5 Zeeland wil in gesprek met minister over Intervence Ze willen in gesprek met minister Sander Dekker. Volgens hen heeft het imago van Zeeland een forse deuk opgelopen door de kwestie. De opstelling van de minister roept veel vragen op, zei burgemeester Fons Naterop van Kapelle deze week in zijn gemeenteraad. „Wor den we nu gepiepeld? Worden we in de mangel genomen door dat gene wat nu in de landelijke verkie zingen speelt?" Uiteindelijk gaat het erom de zorg veilig te stellen voor de hon derden kinderen en gezinnen waarvoor Intervence verantwoor delijk is. ,,Daarom willen we, wel licht met de commissaris van de Koning erbij, het gesprek met de minister aangaan om deze kwestie samen op te pakken en niet elkaar te bekritiseren", aldus Naterop. Negatieve adviezen Vorige week zette Dekker een streep door de plannen van de ge meenten om Intervence op te hef fen en de zorg over te dragen aan de drie andere organisaties in Zeeland voor jeugdbescherming en -reclas- sering. Hij deed dat na uiterst nega tieve adviezen van de inspecties en de Jeugdautoriteit. Die vonden vooral de risico's dat de zorg in het gedrang komt, veel te groot en zei den geen vertrouwen te hebben dat het nog goed komt. De minister wil nu dat Intervence in haar geheel wordt overgenomen door Jeugdbe scherming west. De opstelling van 'Den Haag' is hard aangekomen bij de verant woordelijke wethouders. Zij had den niet verwacht dat het inge diende plan meteen van tafel zou worden geveegd. Het gevoel bestaat dat zij weinig goed kunnen doen bij de minister en de inspecties. Daar kwam deze week een brief van staatssecretaris Paul Blokhuis aan de Tweede Kamer bovenop. Daarin staat dat de wethouders het contract met Intervence te laat heb ben opgezegd. De Zeeuwse ge meenten reageerden verontwaar digd, omdat volgens hen wel de juiste procedure is gevolgd. Zij Gemeenteraden willen vooral dat nu alles in het werk wordt gesteld om de kwestie op te lossen stuurden direct een boze reactie naar Blokhuis. Die zet de verstand houding verder onder druk. Gemeenteraden zijn teleurge- steld over de gang van zaken rond Intervence, maar willen vooral dat nu alles in het werk wordt gesteld om de kwestie op te lossen. In alle raden circuleert een motie van Schouwen-Duiveland waarin wordt opgeroepen om nauw samen te werken met het ministerie, de inspecties en de Jeugdautoriteit. Ook wordt erop aangedrongen om de betrokken jongeren en hun (pleeg)ouders goed te informeren over de ontstane situatie. Verder moet er worden nagedacht over een alternatief scenario voor het geval overname door JBwest niet haal baar blijkt te zijn. De raad van Kapelle heeft de mo tie unaniem ondersteund. De raad van Schouwen-Duiveland doet dat zelf morgenavond. Tassen vol bestellingen staan klaar in de streekproductenwinkel van klompenmakerij Traas in Hein- kenszand. ,,Het is overweldigend", zegt Jaap Kramer. ,,We wisten afge lopen weekend niet wat we mee maakten. De één na de andere be stelling plofte binnen. Met vijf man zijn we bezig geweest om alles te verwerken." En dan schieten de tra nen opnieuw in zijn ogen. ,,Dit is zo hartverwarmend." Minstens zoveel indruk maakte de regen aan reacties op zijn Face- bookbericht, waarin Kramer uitlegt dat hij niet weet hoe lang de klom penmakerij het hoofd nog boven water houdt. „Mensen leven enorm mee. Komen zelfs met spontane ac ties. Zoals kunstenaar Rem van den Bosch die een setje kaarten cadeau doet bij een bestelling." Het ambacht mag niet verdwijnen Hoewel Kramer ontzettend blij is met de aandacht, blijft de toekomst van de klompenmakerij onzeker. Afgelopen jaar zag hij zijn inkom sten halveren. Met de verlenging van de coronamaatregelen in het verschiet, vreest hij het ergste voor dit jaar. Tegelijkertijd zoekt hij, nu hij halverwege de 60 is, een nieuwe toekomst voor het bedrijf. ,,We zijn inmiddels immaterieel erfgoed. Dat wil en kan ik niet verloren laten gaan." 'Werkend museum' Opvolging heeft Kramer niet. Toch ziet hij inmiddels licht aan het einde van de tunnel nu de stichting Behoud van de machinale klom penmakerij langzaam vorm krijgt. ,,Ik heb mezelf een jaar de tijd gege ven om te kijken of het haalbaar is", zegt Kramer. ,,Dan heb ik het in ie- der geval geprobeerd." Als hij hardop mag dromen ziet hij een 'werkend museum' voor zich. Waar mensen een klompenmakersdi ploma kunnen halen. Niet op de plek waar klompen makerij Traas nu zit, maar bij mo len De vijf gebroeders. Daar hoopt hij op termijn een museum onder te brengen met productiemogelijk heid. Aangevuld met een streek productenwinkel en horeca. Maar dat vraagt om forse investeringen. Samen met de provincie en ont wikkelingsmaatschappij Impuls Zeeland onderzoekt Kramer nu of zijn droom haalbaar is. ,,Het moet niet zo zijn dat we overeind worden gehouden door overheidssubsidies. Het moet wel levensvatbaar zijn. De verkoop van klompen en de horeca moeten zor gen dat er voldoende inkomsten binnenkomen zodat de stichting en het museum zichzelf kunnen be druipen." Waarbij Kramer het klompenmakersambacht maar wat graag wil overbrengen op een toe komstige generatie. ,,Ik loop hier vijftig jaar rond, waarvan de helft als zelfstandig klompenmaker. Het ambacht mag niet verdwijnen. Helemaal niet nu wij in de provincie de laatst overge bleven klompenmakerij zijn." donderdag 25 februari 2021 GO 'Worden we nu gepiepeld?' Zeeland zet zwaar geschut in om de situatie rond Intervence op te lossen. Naast de dertien verantwoordelijke wethouders bemoeien de Zeeuwse burge meesters zich inmiddels met de kwestie. Ook is de hulp van de provincie ingeroepen. Rolf Bosboom Middelburg Hij krijgt er nog tranen van in zijn ogen. Nadat Jaap Kramer (64) op Facebook zijn twijfels uitte over het voortbestaan van Zee- lands' laatste klompenmakerij, regende het reacties én bestel lingen. Hoewel dat fijn is voor nu, zijn de zorgen voor de toe komst nog niet voorbij. En toch gloort er weer een beetje hoop nu de stichting voor behoud van de klompenmakerij vorm krijgt. Timo van de Kasteele Heinkenszand - Jaap Kramer, klompenmaker Jaap Kramer kreeg het druk na zijn bericht op Facebook. ,,Dit is zo hartverwarmend." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN J Kijk op de site bij /video Klompenmaker Jaap luidt de noodklok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33