II 10 ZEELAND MINIMALISTISCH BESTAAN NU IN EEN CARAVAN, STRAKS IN EEN TINY HOUSE In een hang naar financiële vrijheid en een minimalistisch bestaan schreven Niels Poppe (31) en Janne Sophie van den Hamer (24) zich in voor een nieuw tiny house project in Sint Laurens. Tot hun kleine huisje er staat, leven ze samen in een caravan van tien vierkante meter. ,,We hebben niet veel nodig." Veere Wie de caravan van Niels en Janne binnenloopt, ziet links de deur naar de badkamer. Die dient als opslagplaats voor onder meer een gitaar en de winterjas sen. Zet je één stap naar rechts, kom je bij de wc met een wasbak. ,,Dan moet je achteruit terug", lacht Janne Sophie. ,,En dan kijk je op ons bed." Een lattenbodem met een matras van 1,40 breed bo venop de zithoek. Daar tegenover het aanrecht, versierd met cactus sen en planten. In de bovenkastjes ligt hun kleding. ,,We gebruiken het keukentje wel om ontbijt klaar te maken, maar vanwege de stank niet om uitgebreid te koken." ,,Alles wat we nodig hebben, zit erin", zegt Janne over hun huisje op wielen. ,,En we worden steeds creatiever. Zo hadden we buiten een hele keuken gebouwd: een voortent met een gasstelletje, ta feltje en een soort van aanrecht. Dat was best gezellig. Totdat storm Bella eind december kwam, de hele boel wegblies en we mid denin de nacht alles bij elkaar moesten rapen." Ze regelden de zelfde dag nog een nieuwe voor tent, maar verhuisden hun geïm proviseerde leefkeuken enkele we ken geleden naar het toiletge bouw, omdat het kwik plots onder nul zakte en hun caravan werd be dekt met een dikke laag sneeuw. Mini Uusjes Hoe het ooit allemaal zo ver is ge komen? Niels lacht. ,,Toen ik ging studeren, verhuisden mijn ouders naar een kleiner huis op een oude camping (De Oude Scheepslan taarn, red.) in Veere. Omdat mijn slaapkamer verdween, zetten ze een caravan neer, zodat ik een plek voor mezelf had als ik in het week end thuis zou komen", vertelt hij. Na zijn studie wilde Niels de stad uit. Kleiner wonen, minimalis tisch leven, terug naar de rust en de ruimte in Zeeland. Maar grote tiny house projecten waren er in de regio nog niet. Dus vroeg hij zijn ouders of hij in de caravan mocht wonen, terwijl hij wachtte op de realisatie van het project Mini Uusjes in Sint Laurens, waar- Ik wil niet leven om te werken, maar werken om te leven voor hij zich had ingeschreven. ,,En dat was geen probleem." Inmiddels is het drie jaar later. Soms vraagt zijn moeder zich wel eens hardop af of Niels en Janne er niet beter aan zouden doen om een appartement te huren. ,,Daar denken wij ook wel eens over na, maar ik vind het zonde van het geld. Dat kost zo 600 euro in de maand. Ik hecht veel waarde aan de financiële vrijheid die ik nu heb", legt Niels uit. ,,Tijdens mijn studie woonde ik in Utrecht en liep ik stage in Amsterdam. 's Och tends vroeg vertrok ik met de trein naar kantoor om een dag te wer ken. Dan ging ik terug naar huis, eten, een serie kijken en slapen. En de volgende dag zag er weer pre cies hetzelfde uit. Ik besefte: hier word ik niet gelukkig van. Ik wil niet leven om te werken, maar werken om te leven." Niels beloofde zichzelf om zijn leven anders in te gaan richten. Niet alleen besloot hij 'tiny' te gaan wonen om de sleur te door breken en woonlasten laag te hou den. Hij veranderde ook zijn loop baan. ,,Ik deed niet wat in de lijn der verwachtingen lag na het be halen van mijn hbo-papiertje Hu- man Resource Management, maar ging aan de slag als strandwacht. Zo hoefde ik alleen in de zomers te werken en kon ik 's winters op reis." Ook begon de Zeeuw te on dernemen: hij startte een klusbe drijf en werkte als freelancer gra fisch ontwerp. ,,Ik doe alleen nog de dingen die ik leuk vind en pro beer in zo min mogelijk uren ge noeg te verdienen om van te kun nen leven." Zijn vriendin Janne gaat daarin iets minder ver. ,,Ik heb enginee ring gestudeerd en kan mijn ei heel goed kwijt in het bedrijfsle- ven. Het ontwikkelen, innoveren en verbeteren van constructies is mijn passie. Ik heb een baan waar ik heel blij mee ben. Wel werk ik bewust maar vier dagen per week. Zodat ik nog één dag heb waarop ik wat meer dingen voor mezelf kan doen", legt ze uit. ,,Zo probe ren we allebei onze weg te vinden in de maatschappelijke druk die we in Nederland ervaren." Het is nu een jaar geleden dat ze bij Niels introk. Dat hij in een ca ravan woonde, was voor haar geen enkel probleem. ,,Toen hij dat zei, dacht ik: oké, laat maar eens zien. Vroeger ging ik met mijn ouders ook altijd in de camper op vakan tie, dus ik was wel wat gewend", zegt ze. En inderdaad: Janne paste zich gemakkelijk aan. Koken op een gasstel geeft haar naar eigen zeggen het vakantiegevoel en als het koud is trekt ze een extra trui aan. Eigenlijk is er niets wat ze mist. ,,Alleen het legen van de wc vind ik echt een nadeel", geeft ze toe. ,,Dus dat doe ik", reageert Niels lachend. Verhuizen Hoewel de twee prima lijken te gedijen bij het permanent kampe ren, kijken ze er ook enorm naar uit om te verhuizen naar hun ei gen tiny house. Dat komt te staan op een lap grond van 4000 vier- donderdag 25 februari 2021 'Wij zijn twee normale mensen c Elodie Kint - Niels Poppe Niels Poppe en Janne Sophie van den Hamer voor hun cara van met de maquette van hun huisje. FOTO'S LEX DE MEESTER Niels Poppe leegt de wc. Eten in het toiletgebouw van de camping.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38