisie maker Albert Klein Haneveld naar de gemiddelde Nederlan der. Frank Jansen bleek de speld in de hooiberg van 17 mil joen mensen. Hoe ging u te werk? Is het belangrijk? Zesjescultuur, spijkerbroek en een biertje Eva de Waal Het mooie weer en de extreem zachte temperaturen hebben gistermiddag in een aantal ste den een grote toeloop op de parken veroorzaakt. De politie moest regelmatig ingrijpen omdat het te druk was. Caspar Naber Amsterdam Grote drukte in het Vondel park. Burgemeester Halsema van Amsterdam pleit voor een afkoelperiode voor het park. FOTO JORIS VAN GENNIP Zou u zelf Frank willen zijn? Op zoek naar de gemiddelde Neder lander, zaterdag om 20.20 uur bij de NTR op NPO 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3