Raketaanval na komst Nederlandse militairen in Irak 9 De nieuwe Nederlandse missie naar Irak was amper aangekomen op het vliegveld dat ze moeten beveiligen of ze moesten de schuilkelders al in voor een raketaanval. ,,Het lijkt hier vreedzaam, maar er zijn allerlei conflicten.'' Auto te water kost vaak leven 'Duitsland zit in derde golf' Samir A. blijft in voorarrest Bij de raketaanval op de militaire luchtmachtbasis in de Iraaks-Koer- dische stad Erbil vielen vorige week twee doden: een Filipijnse aanne mer, die werkte voor de coalitietroe pen en een Iraakse burger. Een Amerikaanse militair raakte ge wond. De 120 nieuwe Nederlandse militairen die sinds half januari bij het vliegveld zijn gelegerd, bleven ongedeerd. Maar het laat wel zien dat de nieuwe missie van de Neder landers weliswaar niet in oorlogsge bied is, maar ook niet zonder gevaar. ,,Je weet dat je naar een regio gaat waar van alles staat te gebeuren'', zegt kolonel Huub Klein Schaes- berg, de leider van de Nederlandse manschappen op het vliegveld in de Koerdische regio in Noord-Irak. Voor het eerst spreekt de Neder landse delegatie met de pers. ,,Erbil ziet er heel vreedzaam uit. Maar in de regio zijn nog allerlei conflicten. In de Koerdische regio is het wel re latief rustiger vergeleken met de rest van Irak.'' Het is dan ook niet de eerste keer dat Iran of door Iran gesteunde mi lities raketten afvuren op Erbil. De derde stad van Irak was in januari en september 2020 ook al doelwit van raketaanvallen. In september werden ze vanuit Irak afgevuurd door pro-Iraanse milities en in ja- nuari 2020 vanuit Iran zelf. Die laat ste aanval was een Iraanse vergel ding na een actie van de Verenigde Staten. De VS had eerder die maand de Iraanse top-generaal Qassem Soleimani geliquideerd. In Erbil zijn ook Amerikaanse troepen gestationeerd. Binnenring Nederlandse militairen zijn al jaren in de regio. In eerste instantie train den ze Koerdische strijders, de peshmerga, voor hun strijd tegen Islamitische Staat (IS). Ook deden Nederlandse F16's mee aan de strijd tegen die terreurgroep. Nu zijn de Nederlanders medeverantwoorde lijk voor de beveiliging van het mi litaire deel van het vliegveld in Er- bil. Klein Schaesberg: „Koerdische eenheden bewaken de buitenring van het vliegveld, wij vullen hen aan door de binnenring te beveili gen in samenwerking met andere coalitiepartners. Ook in geval van raketten, ongeacht de afzender. De beveiliging is er voor iedereen. Een dreiging maakt geen onderscheid in ontvanger.'' De Nederlanders ko men nauwelijks van de basis af, omdat hun werk dMr is en vanwege de ook in Irak geldende corona maatregelen. De dreiging komt hoofdzakelijk van Iran en haar goedgezinde mili ties. Maar ook ondergrondse cellen van terreurgroep IS kunnen nog in de regio aanwezig zijn. Volgens de Nederlandse regering beschikt de basis 'over (een) adequate bescher ming tegen mogelijke raketaanval- len'. Ondanks die bescherming kwam er vorige week toch een bui tenlandse aannemer om bij de aan val. Volgens kapitein Wouter (29), verantwoordelijk voor de logistieke steun, zijn de soldaten voorbereid op de aanvallen. ,,We hebben een week voor de aanval een training gehad die precies over dit soort situaties ging, dus we konden snel reageren toen het echt gebeurde. Natuurlijk is dat spannend. Maar de alarmsignalen en de opsporings radar die de inkomende raket de tecteert, werkten prima. Dan kun je dus ook reageren op de manier waarop je getraind bent.'' Fusilier Rik (22), soldaat eerste klasse, rende tijdens de aanval di rect de bunker in. ,,Ik ben blij dat de jongens om me heen ook gewoon zelfverzekerd zijn en dat ze weten wat ze moeten doen. Het was wel een bijzonder moment, zeker we ten, maar dat is het risico van het vak.'' De Nederlandse mannen en vrouwen in Erbil hadden na de aan val al heel snel contact met familie, via internet. ,,Ik kon direct zeggen dat het goed met ons ging, dat pik ten ze thuis goed op.'' Rustiger Ondanks de raketten is de Koerdi sche regio een stuk veiliger dan ge bieden waar andere Nederlandse militaire missies zijn. Kapitein Wouter: ,,Ik denk dat het voor de mindset van de militairen niet heel veel uitmaakt, maar dat het voor het thuisfront wel zo fijn is om te weten dat het hier een iets rustiger gebied is dan bijvoorbeeld Zuid-Afghani- stan.'' Hij vindt zijn uitzending 'een mooie kans'. ,,Ik geniet elk moment van de dag dat ik hier ben.'' Volgens de Nederlandse ambas sadeur in Irak Michel Rentenaar, die de troepen in Erbil bezoekt, be wijst de aanval dat de Nederlandse militairen nodig zijn. „Gelukkig zijn er geen Nederlanders gewond geraakt of gesneuveld. Maar de aan val onderstreept hoe fragiel de situ atie in dit land nog is en waarom het dus ook zo belangrijk is dat we hier zijn.'' Dat is ook omdat terreur groep IS wel zijn grondgebied kwijt is, maar nog niet al haar steun. ,,IS is nog niet helemaal weg. Dat weet ie dereen. Er blijft dreiging vanuit IS, dus Nederland blijft meedoen en dat is super belangrijk.'' Het mandaat van de Nederlandse missie in Erbil loopt tot 31 decem ber. BERLIJN Duitsland zit in de derde coronagolf. De Duit se bondskanselier Merkel heeft dat tegen haar chris tendemocratische partijge noten gezegd tijdens een vergadering, melden inge wijden. Merkel benadrukte steeds dat een derde golf moest worden voorkomen en kondigde daarom eind vorig jaar drastische maat regelen af. Onlangs waren er juist weer wat versoepe lingen, zoals de opening van scholen en kapsalons. Per miljoen inwoners zijn er in Duitsland iets meer dan 28.500 positieve gevallen, in Nederland bijna 62.000. IRAK woensdag 24 februari 2021 Nieuwe missie ligt direct onder vuur Wladimir van Wilgenburg Erbil Nederlandse militairen be waken het vliegveld van Erbil in Irak. Rechts kapitein Wouter. FOTO WLADIMIR VAN WILGENBURG DEN HAAG Elk jaar overlij den gemiddeld meer dan vijftig mensen nadat hun voertuig te water is ge raakt. Dat is 8,5 procent van het totaal aantal ver keersdoden in Nederland, meldt de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Vooral in de leeftijdsgroep 18-24 jaar vallen veel dodelijke slachtoffers, vooral inzit tenden van personenauto's. Over oorzaken is weinig bekend. In het buitenland gaat het vaak om alcohol en drugsgebruik, soms in combinatie met hardrijden. ROTTERDAM Samir A. blijft in voorarrest op verdenking van het financieren van ter rorisme. Dat heeft de rech ter in Rotterdam gisteren besloten tijdens een inlei dende zitting in het straf proces tegen de 34-jarige Rotterdammer. Justitie ver denkt A. van het inzamelen van geld voor vrouwen en kinderen in IS-gebied. Sinds eind juni zit hij hier voor vast. Zijn advocaat vroeg de rechtbank met het oog op de naderende ramadan in april het voor arrest van A. op te heffen of te schorsen, mede omdat zijn drie kinderen hem erg zouden missen. Maar de rechter vindt de zaak daarvoor veel te ern stig. SYRIË ik Bagdad SAOEDI- ARABIË Erbil, 15 februari: Aanval op vliegveld. 120 Nederlandse militairen ongedeerd IRAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9