'Hf Biggekerke schrikt van hotelplannen fragfeg 7 NAAMBORDJES OORLOGSSLACHTOFFERS f v >r± r ?r~ Yvan René Ruppe was 22 toen hij op 2 november 1944 in Vlissingen sneuvelde. Om de herinnering aan de Fransman levend te houden, hebben Colin Bal en zijn dochter Isabella een bordje met zijn naam erop bij de Oranjemolen in Vlissingen gelegd. ,,Zo gaan we dat doen met veel meer oorlogsslachtoffers." Colin Bal liep onlangs met zijn 11- jarige dochter langs de Oranjemo len en Uncle Beach in Vlissingen. Op het oorlogsmonument zag Isa bella de term 'missing'. ,,Ze vroeg me: wat betekent dat? Toen ik dat uitlegde, kwamen we samen op het idee om iets te doen voor de oorlogsslachtoffers. Want voor veel mensen zijn de namen op het oorlogsmonument onbekenden, maar achter die namen gaan veel verhalen schuil." De Middelburger heeft een grote fascinatie voor de Tweede Wereld oorlog. Vorig jaar nam hij het ini tiatief om een vervallen herden- kingskruis voor oorlogsslachtof fers in de duinen bij Valkenisse te vervangen door een nieuw. Daar voor heeft hij inmiddels de hulp van de gemeente Veere, mbo-op- leiding Scalda en vrijwilligers ge kregen. Onbekende helden En nu heeft Bal dus een nieuw ini tiatief. ,,Het idee is gebaseerd op Kei-tof, waarbij mensen gevonden stenen thuis beschilderen en weer V - I S*" 1.? fï» Xj h 1 - 5 J v 1» üH i verstoppen, zodat anderen ze kun nen vinden. Wij schilderen op stukjes wrakhout de naam van een oorlogsslachtoffer en de vlag van het land waar hij of zij vandaan kwam. Dat plankje leggen we dichtbij de plek waar diegene is gestorven. Wie het plankje vindt, kan het meenemen en thuis meer opzoeken over hem. Zo geven we spelenderwijs aandacht aan die onbekende helden." Inmiddels hebben Colin en Isa bella al vijf naambordjes verstopt op Walcheren. Drie in Vlissingen, één in West-Souburg en één in Middelburg. Binnenkort gaan ze er een aantal op plekken langs de Walcherse kust leggen, kondigt hij aan. Maar eerst legden ze er giste- Van rommel tot onderwijs, dat is het idee. En zo krijgt het slachtoffer de aandacht die hij/zij verdient ren nog eentje bij Uncle Beach on der de Oranjemolen ter ere van René Ruppe. ,,We hebben zijn naam op het plankje geschilderd, de Franse vlag en er een schelp op geplakt. Die schelp hebben we gevonden op één van de invasiestranden in Normandië. In Frankrijk dus, waar hij vandaan komt. Zo is de cirkel mooi rond", zegt Bal. Schoorsteenmantel Het is een bewuste keuze niet te veel informatie op het bordje te zetten. Zo wil hij vinders stimule ren het bordje mee naar huis te nemen en daar meer op te zoeken over de man of vrouw die bij de naam hoort. ,,Ze kunnen het bordje terugleggen, maar wat mij betreft, mogen ze het ook houden en op de schoorsteenmantel zet ten." Het idee is wel dat de vinder er een verhaaltje over schrijft op de Facebookgroep die Bal hiervoor heeft gemaakt: Search to remem ber group. Daarop wil hij de ver halen verzamelen over de oorlogs slachtoffers. En hij hoopt ook dat meer mensen op gevonden stukjes drijfhout namen gaan schilderen en de bordjes gaan verspreiden. Van rommel tot onderwijs, dat is het idee. En zo krijgt het slachtof fer de aandacht die hij/zij verdient en leren wij er allemaal van." En wat Yvan René Ruppe be treft? Hij werd geboren op 29 no vember 1921 in Bordeaux en sneu velde op 2 november 1944 in Vlis- singen. Hij was kwartiermaker tweede klas van de Franse mari niers. Ruppe ligt begraven op het Franse ereveld op de begraafplaats in Kapelle. Hij wil nog geen echt oordeel geven over het hotelplan want hij wil eerst horen wat de inwoners er pre cies van vinden. Op de Facebook- pagina van de Dorpsraad druppelen intussen de eerste reacties binnen. De Dorpsraad deelt op de eigen pa gina het plan voor het hotel en de reacties zijn over het algemeen ne gatief. Zo meldt Ankie dat tijdens een bijeenkomst met de gemeente Veere 'duidelijk afgesproken is dat Biggekerke groen en landelijk blijft'. Ze vraagt zich dan ook af wat zo'n toezegging nog waard is. Een andere inwoner meldt daarop: ,,De geloofwaardigheid van een ge meente ben ik jaren geleden al ver loren. Het enige is dat je mag is betalen en voor de rest niks." Velen vinden het ronduit belachelijk dat het hotel de naam Resort Zoute- lande krijgt. Bianca: ,,Bizar, het ligt in Biggekerke." Na de zomer kan bouw beginnen Dinsdag werd bekend dat Dor- mio Leisure Development tussen Biggekerke en Zoutelande een hotel In dat hotel, als het volgeboekt is, zitten straks ruim 500 gasten. Dat is wel veel met 173 suites en appartementen gaat openen. Directeur Don van Schaik vertelde dat de vergunnin gen binnen zijn. Hij verwacht dat na de zomer begonnen wordt met de bouw. Het komt op een terrein aan de Kaasboerweg waar tot 2015 de restanten stonden van partycen trum De Kaasboer. In dat jaar brandden ze af en sindsdien ligt het terrein braak. Dormio kan volgens de directeur na de zomer beginnen met bouwen omdat hij voortbor duurt op een plan dat in 2011 de goedkeuring kreeg van de gemeen teraad. Van den Buijs vindt het wel vreemd dat die goedkeuring van destijds nu nog steeds telt. Hij wijst er ook op dat Biggekerke niets heeft aan een hotel aan de rand van het dorp. ,,Wij hebben geen horeca, geen middenstand. Er is hier niets. Hier wonen alleen maar mensen die vooral voor Biggekerke kiezen we gens de rust." Maar de komst van het hotel biedt volgens Danny mis- schien ook kansen voor Bigge- kerke. ,,Wellicht dat het uitnodigt voor een beetje horeca in het dorp, Ik zou niet willen dat Biggekerke een Zoutelande 1.2 wordt een leuk bistrootje of restaurant op het Kerkplein bijvoorbeeld", schrijft hij op Facebook. Tegelijker tijd geeft hij aan dat rust belangrijk is. ,,Wij genieten hier van een heer lijke rust. En blijft dit zo? Ik zou niet willen dat Biggekerke een Zoute- lande 1.2 wordt." donderdag 25 februari 2021 WA Achter alle namen zit een verhaal Maurits Sep Vlissingen i- —-7 v *j 1 to i j// j ~t l -n* H Colin Bal en zijn dochter Isabella hebben een bordje gemaakt voor de gesneuvelde Franse soldaat Yvan legd op de plek waar hij is omgekomen in 1944, bij de Oranjemolen op Uncle Beach in Vlissingen. foto dirk-ja René Ruppe. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Dat hebben ze ge- - Colin Bal Het wordt misschien wel een erg groot hotel. Er verblijven daar straks bijna net zoveel mensen als in Biggekerke wonen zegt voorzitter Tjitte van den Buijs van de Dorpsraad over de plan nen om net buiten Biggekerke een hotel te bouwen met 173 suites. ,,Het dorp telt zo'n 670 inwoners. In dat hotel, als het volgeboekt is, zitten straks ruim vijfhonderd gasten. Dat is wel veel." Emile Calon Biggekerke -Tjitte van den Buijs, voorzitter Dorpsraad Biggekerke -Reactie Danny op Facebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35