Heksenketel wint juridische strijd met Veere 4 ONDERNEMERS DOMBURG ACTIE VOOR HEROPENING Honderden toeristen schuifelen door het warme, zonovergoten Domburg, maar in de badplaats kunnen ze geen terrasje pikken noch funshoppen. De lokale horeca en middenstand voerden gisteren dan ook samen actie voor een snelle heropening van winkels en terrassen. ,,Het is vijf over twaalf, niet vijf voor..." De terrassen zijn akelig leeg, terwijl potenti ële gasten op nog geen meter voorbij wandelen. In Dom burg jeuken de handen. Om de winkeldeur open te draaien. En de terrasstoelen buiten te zetten. Een meerderheid in de Tweede Kamer zei gisteren dat moet worden on derzocht of de terrassen toch niet open kunnen, maar premier Rutte vindt het daarvoor nog te vroeg. ,,Dat is jammer", reageert Marijn Leenhouts, eigenaar van restau rant De Boterkapel. Hij doet mee aan de lokale actie. Het stilleven op zijn terras spreekt boekdelen: drie gemondkapte knuffelberen zitten gezellig aan een tafeltje voor een poster 'Als u niet mag zitten, vallen wij om'. Leenhouts' verhaal is een blauwdruk van wat de gemiddelde horeca-ondernemer tijdens de lockdown vertelt: afhaalgerechten brengen weinig in het laatje en de steunmaatregelen van het kabinet dekken de kosten maar voor de helft, waardoor de reserves als sneeuw voor de zon wegsmelten. ,,En niet alleen wij worden getrof fen, ook onze leveranciers: de groenteboer, de visboer, de groot- Ja, het zou wel fijn zijn als we in maart, april het terras weer kunnen openen handel. Iedereen heeft het taai. Te gelijkertijd zie je dat mensen eruit willen. Kijk hoe druk het is. Dus ja, het zou wel fijn zijn als we in maart, april het terras weer zou den kunnen openen. Maar ik snap ook dat het kabinet in een spagaat zit. We moeten ook het virus zien te beteugelen." Zakelijk is de lockdown voor veel ondernemers een ramp, zegt hij. Ook voor de buren, damesmo dezaak Downtown. Daar staan paspoppen op het terras, anderen hebben lege rekken buiten gezet. Onder het motto 'Als u niet mag shoppen, gaan wij naar de knop pen'. Eigenaar Eduard Muller staat 'het water aan de lippen'. ,,De win tercollectie is totaal niet verkocht. Deze temperatuur helpt ook niet mee." Wat betreft Muller moeten de non-food winkels begin maart weer open. ,,Het is heel frustre- rend dat je je omzet voorbij ziet wandelen, maar zolang er geen groen licht is, houden we ons ui teraard aan de maatregelen. Ik moet bekennen dat toeristen dat ook doen. Netjes op anderhalve meter in de rij bij de ijssalon." Vijfhonderd ijsjes Het is oneerlijk verdeeld, maar de ijssalons, viswinkel en de horeca zaken die take-away zoals koffie met appeltaart aanbieden, verdie nen op zo'n bijna zomerse dag toch een aardige cent. Voor Koen van Zunderen van 't Begin Dom burg is het Jantje lacht en Jantje huilt. ,,De bakkerij en ijssalon zijn open. Daar zie je vandaag een lange rij. Het mooie weer speelt ons deze week in de kaart. Ik denk dat we zo'n vijfhonderd ijsjes ver kopen. Maar ons restaurant er naast is al tweehonderd dagen dicht. Op het terras had ik ook nog honderd couverts kunnen verko pen, maar dat mag helaas niet. Ons spaargeld raakt echt op. Het is vijf over twaalf, niet vijf voor... De ho reca kan op anderhalve meter zijn gasten veilig bedienen. Er moet snel weer geld worden verdiend, want wat zou Domburg zijn zon der ondernemers?" De gemeente Veere zat fout met haar besluit om camping De Hek senketel in het nieuwste bestem mingsplan slechts 15 in plaats van 25 kampeerplaatsen toe te kennen, aldus de Raad van State. Eigena resse Lydia van Leeuwen eist een schadevergoeding van ruim één ton wegens jarenlang gederfde inkom sten. Ook wil ze in gesprek met het college of gemeenteraad om de zaak definitief op te lossen. Wordt daar niet op ingegaan, dan kan de schadeclaim tot meer dan één mil joen euro oplopen, aldus broer en juridisch adviseur Bram van Leeu wen. De Heksenketel vecht al jaren het gemeentebeleid aan als het gaat om de minicampings. De Heksenketel beschikt sinds 2012 over een omge vingsvergunning voor 25 kampeer plaatsen. Maar de gemeente stond niet meer dan 15 toe omdat ze vond dat er niet aan de voorwaarden voor meer eenheden werd voldaan. Daar denkt de hoogste bestuursrechter anders over. Die vindt de omge vingsvergunning van doorslagge vend belang. Daarom heeft de Raad van State nu zelf met de uitspraak de 25 standplaatsen gelegaliseerd. Maar juridisch adviseur Bram Wij willen dat het gemeentebestuur in gesprek gaat met ons om te kijken of een andere oplossing mogelijk is van Leeuwen, de broer van Lydia, en De Heksenketel hebben niet in alles hun zin gekregen. De Raad is het eens met de gemeente dat bui ten het reguliere kampeerseizoen er geen tenten of caravans op het kampeerterrein mogen staan. Dat wil de gemeente niet omdat ze be lang hecht aan het behoud van het open agrarische landschap. Ook mag ze de aanwezige recreatiewo ningen niet verder uitbreiden. In zijn gevecht tegen de ge meente eiste Van Leeuwen ook dat andere minicampings terug moes ten naar 15 eenheden. Dat zorgde voor de nodige onrust onder de on dernemers. De Raad maakt echter duidelijk dat zij rustig door kunnen gaan met hun bedrijfsvoering. Bram van Leeuwen is redelijk te vreden. Hij liet gisteren wel weten dat hij een schadevergoeding gaat eisen. ,,Voor de misgelopen eenhe den zal dat zo'n ton zijn." Maar hij zegt dat de schade door een ouder uitbreidingsverbod voor vakantie huisjes zeker één miljoen euro is. Dat bedrag claimt hij nog niet. ,,Wij willen dat het gemeentebestuur binnen twee weken in gesprek gaat met ons om te kijken of een andere oplossing mogelijk is." Veerse college Het Veerse college is ook redelijk te vreden. ,,Op veel punten is de ge meente in het gelijk gesteld", aldus een verklaring. ,,Door de uitspraak ontstaat er eindelijk duidelijkheid voor de houders van minicampings in de gemeente." donderdag 25 februari 2021 GO 'Onze omzet wandelt zo voorbij' Frank Balkenende Domburg - Marijn Leenhouts, restaurant De Boterkapel Koen van Zunderen van 't Begin Domburg: ,,Ons restau rant is al tweehonderd dagen dicht FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Kijk op de site bij /video y Domburgse ondernemers slaan alarm Na een juridisch gevecht van vele jaren mag de Veerse mini- camping De Heksenketel uit breiden. Eigenaresse Lydia van Leeuwen wil nu een forse scha devergoeding. Emile Calon Den Haag/Veere - Bram van Leeuwen, juridisch adviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32