WERK Starters hard geraakt door de coronacrisis Pas op met het lezen van gedachtes Applicatiebeheerder 18 Je brein op het werk Starters op de arbeidsmarkt hebben door de pandemie te maken met extra uitdagin gen. VCP Young Professionals, de jonge- rentak van vakbond VCP, vraagt aandacht voor deze groep. Drie twintigers vertellen over hun ervaringen. Wat doet een Alles om ijn moeder zei weleens: 'Ons Chan- tal, die kijkt dwars door je heen!' Daar keek ik dan heel gegeneerd bij, want het was natuurlijk niet waar. Een studie psycho logie maakte me geen helderziende en ook voor mij is het vaak een raadsel waarom mensen doen wat ze doen. Hoe meer ik weet van het menselijk brein en gedrag, hoe meer ik besef dat we veel com plexer zijn dan ik dacht. Toch denken we allemaal weleens dat we gedachten kunnen lezen. Zie je wel, denken we als iemand afwezig reageert op onze pogingen een gesprekje aan te knopen: hij mag me niet. Of iemand kijkt wat zuur en hup: je denkt meteen dat die ander vindt dat je er niet uitziet. maar misschien ook niet. Volgens David Burns, een van de grondleggers van cognitieve therapie, zijn het niet gebeurtenissen, maar onze gedachten er over die zorgen dat we ons slecht voelen. Het is een vorm van cognitieve ver tekening: een gedachte patroon dat niet klopt en schadelijk kan zijn voor ons zelfbeeld. Iedereen heeft dat weleens. Niet zo raar, als je weet dat het brein zuinig is op energie. Het trekt snelle conclusies uit zo min mogelijk infor matie én is extra alert op negatieve signalen. Lief bedoeld. Zulke gedachten beschermen je voor afwijzing, maar tege lijkertijd voel je je er naar door en zie je niet dat de vork anders in de steel zit. Iemand reageert niet zoals gehoopt, maar kan het door iets anders komen? Misschien heeft iemand net een naar telefoontje gehad en heeft zijn reactie niks met jou te maken. Vandaar dat veel coa ches aanraden om 'Nivea' te gebruiken: Niet Invul len Voor Een Ander. Be kruipt zo'n nare gedachte je, bekijk die dan eens van een afstandje. Wat zijn feiten en wat hebben je gedachten ingevuld? Iemand reageert afwezig: feit. Hij vindt me oninte ressant: invulling. ationale Vacaturebank deed onlangs onderzoek naar de impact van de pan- demie op mensen die aan het begin van hun loop baan staan. Uit het onderzoek, uitge voerd door Motivaction onder bijna zevenhonderd respondenten, blijkt dat 22 procent van de starters de kan sen op de arbeidsmarkt vanwege de coronacrisis somber inziet. Jitske Breit (24) rondde vorig jaar een bacheloropleiding in communi catie af en combineert op dit mo ment drie banen. Ze kon blijven wer ken bij haar afstudeerbedrijf, onder steunt studenten bij de Hogeschool Rotterdam en is samen met twee andere afgestudeerden een creatief bureau begonnen. ,,Ik ben een bezig bijtje.'' De impact van de crisis voelde ze al tijdens haar afstudeerstage. ,,Na vier weken gingen we de eerste lockdown in'', herinnert ze zich. ,,Dat was hef tig, want je bent meteen een stuk verder van je collega's verwijderd. Voor het bedrijf was het onzeker of het de crisis zou overleven. Daardoor ben je als werknemer meteen een minder grote prioriteit dan normaal gesproken. Dat was wel gek.'' Het is ook starters Mathé de Wit (24) en Franca de Roode (28) gelukt om in deze periode aan een baan te komen, al kregen ze door de crisis Bij het project klikte het al niet goed met mijn contactpersoon en door het thuiswerken werd dat alleen maar erger eerst met tegenslagen te maken. ,,Het ging goed met mijn baan en studie, tot de lockdown begon'', ver telt de Wit. ,,De bijbaan waarbij ik na mijn studie voltijds aan de slag had gewild, verloor ik tijdens mijn afstu deren.'' Ook voor De Roode, die de oplei ding maritieme techniek heeft afge rond, had de lockdown een impact op haar werksituatie. ,,Na mijn afstu deren heb ik zeven maanden bij een groot logistiek bedrijf gewerkt, maar ik heb mede vanwege het thuiswer ken besloten dat die baan niets voor mij was. Het bedrijf faciliteerde het thuiswerken erg goed en ik werkte met aardige mensen, maar tussen mij en mijn leidinggevende boterde het niet. Omdat ook het administratieve werk dat ik deed niet goed bij me paste, heb ik mijn contract opge zegd.'' Typen in bed Starters hebben vaak minder midde len om een goed thuiskantoor op te zetten, ervaren ook Breit, De Wit en De Roode. ,,Ik heb een vrij klein huis en mijn werkplek is in mijn slaapka mer'', schetst De Roode. ,,Uiteinde- lijk bracht ik zestien uur per dag in dezelfde ruimte door. Nu ik bij mijn nieuwe baan gedurende de dag meer beweeg, merk ik pas hoeveel last ik van mijn rug had door mijn thuis werkplek.'' Breit kreeg ook last van rugklach ten. Lachend: ,,Ik voelde me soms net een oude vrouw. Aan het begin van de lockdown had ik niet eens een bu reau en zat ik aan de keukentafel of op mijn bed te typen.'' Wanneer je toch al een moeizame relatie hebt met je leidinggevende, kan werken op afstand volgens De Wit en De Roode zelfs impact heb ben op je baanzekerheid. ,,Toen ik net mijn draai had gevonden, werd ik tij dens de pandemie overgeplaatst naar een andere afdeling'', vertelt De Roode. ,,Daardoor kreeg ik een nieuw aanspreekpunt, waarmee het totaal niet klikte. Toen ging het heel snel heel slecht. Ik hield één kanaal over waar alleen maar moeizaam contact uitkwam. De drempel om die per soon te bellen met vragen, werd steeds hoger. Ik kwam niet verder en liep vast.'' De Wits werkzaamheden verlie pen naar eigen zeggen prima, totdat thuiswerken de norm werd. ,,Toen is het voor mij gekanteld. Het werk dat Wat doe je precies? Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt DONDERDAG 25 FEBRUARI 2021 PC Misschien heb je gelijk, 'Mijn dromen wil SANNE MEIJER - MATHÉ DE WIT Franca de Roode liep, mede door het thuiswerken, vast in haar eerste baan. foto guus schoonewillie AMMAR ALKHATIB (32) is tech nisch applicatiebeheerder bij de NS. ,,Ik zorg ervoor dat de diensten die op de site staan, kloppen met die van de reisplanner. Ook houd ik me bezig met de technische kant van de site.'' Wat vind je het leukste aan je werk? ,,Ik ben altijd bezig om bugs te ont dekken en op te lossen.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Het portret van 'Het meis 1665 is het bekendste set Johannes Vermeel Meisje met de parel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18