mts I mM 8 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN DOOR HET LANDVAN DE LIJSTTREKKERS Zeist kent verschillende gezichten, allemaal omringd door het bos. Het Zeist van D66- lijsttrekker Sigrid Kaag, die er in haar eerste levensjaar kwam en tot haar studie bleef, is die van een oneindig lange galerijflat in de wijk Kerckebosch. Het is 370 meter aan flat woningen, aan één stuk door, met slechts de onderbreking van drie trappenhuizen. Drie aan eengeschakelde blokken, haaks op elkaar. Aan de 'achterkant', niet zichtbaar vanaf de straat, garages, boxen en een binnenplaats die grenst aan een winkelcentrum. Daar loopt ook de ruim 1,5 kilometer aan gale rijen, langs de 195 deuren verdeeld over de vijf verdiepingen. Bijna tweehonderd appartemen ten, allemaal vrijwel identiek, ge bouwd begin jaren 60. Koop zowel als huur. Zo'n 70 vierkante meter per woning. Twee kleine kamers aan de straatkant, een grotere aan de galerijkant, voor de meeste bewoners de woonkamer, waar ook de keuken zich bevindt. Ergens in het midden de badkamer. De laatste die verkocht werd, leverde net geen 2 ton op. De huur varieert van 800 tot 1100 euro. ,,Het is best aangenaam hier'', zegt bewoner Kevin Hamer, die op straat aan zijn auto aan het klussen is, en er sinds vijfjaar woont. ,,Een beetje multicultureel, best wel veel contact met de andere mensen, al is dat wat ver slechterd sinds er mensen zijn komen wonen uit de andere flats hier in de wijk die zijn gesloopt.'' Hier in de wijk, dat is Kerc- kebosch, aan de zuidkant van Zeist. In een grootschalige operatie van nieuwbouw en vernieuwing zijn en kele van de oudste flatgebouwen aan de rand van het bos recent verdwe nen, andere worden gerenoveerd. ,,Dat zouden wij ook wel kunnen ge bruiken", zegt Hamer. Deze flat aan de Graaf Adolflaan was gloednieuw toen het gezin Kaag - vader musicus, moeder onderwij zeres - er in januari 1963 kwam wonen, met de net 1 jaar oude Sigrid en haar zus. Ze waren afkomstig uit Rijswijk, waaraan de huidige lij st- trekker van D66 vanzelfsprekend geen herinneringen heeft. Bovendien zijn die fysiek ook verdwenen: afge lopen jaar ging haar geboorteflat in de wijk Te Werve tegen de grond; dat deel aan de Generaal Vetterstraat is nu een groot bouwterrein. Gezichten Zeist heeft enkele totaal ver schillende gezichten. Aan de noordrand, bij de snel weg A28, Vollenhove met de beruchte L-flat, vele malen groter en hoger dan deze aan de Graaf Adolflaan. In het oosten het statige, weidse en bosrijke Lyceumkwartier, waar CDA-lijsttrekker Wopke Hoekstra opgroeide. Ker- ckebosch is een mix, met zo wel vrijstaande huizen als flats. Er worden bovendien bijna duizend nieuwe woningen tussen de talrijke bomen gebouwd. Bij de laat ste verkiezingen, voor Provinciale Staten, kreeg de VVD in de buurt de meeste stemmen, met GroenLinks en D66 als goede tweede en derde. Het zijn ook de drie grootste partijen in de gemeenteraad van Zeist. ,,Kerckebosch is altijd een aange name wijk geweest om te wonen, en voor de kinderen om op te groeien'', zegt een oudere dame bij het winkel centrum. Ze kende Sigrid goed, en glundert: ,,Onze dochters waren vriendinnen, zaten samen op het Christelijk Lyceum. Sigrid kwam re gelmatig bij ons over de vloer. En niet zo lang geleden hebben ze nog een reünie van school gehad'', zegt ze. Ze wil haar naam niet in de krant. De middelbareschooltijd was voor Sigrid Kaag een moeilijke tijd thuis. Ze heeft het al vaak uitgelegd sinds ze als nieuwe sterke vrouw van D66 naar voren stapte. Toen zij 12, 13 was, werd bij haar moeder een hersentu mor geconstateerd; haar vader raakte overspannen en depressief. Vaak konden beide ouders niet voor hun twee dochters zorgen, de meiden brachten een half jaar bij een pleeg gezin door. Erg vrolijk voor een paar tieners was het thuis niet, in dat kleine flatje met uitzicht op het bos, wat wel een aangename plek was voor kinderen om buiten te spelen. Toen ze ging studeren vertrok Sigrid uit Zeist; haar katholieke ouders zou den er ondanks de gezondheidspro blemen nog lang leven; vader Frans overleed in 2007 op zijn 83ste en haar W Chiquer en statiger is het Christelijk Lyceum waar Sigrid Kaag naar school ging moeder Agnes in 2013 met 85 jaar. Frans Kaag was door zijn werk als muziekleraar én muzikant in kerk koren vanuit zijn geboortestreek in de kop van Noord-Holland in Rijs wijk terechtgekomen en verhuisde met het jonge gezin naar Zeist toen hij daar een baan kreeg aangeboden bij de pedagogische academie. Niet een baan waarmee hij zich een wo ning in een van de chiquere villawij ken op de zandgronden van Zeist kon veroorloven, maar in een van de vele flats die na de jaren 50 werden ge bouwd op de overgang van het zand van de Utrechtse Heuvelrug naar de klei van het rivierenlandschap. ,,Niks luxe aan, hoor'', bekrachtigt de vroe gere kennis van het gezin Kaag. Chiquer, statiger en klassieker is het Christelijk Lyceum waar Sigrid Kaag naar school ging, net als gene ratiegenoot Wouter Bos en, later, artiesten als Chris Zegers en Wende Snijders. De dagelijkse weg ernaartoe was een genot, over de brede, groene lanen vol bomen die van Zeist zo'n favoriete 'buitenplaats' bij Utrecht hebben gemaakt. ZEELAND 9 In de aanloop naar de verkiezingen op 17 maart reist Edwin Winkels naar de geboorte grond van lijsttrekkers. Waar komen ze vandaan? Hoe groeiden ze op? Een zoektocht naar de wortels van 14 politieke kopstukken. Vandaag: Sigrid Kaag van D66, geboren in Zeist. woensdag 24 februari 2021 GO 'Het is hier altijd een aangename wijk geweest om in te wonen' 5 r m lesMmiiiaemarrrrT)'iT],.;; De ogenschijnlijk oneindige galerijflat in de wijk Kerckebosch in Zeist, waar D66- lijsttrekker Sigrid Kaag opgroeide. foto ad Zeist staat bekend om zijn bosrijke om geving. FOTO AD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8