II EUWS 11 iH TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN HET LAND De coronasceptische Thierry Baudet is de enige lijsttrekker die dag na dag de straat op gaat in de verkiezingscampagne, zoals gisteren in Harderwijk. En passant trekt hij vast de betrouwbaarheid van de verkiezingen in twijfel. Zo'n vier zetels dichten de opiniepeilers Fo rum voor Democratie toe, maar daar gelooft partijleider Thierry Baudet 'helemaal niets van'. ,,Moet je nou eens kijken, jongens, jullie zijn er ook weer! Echt, wij gaan Nederland bevrijden op 17 maart. Let maar op'', roept hij naar de enkele tientallen aanwezigen. Op het winderige parkeerter rein bij het Dolfinarium in Har derwijk verwaait Baudets energie niet, zijn stem wel een beetje. De bijeenkomst is de zoveelste etappe in de tocht van deze 'vrij heidskaravaan'. Forum komt daarbij aanrijden in een uitklap- bare-vrachtwagen-met-podium, op een door gemeenten toege stane plek. Het centrale thema: de 'verstikkende en onnodige' coro namaatregelen die het kabinet via 'ophokwetten' over het land uit stort. Als leider van Forum voor De mocratie is Baudet de enige van alle lijsttrekkers die zo nadrukke lijk de straat op gaat om campagne te voeren. De Forum-bus draaide overuren de afgelopen week. Tholen. Vlissingen. Haarlem. Urk. Joure. Heerenveen. Spijkenisse. Zaanstad. Veenendaal. Overal kwam Baudet 'even koffiedrin ken', want burgemeesters drukten hem op het hart vooral niet te pro pageren dat hij op campagne is. ,,Ook nu moeten we netjes 1,5 me ter afstand houden, want wij zijn gewaarschuwd dat er streng wordt gehandhaafd." Al te grote oploopjes zijn één zorg, de ander is dat Baudet de coronaregels openlijk aan zijn laars lapt. High fives, handdruk ken, knuffelen: Baudet overtrad de voorschriften met overgave. Van daag blijft het vooral bij selfies vanachter een plastic scherm. Trumpiaans Het karakter van de karavaan heeft iets Trumpiaans. De lage peilin gen, dat 'kan gewoon niet', zegt Baudet. Het klinkt als de Ameri kaanse oud-president Donald Trump die beweerde dat hij wel gewonnen moest hebben, omdat op zijn bijeenkomsten zoveel mensen kwamen. Baudet hoopt dan ook dat op verkiezingsdag 'het grootste civiele leger' wordt ge vormd 'dat dit land ooit gekend heeft', zei hij eerder. En Baudet twijfelt - net als Trump - openlijk of de verkiezin gen wel 'eerlijk zullen verlopen'. Stemmen worden 'in een compu ter gestoken'. ,,Dat is mogelijkheid voor een giga-datalek'', zegt hij op de parking. Om het tellen van de stemmen te controleren, zegt hij 12.000 vrijwilligers op pad te stu ren, op de avond van 17 maart. ,,Dan krijgen ze van mij een Aus- weis dat ze na 21.00 uur op straat mogen zijn", verwijzend naar de werkgeversverklaringen die usance zijn nu. Evenals de voormalige Ameri kaanse president neemt hij media de maat. De 'baantjescarrousel' zorgde ervoor dat politici als Ed Nijpels, Ruud Koole, Martijn van Dam en Bas Eenhoorn bij media bedrijven en omroepen aan de bak kwamen, suggereert een filmpje dat hij laat afspelen. Even later, als Baudet stelt dat corona een 'sei- zoensgriep' is, voegt hij toe: ,,Ja, ik zeg een griep dus, geen griepje, zo als de media er dan van maken." De campagne draait om één ding, maakt Baudets speech dui delijk. Corona. Het beteugelen van migratie en de EU 'voelt al als iets ouds', zegt hij. „Sommigen zeggen Ik spreek liever uit mijn hart dan dat ik een ingestudeerde trekpop word dat er een 'plandemie' gaande is, een plan van de wereldgezond heidsorganisatie om de macht te grijpen over de politieke orde", zo haalt Baudet een bekende com plottheorie aan. Hij spreekt van een 'eindstrijd' na 'massale migratie' en monetaire eenwording waarbij 'soevereine staten' ten onder gaan aan 'supra nationale organisaties'. Neurenberg In Gouda noemde Baudet eerder het Neurenberg-tribunaal, waar nazi's werden vervolgd, 'illegi tiem'. Al bedoelde hij vooral te zeggen dat je mensen niet moet veroordelen met wetten die na de gepleegde feiten van kracht wer den. Juist Baudet, met regelmaat van discriminatie en racisme ver dacht, kreeg de wind van voren. Dat steekt hem, zegt hij hier. ,,Ik ben die ophef zo zat... U ook niet? Een overdrijving of een grapje dat mislukt... Ik spreek uit mijn hart, dat heb ik liever dan dat ik een in gestudeerde trekpop word zoals al die anderen." Toch tempert hij ook opmerkin gen uit het publiek. ,,De mensen hier weten dat de tweede vaccina- tieprik dodelijk is'', zegt een aan wezige. ,,Die woorden laat ik aan u", reageert Baudet. Al zegt hij even later: ,,Voor de duidelijkheid: ik ga mij niet laten vaccineren." Het is wij-tegen-de-rest, zegt ook 'fan' Sophie, als ze net met Baudet op de foto is geweest. ,,Nu ineens gooit Rutte het land weer een beetje open. Na een jaar van dictatuur. Wie gelooft al die poli tici nou nog?" In deze karavaan: niemand. donderdag 25 februari 2021 GO Thierry Baudet en zijn karavaan 'tegen de rest' rV - y Tobias den Hartog Harderwijk Thierry Baudet ont moet Forum aanhangers in Harderwijk. Hij houdt zich deze keer beter aan de coronaregels. FOTO'S PIM RAS —Thierry Baudet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11